SAÇLARDA GEÇ UZAMA

SAÇLARDA GEÇ UZAMA

15 Mart 2022

Bazı Saçlar Neden Yavaş Uzar?

Saçlarınız yavaş mı uzuyor? Saçların yavaş uzaması veya hiç uzamamasının birçok nedeni olabilir. Saçlar sağlıklıyken, zamanının %90′nında uzarken %10′unda dinlenir. Birkaç hafta olan dinlenme sürecinden sonra, saç dökülür ve yeni saçlar tekrar uzamaya başlar. Genetik faktörler, bazı hastalıkların dışında saç telleri ayda ortalama 1 cm. uzayacaktır. Uzama sürecinde meydana gelebilecek stres ve psikolojik travmalarda saçın yavaş uzamasına yol açabilir.

Saç Büyüme Döngüsü, Anajen, Katajen ve Tolajen

Saçlar, büyüme döngüsü içerisinde çeşitli evlerden geçerler. Bu evreler başın üstündeki saçların uzama ve dökülme gibi süreçlerini belirler. Anajen evre saçın aktif olarak yaşayan aşamasıdır. Bu evrede saç her 28 günde yaklaşık 1 cm büyür. Katajen evre ise bir geçiş aşamasıdır. Tüm kılların yaklaşık %3’ü herhangi bir zaman içinde bu aşamada bulunurlar. Yaklaşık 2 ile 3 hafta süren bu evrede büyüme durur. Uzamayan saçların nedeni Katajen evresinde olmasından kaynaklanır. Tolajen evre ise saçlar tamamen istirahat döneminde olup saç köklerinde kopmalar başlar. Sağlıklı bir saç döngüsü tüm bu evreleri tamamlar ve yeniden saçların çıkmasını ve sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlar.

Tüm Bu Evrelerden Geçen Saçlarda Uzama Neden Yavaşlar?

Saçlar canlı organizmalar oldukları için hem çevresel hem de psikolojik değişikliklerden etkilenirler. Bunlara bağlı olarak saç floramız bozularak kepek, dökülme ve geç uzama gibi oluşumlara sebebiyet verebilir.

 • Genetik Nedenler
 • Stres
 • Dengesiz Beslenme
 • Isı gerektiren İşlemler
 • Yanlış ürün kullanımı
 • Düzensiz Uyku

Geç Uzamaya Karşı Neler Yapabiliriz?

 • Saçların sağlıklı bir şekilde uzaması için öncelikle saçımızı iyi tanımalı ve ona özenli ve doğru bir şekilde bakım sağlamalıyız.
 • Dengeli ve düzenli beslenmeye özen gösteriniz.
 • Saç derinizi güçlendirmek için peeling ve maskelerle saç bakım rutininizi zenginleştiriniz.
 • Saçınızın nem dengesini korumaya önem veriniz.
 • Isıl işlemleri minimal düzeye indiriniz.
 • Yeterli miktarda su tüketiniz.
 • Düzenli egzersiz yapınız.
 • Uyku düzenine riayet ediniz.
 • Saç temizliğinize dikkat ediniz.
 • Saç bakım yağları ile saçlarınızı kökten uca destekleyiniz.
 • Çevresel etkenlere karşı saçlarınızı koruyunuz.
Güzelliğe Dair Her Şey Procsin Blog
ŞEHRE DÖNÜŞ CİLT BAKIM RUTİN ÖNERİLERİ

ŞEHRE DÖNÜŞ CİLT BAKIM RUTİN ÖNERİLERİ

Yaz ömrünü tamalarken, daha serin günlerin ve akşamların yaşandığı sonbahara yerini devrediyor. Güzel bir yaz dönemini geride bıraktıktan sonra güneş, deniz ve havuzdan etkilenen cildimize destek olmanın yanı sıra, sonbaharın serin ve yağmurlu günlerine ayak uydurmaya çalışan cildimiz için yeni bir bakış açısı sunmanın zamanının geldiğini belirterek sizler için hazırladığımız önerilerimize birlikte bir göz atalım. 

Devamını Oku... 15 Eylül 2023
CİLTTE YAŞLANMA BELİRTİLERİNE YÖNELİK CİLT BAKIM RUTİNİ

CİLTTE YAŞLANMA BELİRTİLERİNE YÖNELİK CİLT BAKIM RUTİNİ

İçsel ve dışsal faktörlerin birleşmesinden etkilenen yaşlanma, yapısal ve moleküler bozulma ile birlikte derinin fonksiyon ve görüntüsünü etkileyen, yavaş bir ilerleme ile seyir eden biyolojik bir süreçtir. Temel olarak cilt yaşlanması, zamana bağlı olarak gelişen kronolojik yaşlanma ve başta güneşin zararlı ışınları olmak üzere yetersiz beslenme ve su tüketimi, toksinler, hava kirliliği gibi faktörlere bağlı olarak gelişen dış yaşlanma olmak üzere iki farklı şekilde gerçekleşmektedir.

Devamını Oku... 11 Ağustos 2023
GÖZ ALTI TORBASI VE MOR HALKALARA DAİR MERAK EDİLENLER

GÖZ ALTI TORBASI VE MOR HALKALARA DAİR MERAK EDİLENLER

Cilt bakım rutininin temel adımlarını her gün özenli bir şekilde yapmaya çalışırken, aynı hassasiyeti göz altı ve çevresi içinde gösteriyor musunuz?

Devamını Oku... 28 Temmuz 2023
CİLT BARİYERİ NEDİR?

CİLT BARİYERİ NEDİR?

Cilt bariyeri, cildin en üst yüzeyinde bulunan ve diğer tabakalar için koruyuculuk sağlayan katmanı ifade etmektedir. İdeal yapıya sahip bir cilt bariyeri, yumuşak, pürüzsüz ve dolgun bir görünüm sergilemektedir.

Devamını Oku... 07 Temmuz 2023
18. YILIMIZI KUTLUYORUZ!

18. YILIMIZI KUTLUYORUZ!

Kurulduğumuz 2005 yılında yerel bir firma olarak hizmet vermeye başladıktan sonra yerel ve yurt dışı tedarik zincirleriyle üretim yaparak kozmetik sektöründe faaliyet göstermekteyiz. 2015 yılından günümüze Dünya Standartlarında üretim yaparak kendi tesislerimizde üretim faaliyetlerimize devam ediyoruz. Kusursuz müşteri hizmetleri ve yüksek kalitede üretilen ürünlerimiz ile yurt içi ve yurt dışı pazarda müşterilerimizle buluşmaktayız. Kullanıcıların ihtiyaçlarına yönelik, doğaya saygılı ve hayvanlar üzerinde deney yapılmayan ürünlerimizi online pazar yerleri, ulusal - uluslararası zincir mağazalar ve Procsin mağazalarında en iyi aktiflerle sizlere sunuyoruz. Sektörde iddialı ürünler yapma sloganıyla başladığımız yola, sektörde olmayanı yapma sloganıyla devam ediyor, inovatif bakış açımızı ilke edinerek bir dünya markası olma hedefiyle yolculuğumuza devam ediyoruz. 18 yıldır bu yolculukta bizimle olduğunuz için teşekkür ederiz.

Devamını Oku... 16 Haziran 2023
CİLTTE ESNEKLİK KAYBI

CİLTTE ESNEKLİK KAYBI

Cildimiz geçen yıllarla birlikte elastikiyetini yitirmeye başlamaktadır. Bu durum özellikle ciltte yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkması ile kendisini göstermektedir. Bu kadar önemli bir kavram olan elastikiyet ne demektir sorusuna cevap vererek yazımıza giriş yapalım.

Devamını Oku... 16 Haziran 2023
GÖZENEK OLUŞUMUNA YÖNELİK BAKIM ÖNERİLERİ

GÖZENEK OLUŞUMUNA YÖNELİK BAKIM ÖNERİLERİ

Gözenekler cildin nefes almasına ve nemli kalmasına yardımcı olan küçük kanallardır. Ancak gözeneklerin girintili yapıları, makyaj, kir ve biriken toksinler sebebiyle zamanla görünür hale gelmeye başlayabilir.

Devamını Oku... 18 Mayıs 2023
İLKBAHARA GİRERKEN SAÇ BAKIMI

İLKBAHARA GİRERKEN SAÇ BAKIMI

Birçok kişi tarafından çok sevilen ilkbahar mevsiminin gelmesi, kış aylarının soğuk ve çetin geçen günlerinin ardından kendini yenilemek isteyen saçlarımız için özel bir önem taşımaktadır. Peki bu güzel bahar aylarında saçlarımız için neler yapabiliriz? Şimdi, sizler için derlediğimiz bahar ayına yönelik saç bakım tüyolarına birlikte göz atalım.

Devamını Oku... 19 Nisan 2023
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.