x
YIPRANMIŞ SAÇ

YIPRANMIŞ SAÇ

09 Mayıs 2022

SAÇLAR NEDEN YIPRANIR?

Saçların daha güzel bir görünüm elde etmesi için saçlara uygulanan boyalar, kurutucular, düzleştiriciler, kullanılan bazı ürünler ve saçlarda yaşanan nem eksikliği gibi pek çok etken, kuru, zayıflamış, cansız ve kolayca kırılan bir saç yapısına zemin hazırlayabilir. Saçın yıpranması bu etkenlere bağlı olarak saçın yapısındaki olumsuz değişiklikleri ifade eder.  

 • Güneş ışınları: Ultraviyole, kıl gövdesinde birçok istenmeyen değişikliklere neden olabilmektedir. Bunların başında kuruma, güç kaybı, renk ve parlaklığın azalması, sertleşme, kırılma ve uçlarının çatallaşması gelmektedir. 
 • Nem Eksikliği: Nem eksikliği, saçların yıpranmaya daha eğilimli olmasına zemin hazırlayabilmektedir.  
 • Havuz ve deniz etkisi: Klorlu su, tuzlu su, havuz ve deniz suyu da saç tellerinin yıpranmasına neden olabilmektedir.
 • Tarama ve fırçalama: Saçların agresif bir şekilde taranması ya da fırçalanması, saçların daha düzgün bir görünüme kavuşmasından ziyade, saçların yıpranmasına ve kopmasına neden olabilmektedir.

 • İnce dişli plastikten yapılmış tarak kullanımı: Bu tarz tarakların kullanımı, saçların elektriklenmesine yol açabilmekle birlikte, saçlarda gerilmelere ve kopmalara neden olabilmektedir.  
 • Saçların ıslakken fırçalanması: Saçların ıslakken taranması ya da fırçalanması, kırılma ve kopmalara neden olabilmektedir.  
 • Yanlış ürün tercihleri ve kullanım şekli: Saç için kullanılan ürünler, saçlarınız için uygun olmaz ya da ölçüsünde kullanılmaz ise saçlarınıza fayda yerine zarar verebilir.   
 • Saçları kurutma şekli: Saç kurutma makinaları ile yakın mesafeden ve yüksek ısılarla yapılan kurutmalar, saç tellerinin yıpranmasına sebebiyet verebilmektedir.
 • Saçta kalıcı değişiklikler: Permalar, düzelticiler gibi saçta kalıcı değişikliklere neden olan uygulamalar, saç telinde yapısal bozulmalara sebebiyet verebilmektedir.   
 • Saç stili: Saçlarınızı sıkı bir şekilde toplamak, saçların gerilerek kırılmasına ve hasar görmesine neden olabilir.

SAÇLARIN YIPRANDIĞINI NASIL ANLARIZ?

Bölünmüş veya açık uçlar: Saç hasarının en yaygın belirtilerinden biri, görünür bölünmüş uçlardır. Ayrık uçlarınız olup olmadığından emin olmak için, saçınızın küçük bir bölümünü parmağınızın etrafına sarınız. Dışarı çıkmış küçük düzensiz iplikçiklere rastlamak bölünmüş saç uçlarına işaret eder.

 • Parlaklık eksikliği: Saçlarda mat ve cansız bir görünüm hakimdir.
 • Dolaşmaya eğilim: Saçlarda kaba ve sert bir doku hissedilir.
 • Kuru Saç: Özellikle saç uçlarında aşırı kuruluk olarak kendini gösterebilir.
 • Kırılgan ve zayıf saçlar: Saçlar, kırılma ve dökülme eğilimi gösterir.

SAÇLARIMIZIN YIPRANMASINI ÖNLEMEK İÇİN NELER YAPABİLİRİZ?

 • Güneş ışınlarından korunmak için güneş koruma içeren spreylerden yararlanabilirsiniz.  
 • Geniş aralıklı ve doğal maddelerden yapılmış yumuşak fırçaların yanı sıra ahşap, kemik ya da metalden yapılmış geniş dişli taraklar kullanmanızı tavsiye ederiz.
 • Saçlarınızı, küçük parçalara bölerek tarayınız.
 • Saçların ıslaklığını havluyla nazik bir şekilde azalttıktan sonra, kendi halinde kurumasına izin veriniz. Kurutma ihtiyacı duyuyorsanız, saç kurutma makinenizin en düşük ayarını kullanmaya özen gösteriniz.
 • Mümkün olduğunca doğal saç tipinizi kullanmaya gayret ediniz.
 • Sağlıklı beslenmeye önem veriniz.
 • Yeterli miktarda su tüketiniz.
 • Aşırı sıcak su ile yıkamamaya dikkat ediniz.
 • Isıl işlemlerden mümkün olduğunca uzak durunuz. Kullanma zorunluluğu hissettiğinizde, ısıl işlemlerin zararını en aza indirmeye yardımcı olan saç bakım ürünleri kullanınız.
 • Kırık saç uçlarından kurtulmak için her ay saç uçlarınızı kestirebilirsiniz.

Yazın Saçlar Neden Daha Fazla Yıpranır?

Saçlar yazın, denizin, güneşin ve nemin etkilerine maruz kalarak daha fazla yıpranabilmektedir.

YIPRANMIŞ SAÇLARDA BAKIMIN PÜF NOKTALARI

Saçları yeniden canlanmasına yardımcı olmak için, keratin içerikli şampuanları tercih edebilirsiniz. Keratin, özellikle yıpranmış saçların onarılmasına destek olarak, saçların daha canlı ve parlak görünmesine katkı sağlayan bir yapıdır.

Saç bakım rutininizi zenginleştiriniz: Özellikle keratin desteği sunan saç maskeleri ile saçlarınızın güçlenmesine destek veriniz.

Saçlarınızın doğal nem dengesine destek veriniz: Saçlarınızın nem dengesini korumak için, doğal yağlarla desteklemiş içerikleri olan şampuan, saç kremi ve saç bakım yağları ile saçlarınıza bakım desteği uygulayınız.

Güneş Koruyucu içeren saç spreyleri kullanınız: Güneşin zararlı ışınlarından saçlarınızın korunmasına destek vermek için, gün içinde güneş koruma faktörü içeren saç spreyleri ile saç bakımınıza destek verebilirsiniz.

Hindistan cevizi yağını kullanarak yıpranmış saçlara destek verin: Geçmişten günümüze, hindistan cevizi yağı, saç bakımında tercih edilen doğal yağların başında gelmiştir. Hindistan cevizi yağını yıpranmış ve güçsüz saçların eski doğallığına kavuşması için duş öncesi masaj yoluyla saçlarınıza uygulayabilir ve 30 dakika bekledikten sonra durulama yapabilirsiniz.

Güzelliğe Dair Her Şey Procsin Blog
YAZA GİRERKEN SELÜLİTLERE DİKKAT!

YAZA GİRERKEN SELÜLİTLERE DİKKAT!

Selülit, deri altı alanda birbirinden odacıklarla ayrılmış yağ toplanmalarının, deri yüzeyinde düzensizlikler ile kendini göstermesi olarak ifade edilebilir. Selülit, sıklıkla uyluk, kalça ve karın bölgesindeki deri ve deri altı yağ dokusunu etkileyerek, portakal kabuğu görünümü olarak tanımlanan girintili çıkıntılı bir dokuya neden olmaktadır.

Devamını Oku... 11 Mayıs 2022
YIPRANMIŞ SAÇ

YIPRANMIŞ SAÇ

Saçların daha güzel bir görünüm elde etmesi için saçlara uygulanan boyalar, kurutucular, düzleştiriciler, kullanılan bazı ürünler ve saçlarda yaşanan nem eksikliği gibi pek çok etken, kuru, zayıflamış, cansız ve kolayca kırılan bir saç yapısına zemin hazırlayabilir. Saçın yıpranması bu etkenlere bağlı olarak saçın yapısındaki olumsuz değişiklikleri ifade eder.  

Devamını Oku... 09 Mayıs 2022
GÜNEŞ KORUYUCU KULLANIMINA DAİR MERAK EDİLENLER

GÜNEŞ KORUYUCU KULLANIMINA DAİR MERAK EDİLENLER

Güneşin zararlı ışınlarının olumsuz etkileri kısa vadede fark edilmese bile uzun vadede cildimiz için olumsuz etkilere neden olabilmektedir. Güneşin bu zararlı etkilerinden cildimizi korumanın en etkin yolu, yaz kış güneş kremi kullanılması ile mümkün olabilmektedir.     

Devamını Oku... 05 Mayıs 2022
TÜYLENME

TÜYLENME

Tüylenme, kadınlarda yüz, göğüs, karın, sırt, kol ve bacakların üst kısmında uzun kalın ve sert tüylerin çıkması şeklinde ifade edilebilir. Bu durum kozmetik bir oluşumun yanı sıra, hormonal bir düzensizliğin oluştuğunu da gösterebilmektedir. Kadınlarda tüylenmenin yoğun olarak görüldüğü bölgeler erkek tipi kıl bölgeleri olarak kabul edilen yerlerdir. Aslında bu bölgelerde her insanda az ya da çok tüy olabilir.  Asıl önemli olan, tüylerin dikkat çekecek ve estetik kaygı yaratacak seviyeye, yani kıl haline dönüşmüş olmasıdır.  

Devamını Oku... 28 Nisan 2022
CİLT TONU EŞİTSİZLİĞİ

CİLT TONU EŞİTSİZLİĞİ

Hepimiz bebek cildi gibi pürüzsüz tenimizin olmasını hayal ederiz. Doğduğumuz anda saf ve doğal olan cildimiz, zamanla melanin ve sebum dengesizliği nedeniyle rengini kaybeder. Buna bağlı olarak leke, koyuluk ve cildin renginde bölgesel farklılıklar gelişebilir.

Devamını Oku... 22 Nisan 2022
GÖZ ÇEVRESİ BAKIMI

GÖZ ÇEVRESİ BAKIMI

Toplumsal ilişkilerde, iletişim halinde olduğumuz kişide öncelikle dikkat ettiğimiz ve kişinin ifadesini yansıtan gözler, aynı zaman da en fazla bakıma ihtiyaç duyan organlarımız arasında yer almaktadır. Özellikle göz çevresi, ne kadar güzel ve bakımlı bir görünüme sahipse, kişide kendini o denli canlı ve dinamik hissedecektir.

Devamını Oku... 20 Nisan 2022
CİLT VE SAÇTA AMİNO ASİTLER NE İŞE YARAR

CİLT VE SAÇTA AMİNO ASİTLER NE İŞE YARAR

Proteinlerin vücut tarafından sindirilmesiyle ortaya çıkan amino asitler cilt bakımı ve saç bakımında yıllardır kullanılmaktadır. Amino asit aslında vücudumuzdaki proteinlerin meydana getirdikleri yapı taşları olarak adlandırılmaktadır. Proteinler amino asitlere bölündükten sonra belirli görevler için toplanırlar ve bu görevleri vücutta yerine getirmeye çalışırlar. Amino asitlerin en önemli görevlerinin başın da kalp, göz, kas ve deri gibi dokuların oluşmasından sorumlu olmaları gelmektedir.

Devamını Oku... 15 Nisan 2022
GÖZENEK NEDİR? GENİŞLEMİŞ GÖZENEK NEDEN OLUŞUR?

GÖZENEK NEDİR? GENİŞLEMİŞ GÖZENEK NEDEN OLUŞUR?

Gözenekler cildin nefes almasına ve nemli kalmasına yardımcı olan küçük kanallardır. Ancak gözeneklerin girintili yapıları, makyaj, kir ve biriken toksinler sebebiyle zamanla görünür hale gelmeye başlayabilirler.

Devamını Oku... 12 Nisan 2022
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.