C VİTAMİNİ ve CİLDİMİZ

C VİTAMİNİ ve CİLDİMİZ

07 Nisan 2022

C vitamini, cilde olan faydalarıyla daha parlak ve canlı bir cilt görünümüne verdiği destek açısından kozmetik sektöründe çok önemli bir yere sahiptir. Antioksidan bir vitamin özelliği taşıyan c vitamini, ciltteki yaşlanma belirtilerine karşı verdiği destekle de ön plana çıkmaktadır.

C Vitamini Nedir?  

C vitamini, vücudunuzu ve cildinizi korumaya ve onarmaya yardımcı olan güçlü bir antioksidandır. C vitamininin birkaç formu bulunur. Bunlardan biri askorbik asittir. Askorbik asit daha saf bir C vitaminini ifade eder. Askorbik asit C vitaminine antioksidan özelliğini kazandıran madde olarak da tanımlanabilir. C vitamini, cildin onarımı için gerekli olan temel bir yapıdır.  Vücut C vitaminini yiyeceklerden alır, ancak cildimizin C vitamininden yararlanabilmesi, kozmetik ürünler sayesinde gerçekleşebilmektedir.

C Vitamini Cilt İçin Neden Önemlidir?

C vitamininin cilt güzelliğine destek vermesinin temel nedeni olarak antioksidan açısından zengin bir yapıda olmasına bağlanmaktadır. Bu antioksidanlar, cilt hasarına neden olan serbest radikallerin etkisini nötralize edilmesine yardımcı olur. Bu durum cildin dokusunu ve görünümünü etkileyen kırışıklık, ince çizgiler, koyu lekeler ve cilt kuruluğuna karşı mücadeleye katkı sağlayan önemli bir özellik olarak kendini gösterir. Buna bağlı olarak C vitamini, birçok cilt bakım ürününün içeriğine eklenmektedir.

C Vitaminin Cilde Faydaları

 • Kolajen Üretimini Destekler: Sıkı bir cilde sahip olmanızı sağlayan en önemli yapılardan biri kolajendir. Ancak cilt yaşlandıkça bu dokular zarar görür. Cildimiz de parlaklığını ve sıkılığını bu aşamada kaybetmeye başlar. Düzenli olarak kullanılan C vitamini ürünleri, yaşlanma karşıtı bakıma destek vererek cildin sıkılığını ve parlaklığını korumasına yardımcı olacaktır.
 • Cilt Hasarlarının Azaltılmasına Yardımcı Olur: C vitamini, başta güneşin zararlı ışınları olmak üzere, çevresel koşulların etkisiyle ciltte oluşan hasarların giderilmesine yardımcı olur. Cildin daha canlı ve pürüzsüz bir görünüme ulaşılmasına katkı sağlar.
 • Göz Altı Morluk Görünümüne Karşı Bakım Yapar: C vitamini içeren ürünler, göz altı morluk görünümünün azalmasına zemin hazırlar.
 • Yaşlanma Karşı Bakıma Katkı Sağlar: C vitamini içeren ürünler yaşlanma belirtilerinin geciktirilmesine katkı sağlarken var olan kırışıklık ve ince çizgi görünümünün azaltılmasına yardımcı olur.  
 • Daha Esnek Bir Cilt Yapısı için Destek Verir: Cilt, zamanın etkisiyle esnekliğini kaybetmeye başlar. C vitamini içeren ürünler, cildi ideal esneklik seviyesine ulaştırmaya ve cilt gerginliğinin azalmasına destek vermeyi hedeflemektedir.
 • Cilt Tonunun Eşitlenmesine Yardım Eder: C vitamini içeren ürünler, ciltte ton eşitsizliğine verdiği destekle eşit bir cilt tonu oluşturulmasına katkı sağlarlar.
 • Cildin Nem Dengesini Düzenler: Cildi nemli tutmak, cildin, kuru, kaşıntılı ve tahriş olmuş bir cilt yapısına dönüşmesine engel olabilecek önemli bir cilt bakım rutinidir. C vitamini, cildin bariyer işlevine verdiği destekle cildin su kaybının önlenmesine yardımcı olarak nem dengesine katkı sağlar.
 • Gözeneklerin Sıkılaşmasına Destek Olur: Düzenli olarak C vitamini içeren cilt bakım ürünleri ile cilt bakımı yapmak, gözeneklerin sıkılaşmasına destek vererek daha sıkı bir cilt görünümü elde etmenize yardımcı olacaktır.
 • Cilde Parlak Bir Görünüm Verir: Cilt bakım rutininize C vitamini içerikli ürünler ekleyerek, solgun bir cilt görünümü yerine parlak ve canlı bir görünüme ulaşabilirsiniz.
 • Leke Görünümünün Azaltılmasında Etkin Bir Rol Oynar: C vitamini, ciltte gelişen lekelerin görünümünün azaltılmasına yardımcı olur.
 • Yorgun Cilde Destek Verir: Yorgunluk belirtilerine karşı verdiği destekle cildin rahatlamasına ve daha ışıltılı bir görünüme kavuşmasına katkı sağlar.

C Vitamini Cilde Nasıl Uygulanır?

C vitamininin cilde bu kadar faydasını duyduktan sonra, tüm turunçgilleri alıp yüzünüze sürmek içinizden geçebilir. Fakat, cilt bakımında her zaman geçerli olan kuralları unutmamamız gerekmektedir. Çok sayıda faydası olan vitaminler, doğrudan cilde uygulandığında ciltte tahrişe neden olarak hassasiyet yaşanmasına neden olabilir. Bu nedenden dolayı farklı içeriklerle ve doğru oranlardaki bileşenlerle formülize edilmeleri gerekmektedir. C vitaminini cilde uygulamanın en güvenilir yollarının başında iyi formülize edilmiş kozmetik ürün kullanımı gelmektedir. C vitaminleri, kolay kullanım sağlayan serumlar sayesinde günlük bakım rutinlerinde rahatlıkla tercih edebileceğiniz bileşenlerdir. Damlalar halinde kullanılarak rutininize ekleyebileceğiniz serumlarla ilgili daha geniş bilgilere blok sayfamızın daha sonraki paylaşımlarında ulaşabileceksiniz.

Güzelliğe Dair Her Şey Procsin Blog
GÖZENEK OLUŞUMUNA YÖNELİK BAKIM ÖNERİLERİ

GÖZENEK OLUŞUMUNA YÖNELİK BAKIM ÖNERİLERİ

Gözenekler cildin nefes almasına ve nemli kalmasına yardımcı olan küçük kanallardır. Ancak gözeneklerin girintili yapıları, makyaj, kir ve biriken toksinler sebebiyle zamanla görünür hale gelmeye başlayabilir.

Devamını Oku... 18 Mayıs 2023
İLKBAHARA GİRERKEN SAÇ BAKIMI

İLKBAHARA GİRERKEN SAÇ BAKIMI

Birçok kişi tarafından çok sevilen ilkbahar mevsiminin gelmesi, kış aylarının soğuk ve çetin geçen günlerinin ardından kendini yenilemek isteyen saçlarımız için özel bir önem taşımaktadır. Peki bu güzel bahar aylarında saçlarımız için neler yapabiliriz? Şimdi, sizler için derlediğimiz bahar ayına yönelik saç bakım tüyolarına birlikte göz atalım.

Devamını Oku... 19 Nisan 2023
İLKBAHARA GİRERKEN CİLT BAKIMI

İLKBAHARA GİRERKEN CİLT BAKIMI

Kışın zorlu geçen hava şartlarından sonra, cildiniz canlılığını kaybederek yorgun düşmüş olabilir. Soğuk havaların ve ağır kış şatlarının cilde kaybettirmiş olduğu nem ve canlılığı ilkbahara girerken yeniden yakalamak için neler yapabiliriz? Gelin bu sorunun cevabını bulmak için sizler için hazırladığımız yazıyı birlikte okuyalım.

Devamını Oku... 14 Nisan 2023
DERİNLEMESİNE CİLT TEMİZLİĞİ NEDİR?

DERİNLEMESİNE CİLT TEMİZLİĞİ NEDİR?

Cilt bakım rutininin ilk ve en önemli aşamalarından birini oluşturan cilt temizliği, aydınlık ve canlı bir cilt görünümü için vazgeçilmemesi gereken bir bakım rutinidir. Gün geçtikçe derecesini arttıran olumsuz çevre koşulları, hava kirliliği, UV ışınları ve yaş almaya bağlı etkenlerle birlikte cildin temizlenmesi daha fazla önem taşımaya başlamaktadır. Cildin gerçekten temizlendiğinden emin olmamıza yardımcı olması için ihtiyaç duyulan cilt temizliği olarak ifade edebileceğimiz “derinlemesine cilt temizliği” ile ilgili merak ettikleriniz için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Devamını Oku... 24 Mart 2023
KIŞIN ORTAYA ÇIKAN CİLT OLUŞUMLARI

KIŞIN ORTAYA ÇIKAN CİLT OLUŞUMLARI

Hava değişimleri tüm vücudu etkilediği gibi cildinde doğrudan etkilenmesine sebebiyet verebilmektedir. Kışın gelmesiyle birlikte, ciltte meydana gelebilecek olan istenmeyen oluşumlara yönelik merak ettiklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Devamını Oku... 03 Şubat 2023
SAÇ DÖKÜLMELERİNE YÖNELİK BAKIM RUTİNİ

SAÇ DÖKÜLMELERİNE YÖNELİK BAKIM RUTİNİ

Sağlıklı bir insanın saç derisinde ortalama 100 bin adet saç bulunur. Mevcut her saç telinin bir yaşam süresi vardır. Her saç teli ortalama 4 ile 6 yıl arası yaşamaktadır. Sonrasında dinlenir ve dökülür. Bunun yanı sıra erişkinlerde yıkanma ve tarama ile birlikte günde 50 ile 100 saç telinin dökülmesi normal olarak kabul edilir. Aşırıya kaçan bir tablo varsa bu durumun ciddiye alınması gerekebilir.

Devamını Oku... 27 Ocak 2023
CİLT KURULUĞUNA YÖNELİK CİLT BAKIM RUTİNİ

CİLT KURULUĞUNA YÖNELİK CİLT BAKIM RUTİNİ

Cilt kuruluğu cildin en yüzeysel tabakası olan epidermiste yeterli miktarda su bulunmamasıyla karakterize olan çok yaygın bir cilt oluşumudur. Erkekleri ve kadınları eşit şekilde etkilemekle birlikte yaşlı bireylerde görülme sıklığı daha fazladır. Özellikle eller, dirsekler ve dudaklar başta olmak üzere cilt kuruluğu vücudun tamamına yakınında görülebilen bir cilt oluşumudur.

Devamını Oku... 20 Ocak 2023
AKNELİ CİLTLER İÇİN BAKIM RUTİNİ

AKNELİ CİLTLER İÇİN BAKIM RUTİNİ

Akne, cildin orta tabakasında bulunan sebum yani yağ salgılayan kanalların tıkanması, şişmesi ve daha sonra iltihaplanması sonucu ortaya çıkan bir cilt oluşumudur. Deride artan yağ salgısı ve gözeneklerin tıkanması sonucu siyah nokta (komedon) oluşur. Daha sonra bu komedonlar bakteriler tarafından istila edilir ve ciltte kabarık kırmızı şişlikler oluşur. Aşırı büyük olanlar deride iz bırakabilirler. Akneler sıklıkla yüz, sırt, kol ve göğüs bölgesinde görülür.

Devamını Oku... 13 Ocak 2023
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.