Menü
C VİTAMİNİ ve CİLDİMİZ
07.04.2022

C VİTAMİNİ ve CİLDİMİZ

C vitamini, cilde olan faydalarıyla daha parlak ve canlı bir cilt görünümüne verdiği destek açısından kozmetik sektöründe çok önemli bir yere sahiptir. Antioksidan bir vitamin özelliği taşıyan c vitamini, ciltteki yaşlanma belirtilerine karşı verdiği destekle de ön plana çıkmaktadır.

C Vitamini Nedir?  

C vitamini, vücudunuzu ve cildinizi korumaya ve onarmaya yardımcı olan güçlü bir antioksidandır. C vitamininin birkaç formu bulunur. Bunlardan biri askorbik asittir. Askorbik asit daha saf bir C vitaminini ifade eder. Askorbik asit C vitaminine antioksidan özelliğini kazandıran madde olarak da tanımlanabilir. C vitamini, cildin onarımı için gerekli olan temel bir yapıdır.  Vücut C vitaminini yiyeceklerden alır, ancak cildimizin C vitamininden yararlanabilmesi, kozmetik ürünler sayesinde gerçekleşebilmektedir.

C Vitamini Cilt İçin Neden Önemlidir?

C vitamininin cilt güzelliğine destek vermesinin temel nedeni olarak antioksidan açısından zengin bir yapıda olmasına bağlanmaktadır. Bu antioksidanlar, cilt hasarına neden olan serbest radikallerin etkisini nötralize edilmesine yardımcı olur. Bu durum cildin dokusunu ve görünümünü etkileyen kırışıklık, ince çizgiler, koyu lekeler ve cilt kuruluğuna karşı mücadeleye katkı sağlayan önemli bir özellik olarak kendini gösterir. Buna bağlı olarak C vitamini, birçok cilt bakım ürününün içeriğine eklenmektedir.

C Vitaminin Cilde Faydaları

 • Kolajen Üretimini Destekler: Sıkı bir cilde sahip olmanızı sağlayan en önemli yapılardan biri kolajendir. Ancak cilt yaşlandıkça bu dokular zarar görür. Cildimiz de parlaklığını ve sıkılığını bu aşamada kaybetmeye başlar. Düzenli olarak kullanılan C vitamini ürünleri, yaşlanma karşıtı bakıma destek vererek cildin sıkılığını ve parlaklığını korumasına yardımcı olacaktır.
 • Cilt Hasarlarının Azaltılmasına Yardımcı Olur: C vitamini, başta güneşin zararlı ışınları olmak üzere, çevresel koşulların etkisiyle ciltte oluşan hasarların giderilmesine yardımcı olur. Cildin daha canlı ve pürüzsüz bir görünüme ulaşılmasına katkı sağlar.
 • Göz Altı Morluk Görünümüne Karşı Bakım Yapar: C vitamini içeren ürünler, göz altı morluk görünümünün azalmasına zemin hazırlar.
 • Yaşlanma Karşı Bakıma Katkı Sağlar: C vitamini içeren ürünler yaşlanma belirtilerinin geciktirilmesine katkı sağlarken var olan kırışıklık ve ince çizgi görünümünün azaltılmasına yardımcı olur.  
 • Daha Esnek Bir Cilt Yapısı için Destek Verir: Cilt, zamanın etkisiyle esnekliğini kaybetmeye başlar. C vitamini içeren ürünler, cildi ideal esneklik seviyesine ulaştırmaya ve cilt gerginliğinin azalmasına destek vermeyi hedeflemektedir.
 • Cilt Tonunun Eşitlenmesine Yardım Eder: C vitamini içeren ürünler, ciltte ton eşitsizliğine verdiği destekle eşit bir cilt tonu oluşturulmasına katkı sağlarlar.
 • Cildin Nem Dengesini Düzenler: Cildi nemli tutmak, cildin, kuru, kaşıntılı ve tahriş olmuş bir cilt yapısına dönüşmesine engel olabilecek önemli bir cilt bakım rutinidir. C vitamini, cildin bariyer işlevine verdiği destekle cildin su kaybının önlenmesine yardımcı olarak nem dengesine katkı sağlar.
 • Gözeneklerin Sıkılaşmasına Destek Olur: Düzenli olarak C vitamini içeren cilt bakım ürünleri ile cilt bakımı yapmak, gözeneklerin sıkılaşmasına destek vererek daha sıkı bir cilt görünümü elde etmenize yardımcı olacaktır.
 • Cilde Parlak Bir Görünüm Verir: Cilt bakım rutininize C vitamini içerikli ürünler ekleyerek, solgun bir cilt görünümü yerine parlak ve canlı bir görünüme ulaşabilirsiniz.
 • Leke Görünümünün Azaltılmasında Etkin Bir Rol Oynar: C vitamini, ciltte gelişen lekelerin görünümünün azaltılmasına yardımcı olur.
 • Yorgun Cilde Destek Verir: Yorgunluk belirtilerine karşı verdiği destekle cildin rahatlamasına ve daha ışıltılı bir görünüme kavuşmasına katkı sağlar.

C Vitamini Cilde Nasıl Uygulanır?

C vitamininin cilde bu kadar faydasını duyduktan sonra, tüm turunçgilleri alıp yüzünüze sürmek içinizden geçebilir. Fakat, cilt bakımında her zaman geçerli olan kuralları unutmamamız gerekmektedir. Çok sayıda faydası olan vitaminler, doğrudan cilde uygulandığında ciltte tahrişe neden olarak hassasiyet yaşanmasına neden olabilir. Bu nedenden dolayı farklı içeriklerle ve doğru oranlardaki bileşenlerle formülize edilmeleri gerekmektedir. C vitaminini cilde uygulamanın en güvenilir yollarının başında iyi formülize edilmiş kozmetik ürün kullanımı gelmektedir. C vitaminleri, kolay kullanım sağlayan serumlar sayesinde günlük bakım rutinlerinde rahatlıkla tercih edebileceğiniz bileşenlerdir. Damlalar halinde kullanılarak rutininize ekleyebileceğiniz serumlarla ilgili daha geniş bilgilere blok sayfamızın daha sonraki paylaşımlarında ulaşabileceksiniz.