x
mini-influencer-popup.webp (43 KB)
C VİTAMİNİ ve CİLDİMİZ

C VİTAMİNİ ve CİLDİMİZ

07 Nisan 2022

C vitamini, cilde olan faydalarıyla daha parlak ve canlı bir cilt görünümüne verdiği destek açısından kozmetik sektöründe çok önemli bir yere sahiptir. Antioksidan bir vitamin özelliği taşıyan c vitamini, ciltteki yaşlanma belirtilerine karşı verdiği destekle de ön plana çıkmaktadır.

C Vitamini Nedir?  

C vitamini, vücudunuzu ve cildinizi korumaya ve onarmaya yardımcı olan güçlü bir antioksidandır. C vitamininin birkaç formu bulunur. Bunlardan biri askorbik asittir. Askorbik asit daha saf bir C vitaminini ifade eder. Askorbik asit C vitaminine antioksidan özelliğini kazandıran madde olarak da tanımlanabilir. C vitamini, cildin onarımı için gerekli olan temel bir yapıdır.  Vücut C vitaminini yiyeceklerden alır, ancak cildimizin C vitamininden yararlanabilmesi, kozmetik ürünler sayesinde gerçekleşebilmektedir.

C Vitamini Cilt İçin Neden Önemlidir?

C vitamininin cilt güzelliğine destek vermesinin temel nedeni olarak antioksidan açısından zengin bir yapıda olmasına bağlanmaktadır. Bu antioksidanlar, cilt hasarına neden olan serbest radikallerin etkisini nötralize edilmesine yardımcı olur. Bu durum cildin dokusunu ve görünümünü etkileyen kırışıklık, ince çizgiler, koyu lekeler ve cilt kuruluğuna karşı mücadeleye katkı sağlayan önemli bir özellik olarak kendini gösterir. Buna bağlı olarak C vitamini, birçok cilt bakım ürününün içeriğine eklenmektedir.

C Vitaminin Cilde Faydaları

 • Kolajen Üretimini Destekler: Sıkı bir cilde sahip olmanızı sağlayan en önemli yapılardan biri kolajendir. Ancak cilt yaşlandıkça bu dokular zarar görür. Cildimiz de parlaklığını ve sıkılığını bu aşamada kaybetmeye başlar. Düzenli olarak kullanılan C vitamini ürünleri, yaşlanma karşıtı bakıma destek vererek cildin sıkılığını ve parlaklığını korumasına yardımcı olacaktır.
 • Cilt Hasarlarının Azaltılmasına Yardımcı Olur: C vitamini, başta güneşin zararlı ışınları olmak üzere, çevresel koşulların etkisiyle ciltte oluşan hasarların giderilmesine yardımcı olur. Cildin daha canlı ve pürüzsüz bir görünüme ulaşılmasına katkı sağlar.
 • Göz Altı Morluk Görünümüne Karşı Bakım Yapar: C vitamini içeren ürünler, göz altı morluk görünümünün azalmasına zemin hazırlar.
 • Yaşlanma Karşı Bakıma Katkı Sağlar: C vitamini içeren ürünler yaşlanma belirtilerinin geciktirilmesine katkı sağlarken var olan kırışıklık ve ince çizgi görünümünün azaltılmasına yardımcı olur.  
 • Daha Esnek Bir Cilt Yapısı için Destek Verir: Cilt, zamanın etkisiyle esnekliğini kaybetmeye başlar. C vitamini içeren ürünler, cildi ideal esneklik seviyesine ulaştırmaya ve cilt gerginliğinin azalmasına destek vermeyi hedeflemektedir.
 • Cilt Tonunun Eşitlenmesine Yardım Eder: C vitamini içeren ürünler, ciltte ton eşitsizliğine verdiği destekle eşit bir cilt tonu oluşturulmasına katkı sağlarlar.
 • Cildin Nem Dengesini Düzenler: Cildi nemli tutmak, cildin, kuru, kaşıntılı ve tahriş olmuş bir cilt yapısına dönüşmesine engel olabilecek önemli bir cilt bakım rutinidir. C vitamini, cildin bariyer işlevine verdiği destekle cildin su kaybının önlenmesine yardımcı olarak nem dengesine katkı sağlar.
 • Gözeneklerin Sıkılaşmasına Destek Olur: Düzenli olarak C vitamini içeren cilt bakım ürünleri ile cilt bakımı yapmak, gözeneklerin sıkılaşmasına destek vererek daha sıkı bir cilt görünümü elde etmenize yardımcı olacaktır.
 • Cilde Parlak Bir Görünüm Verir: Cilt bakım rutininize C vitamini içerikli ürünler ekleyerek, solgun bir cilt görünümü yerine parlak ve canlı bir görünüme ulaşabilirsiniz.
 • Leke Görünümünün Azaltılmasında Etkin Bir Rol Oynar: C vitamini, ciltte gelişen lekelerin görünümünün azaltılmasına yardımcı olur.
 • Yorgun Cilde Destek Verir: Yorgunluk belirtilerine karşı verdiği destekle cildin rahatlamasına ve daha ışıltılı bir görünüme kavuşmasına katkı sağlar.

C Vitamini Cilde Nasıl Uygulanır?

C vitamininin cilde bu kadar faydasını duyduktan sonra, tüm turunçgilleri alıp yüzünüze sürmek içinizden geçebilir. Fakat, cilt bakımında her zaman geçerli olan kuralları unutmamamız gerekmektedir. Çok sayıda faydası olan vitaminler, doğrudan cilde uygulandığında ciltte tahrişe neden olarak hassasiyet yaşanmasına neden olabilir. Bu nedenden dolayı farklı içeriklerle ve doğru oranlardaki bileşenlerle formülize edilmeleri gerekmektedir. C vitaminini cilde uygulamanın en güvenilir yollarının başında iyi formülize edilmiş kozmetik ürün kullanımı gelmektedir. C vitaminleri, kolay kullanım sağlayan serumlar sayesinde günlük bakım rutinlerinde rahatlıkla tercih edebileceğiniz bileşenlerdir. Damlalar halinde kullanılarak rutininize ekleyebileceğiniz serumlarla ilgili daha geniş bilgilere blok sayfamızın daha sonraki paylaşımlarında ulaşabileceksiniz.

Güzelliğe Dair Her Şey Procsin Blog
TATİL SONRASI SAÇ BAKIMI

TATİL SONRASI SAÇ BAKIMI

Güneşle en yoğun mesaimizin yaşandığı tatil dönemlerinde, güneş ışınlarına direk maruz kalan saçlarda, diğer dönemlere oranla daha fazla yıpranma meydana gelebilmektedir. Bu nedenle özellikle tatil dönüşü saçların daha özel bir ilgiye ihtiyaçları bulunmaktadır.

Devamını Oku... 04 Ekim 2022
SAÇLARA KAYBETTİĞİ NEMİ KAZANDIRMANIN PÜF NOKTALARI

SAÇLARA KAYBETTİĞİ NEMİ KAZANDIRMANIN PÜF NOKTALARI

Nemini kaybetmeye başlayan saçlar, canlılığını ve hacmini kaybetmeye başlayarak mat ve sönük bir görünüm sergilerler. Bu istenmeyen görünümün yaşanmaması için, saçlarınızın nem dengesinin korunmasında yapılması gerekenlere bir göz atalım.

Devamını Oku... 30 Eylül 2022
NEMLENDİRİCİ UYGULARKEN EN SIK YAPILAN HATALAR

NEMLENDİRİCİ UYGULARKEN EN SIK YAPILAN HATALAR

Nemlendirici uygulaması, cilt bakımı rutininin en önemli ve en kolay uygulanan adımı olarak görülmekle birlikte, yaygın olarak yapılan ve nemlendiricinin etkinliğinden yeterince yararlanmamamıza neden olan bazı kullanım hataları mevuttur. Buna yönelik bilgilendirme amacıyla hazırladığımız yazımızın ilginizi çekeceğini umuyoruz.

Devamını Oku... 27 Eylül 2022
VÜCUT BAKIMINDA PEELİNGİN YERİ

VÜCUT BAKIMINDA PEELİNGİN YERİ

Her insanın cilt yapısı bir diğerinden farklıdır. Bu farklılık hangi düzeyde olursa olsun, cilt bakımının en önemli aşaması olan cilt temizliği, her cilt yapısı için önemli bir adımı oluşturmaktadır. Etkin bir cilt temizliği ve bakımı ile cildin kir ve yağdan derinlemesine temizliği, istenmeyen cilt oluşumlarının önlenmesi için önemli bir cilt bakım aşamasını oluşturmaktadır.

Devamını Oku... 23 Eylül 2022
SONBAHARDA GÜNEŞ KREMİ KULLANMALI MIYIM?

SONBAHARDA GÜNEŞ KREMİ KULLANMALI MIYIM?

Ozon tabakasının her geçen yıl bir önceki yıla göre yapısal değişikliklere uğraması, güneşten dünyaya ulaşan zararlı ışınların her yıl daha fazla güçlenmesine sebebiyet vermektedir. Bu durum havanın güneşli ya da kapalı olmasından bağımsız olarak, tüm yıl boyunca farklı oranlarda da olsa, cilt için risk faktörü oluşmasına neden olabilmektedir.

Devamını Oku... 20 Eylül 2022
YANAK SARKMASI İLE İLGİLİ MERAK EDİLENLER

YANAK SARKMASI İLE İLGİLİ MERAK EDİLENLER

İnsan vücudunda yaş alma başta olmak üzere, çeşitli etkenlere bağlı olarak değişimler meydana gelmektedir. Bu değişimlerin ciltte meydana gelen ve estetik açıdan en çok kaygıya sebebiyet veren oluşumlarından biri yanak sarkmasıdır. Yanak sarkması, yüzdeki yağ ve kolajen dokusunda meydana gelen farklılıklar sonucu sıklığının azalması ve yer çekimine karşı koyamayarak aşağı yönlü hareket

Devamını Oku... 14 Eylül 2022
CİLT BAKIM ÜRÜNLERİ NE MİKTARDA KULLANILMALI?

CİLT BAKIM ÜRÜNLERİ NE MİKTARDA KULLANILMALI?

Cilt bakım rutinimizde yer alan ürünleri ne miktarda kullandığımız, ürünlerden etkili bir şekilde yararlanabilmemiz için önemli bir ayrıntıdır. Cildimiz için doğru ürünleri seçip onları uygun bir sırada uygulamamız ne kadar önemli ise, bu uygulama esnasında hangi miktarda ürünü uygulamamızda o denli önemlidir. Bu önemden yola çıkarak, daha olumlu sonuçlar için cilt bakım ürünlerine yönelik kullanım miktarları ile ilgili bilgilendirme yapmak istedik.

Devamını Oku... 09 Eylül 2022
SONBAHARDA SAÇ BAKIMININ PÜF NOKTALARI

SONBAHARDA SAÇ BAKIMININ PÜF NOKTALARI

Yaz mevsimine veda edilen bu günlerde, tahmin edilmeyen hava şartlarına saçlarımızın hazır olup olmadığından emin miyiz? Bu yazımızda vereceğimiz önerilerle, hava şartları ve sıcaklık değişimlerine bağlı olarak gelişebilecek istenmeyen durumlara karşı saçlarınızın korunmasına yardımcı olmaya çalışacağız. Yaz boyunca güneş, klor gibi etkilere maruz kalan saçlarınız, sonbahara girerken daha fazla hassaslaşabilir. Bu nedenle, sonbaharda saç bakımı ayrı bir önem taşımaktadır.

Devamını Oku... 06 Eylül 2022
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.