x
C VİTAMİNİ ve CİLDİMİZ

C VİTAMİNİ ve CİLDİMİZ

07 Nisan 2022

C vitamini, cilde olan faydalarıyla daha parlak ve canlı bir cilt görünümüne verdiği destek açısından kozmetik sektöründe çok önemli bir yere sahiptir. Antioksidan bir vitamin özelliği taşıyan c vitamini, ciltteki yaşlanma belirtilerine karşı verdiği destekle de ön plana çıkmaktadır.

C Vitamini Nedir?  

C vitamini, vücudunuzu ve cildinizi korumaya ve onarmaya yardımcı olan güçlü bir antioksidandır. C vitamininin birkaç formu bulunur. Bunlardan biri askorbik asittir. Askorbik asit daha saf bir C vitaminini ifade eder. Askorbik asit C vitaminine antioksidan özelliğini kazandıran madde olarak da tanımlanabilir. C vitamini, cildin onarımı için gerekli olan temel bir yapıdır.  Vücut C vitaminini yiyeceklerden alır, ancak cildimizin C vitamininden yararlanabilmesi, kozmetik ürünler sayesinde gerçekleşebilmektedir.

C Vitamini Cilt İçin Neden Önemlidir?

C vitamininin cilt güzelliğine destek vermesinin temel nedeni olarak antioksidan açısından zengin bir yapıda olmasına bağlanmaktadır. Bu antioksidanlar, cilt hasarına neden olan serbest radikallerin etkisini nötralize edilmesine yardımcı olur. Bu durum cildin dokusunu ve görünümünü etkileyen kırışıklık, ince çizgiler, koyu lekeler ve cilt kuruluğuna karşı mücadeleye katkı sağlayan önemli bir özellik olarak kendini gösterir. Buna bağlı olarak C vitamini, birçok cilt bakım ürününün içeriğine eklenmektedir.

C Vitaminin Cilde Faydaları

 • Kolajen Üretimini Destekler: Sıkı bir cilde sahip olmanızı sağlayan en önemli yapılardan biri kolajendir. Ancak cilt yaşlandıkça bu dokular zarar görür. Cildimiz de parlaklığını ve sıkılığını bu aşamada kaybetmeye başlar. Düzenli olarak kullanılan C vitamini ürünleri, yaşlanma karşıtı bakıma destek vererek cildin sıkılığını ve parlaklığını korumasına yardımcı olacaktır.
 • Cilt Hasarlarının Azaltılmasına Yardımcı Olur: C vitamini, başta güneşin zararlı ışınları olmak üzere, çevresel koşulların etkisiyle ciltte oluşan hasarların giderilmesine yardımcı olur. Cildin daha canlı ve pürüzsüz bir görünüme ulaşılmasına katkı sağlar.
 • Göz Altı Morluk Görünümüne Karşı Bakım Yapar: C vitamini içeren ürünler, göz altı morluk görünümünün azalmasına zemin hazırlar.
 • Yaşlanma Karşı Bakıma Katkı Sağlar: C vitamini içeren ürünler yaşlanma belirtilerinin geciktirilmesine katkı sağlarken var olan kırışıklık ve ince çizgi görünümünün azaltılmasına yardımcı olur.  
 • Daha Esnek Bir Cilt Yapısı için Destek Verir: Cilt, zamanın etkisiyle esnekliğini kaybetmeye başlar. C vitamini içeren ürünler, cildi ideal esneklik seviyesine ulaştırmaya ve cilt gerginliğinin azalmasına destek vermeyi hedeflemektedir.
 • Cilt Tonunun Eşitlenmesine Yardım Eder: C vitamini içeren ürünler, ciltte ton eşitsizliğine verdiği destekle eşit bir cilt tonu oluşturulmasına katkı sağlarlar.
 • Cildin Nem Dengesini Düzenler: Cildi nemli tutmak, cildin, kuru, kaşıntılı ve tahriş olmuş bir cilt yapısına dönüşmesine engel olabilecek önemli bir cilt bakım rutinidir. C vitamini, cildin bariyer işlevine verdiği destekle cildin su kaybının önlenmesine yardımcı olarak nem dengesine katkı sağlar.
 • Gözeneklerin Sıkılaşmasına Destek Olur: Düzenli olarak C vitamini içeren cilt bakım ürünleri ile cilt bakımı yapmak, gözeneklerin sıkılaşmasına destek vererek daha sıkı bir cilt görünümü elde etmenize yardımcı olacaktır.
 • Cilde Parlak Bir Görünüm Verir: Cilt bakım rutininize C vitamini içerikli ürünler ekleyerek, solgun bir cilt görünümü yerine parlak ve canlı bir görünüme ulaşabilirsiniz.
 • Leke Görünümünün Azaltılmasında Etkin Bir Rol Oynar: C vitamini, ciltte gelişen lekelerin görünümünün azaltılmasına yardımcı olur.
 • Yorgun Cilde Destek Verir: Yorgunluk belirtilerine karşı verdiği destekle cildin rahatlamasına ve daha ışıltılı bir görünüme kavuşmasına katkı sağlar.

C Vitamini Cilde Nasıl Uygulanır?

C vitamininin cilde bu kadar faydasını duyduktan sonra, tüm turunçgilleri alıp yüzünüze sürmek içinizden geçebilir. Fakat, cilt bakımında her zaman geçerli olan kuralları unutmamamız gerekmektedir. Çok sayıda faydası olan vitaminler, doğrudan cilde uygulandığında ciltte tahrişe neden olarak hassasiyet yaşanmasına neden olabilir. Bu nedenden dolayı farklı içeriklerle ve doğru oranlardaki bileşenlerle formülize edilmeleri gerekmektedir. C vitaminini cilde uygulamanın en güvenilir yollarının başında iyi formülize edilmiş kozmetik ürün kullanımı gelmektedir. C vitaminleri, kolay kullanım sağlayan serumlar sayesinde günlük bakım rutinlerinde rahatlıkla tercih edebileceğiniz bileşenlerdir. Damlalar halinde kullanılarak rutininize ekleyebileceğiniz serumlarla ilgili daha geniş bilgilere blok sayfamızın daha sonraki paylaşımlarında ulaşabileceksiniz.

Güzelliğe Dair Her Şey Procsin Blog
YAZA GİRERKEN SELÜLİTLERE DİKKAT!

YAZA GİRERKEN SELÜLİTLERE DİKKAT!

Selülit, deri altı alanda birbirinden odacıklarla ayrılmış yağ toplanmalarının, deri yüzeyinde düzensizlikler ile kendini göstermesi olarak ifade edilebilir. Selülit, sıklıkla uyluk, kalça ve karın bölgesindeki deri ve deri altı yağ dokusunu etkileyerek, portakal kabuğu görünümü olarak tanımlanan girintili çıkıntılı bir dokuya neden olmaktadır.

Devamını Oku... 11 Mayıs 2022
YIPRANMIŞ SAÇ

YIPRANMIŞ SAÇ

Saçların daha güzel bir görünüm elde etmesi için saçlara uygulanan boyalar, kurutucular, düzleştiriciler, kullanılan bazı ürünler ve saçlarda yaşanan nem eksikliği gibi pek çok etken, kuru, zayıflamış, cansız ve kolayca kırılan bir saç yapısına zemin hazırlayabilir. Saçın yıpranması bu etkenlere bağlı olarak saçın yapısındaki olumsuz değişiklikleri ifade eder.  

Devamını Oku... 09 Mayıs 2022
GÜNEŞ KORUYUCU KULLANIMINA DAİR MERAK EDİLENLER

GÜNEŞ KORUYUCU KULLANIMINA DAİR MERAK EDİLENLER

Güneşin zararlı ışınlarının olumsuz etkileri kısa vadede fark edilmese bile uzun vadede cildimiz için olumsuz etkilere neden olabilmektedir. Güneşin bu zararlı etkilerinden cildimizi korumanın en etkin yolu, yaz kış güneş kremi kullanılması ile mümkün olabilmektedir.     

Devamını Oku... 05 Mayıs 2022
TÜYLENME

TÜYLENME

Tüylenme, kadınlarda yüz, göğüs, karın, sırt, kol ve bacakların üst kısmında uzun kalın ve sert tüylerin çıkması şeklinde ifade edilebilir. Bu durum kozmetik bir oluşumun yanı sıra, hormonal bir düzensizliğin oluştuğunu da gösterebilmektedir. Kadınlarda tüylenmenin yoğun olarak görüldüğü bölgeler erkek tipi kıl bölgeleri olarak kabul edilen yerlerdir. Aslında bu bölgelerde her insanda az ya da çok tüy olabilir.  Asıl önemli olan, tüylerin dikkat çekecek ve estetik kaygı yaratacak seviyeye, yani kıl haline dönüşmüş olmasıdır.  

Devamını Oku... 28 Nisan 2022
CİLT TONU EŞİTSİZLİĞİ

CİLT TONU EŞİTSİZLİĞİ

Hepimiz bebek cildi gibi pürüzsüz tenimizin olmasını hayal ederiz. Doğduğumuz anda saf ve doğal olan cildimiz, zamanla melanin ve sebum dengesizliği nedeniyle rengini kaybeder. Buna bağlı olarak leke, koyuluk ve cildin renginde bölgesel farklılıklar gelişebilir.

Devamını Oku... 22 Nisan 2022
GÖZ ÇEVRESİ BAKIMI

GÖZ ÇEVRESİ BAKIMI

Toplumsal ilişkilerde, iletişim halinde olduğumuz kişide öncelikle dikkat ettiğimiz ve kişinin ifadesini yansıtan gözler, aynı zaman da en fazla bakıma ihtiyaç duyan organlarımız arasında yer almaktadır. Özellikle göz çevresi, ne kadar güzel ve bakımlı bir görünüme sahipse, kişide kendini o denli canlı ve dinamik hissedecektir.

Devamını Oku... 20 Nisan 2022
CİLT VE SAÇTA AMİNO ASİTLER NE İŞE YARAR

CİLT VE SAÇTA AMİNO ASİTLER NE İŞE YARAR

Proteinlerin vücut tarafından sindirilmesiyle ortaya çıkan amino asitler cilt bakımı ve saç bakımında yıllardır kullanılmaktadır. Amino asit aslında vücudumuzdaki proteinlerin meydana getirdikleri yapı taşları olarak adlandırılmaktadır. Proteinler amino asitlere bölündükten sonra belirli görevler için toplanırlar ve bu görevleri vücutta yerine getirmeye çalışırlar. Amino asitlerin en önemli görevlerinin başın da kalp, göz, kas ve deri gibi dokuların oluşmasından sorumlu olmaları gelmektedir.

Devamını Oku... 15 Nisan 2022
GÖZENEK NEDİR? GENİŞLEMİŞ GÖZENEK NEDEN OLUŞUR?

GÖZENEK NEDİR? GENİŞLEMİŞ GÖZENEK NEDEN OLUŞUR?

Gözenekler cildin nefes almasına ve nemli kalmasına yardımcı olan küçük kanallardır. Ancak gözeneklerin girintili yapıları, makyaj, kir ve biriken toksinler sebebiyle zamanla görünür hale gelmeye başlayabilirler.

Devamını Oku... 12 Nisan 2022
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.