x
YIPRANMIŞ SAÇ

YIPRANMIŞ SAÇ

09 Mayıs 2022

SAÇLAR NEDEN YIPRANIR?

Saçların daha güzel bir görünüm elde etmesi için saçlara uygulanan boyalar, kurutucular, düzleştiriciler, kullanılan bazı ürünler ve saçlarda yaşanan nem eksikliği gibi pek çok etken, kuru, zayıflamış, cansız ve kolayca kırılan bir saç yapısına zemin hazırlayabilir. Saçın yıpranması bu etkenlere bağlı olarak saçın yapısındaki olumsuz değişiklikleri ifade eder.  

 • Güneş ışınları: Ultraviyole, kıl gövdesinde birçok istenmeyen değişikliklere neden olabilmektedir. Bunların başında kuruma, güç kaybı, renk ve parlaklığın azalması, sertleşme, kırılma ve uçlarının çatallaşması gelmektedir. 
 • Nem Eksikliği: Nem eksikliği, saçların yıpranmaya daha eğilimli olmasına zemin hazırlayabilmektedir.  
 • Havuz ve deniz etkisi: Klorlu su, tuzlu su, havuz ve deniz suyu da saç tellerinin yıpranmasına neden olabilmektedir.
 • Tarama ve fırçalama: Saçların agresif bir şekilde taranması ya da fırçalanması, saçların daha düzgün bir görünüme kavuşmasından ziyade, saçların yıpranmasına ve kopmasına neden olabilmektedir.

 • İnce dişli plastikten yapılmış tarak kullanımı: Bu tarz tarakların kullanımı, saçların elektriklenmesine yol açabilmekle birlikte, saçlarda gerilmelere ve kopmalara neden olabilmektedir.  
 • Saçların ıslakken fırçalanması: Saçların ıslakken taranması ya da fırçalanması, kırılma ve kopmalara neden olabilmektedir.  
 • Yanlış ürün tercihleri ve kullanım şekli: Saç için kullanılan ürünler, saçlarınız için uygun olmaz ya da ölçüsünde kullanılmaz ise saçlarınıza fayda yerine zarar verebilir.   
 • Saçları kurutma şekli: Saç kurutma makinaları ile yakın mesafeden ve yüksek ısılarla yapılan kurutmalar, saç tellerinin yıpranmasına sebebiyet verebilmektedir.
 • Saçta kalıcı değişiklikler: Permalar, düzelticiler gibi saçta kalıcı değişikliklere neden olan uygulamalar, saç telinde yapısal bozulmalara sebebiyet verebilmektedir.   
 • Saç stili: Saçlarınızı sıkı bir şekilde toplamak, saçların gerilerek kırılmasına ve hasar görmesine neden olabilir.

SAÇLARIN YIPRANDIĞINI NASIL ANLARIZ?

Bölünmüş veya açık uçlar: Saç hasarının en yaygın belirtilerinden biri, görünür bölünmüş uçlardır. Ayrık uçlarınız olup olmadığından emin olmak için, saçınızın küçük bir bölümünü parmağınızın etrafına sarınız. Dışarı çıkmış küçük düzensiz iplikçiklere rastlamak bölünmüş saç uçlarına işaret eder.

 • Parlaklık eksikliği: Saçlarda mat ve cansız bir görünüm hakimdir.
 • Dolaşmaya eğilim: Saçlarda kaba ve sert bir doku hissedilir.
 • Kuru Saç: Özellikle saç uçlarında aşırı kuruluk olarak kendini gösterebilir.
 • Kırılgan ve zayıf saçlar: Saçlar, kırılma ve dökülme eğilimi gösterir.

SAÇLARIMIZIN YIPRANMASINI ÖNLEMEK İÇİN NELER YAPABİLİRİZ?

 • Güneş ışınlarından korunmak için güneş koruma içeren spreylerden yararlanabilirsiniz.  
 • Geniş aralıklı ve doğal maddelerden yapılmış yumuşak fırçaların yanı sıra ahşap, kemik ya da metalden yapılmış geniş dişli taraklar kullanmanızı tavsiye ederiz.
 • Saçlarınızı, küçük parçalara bölerek tarayınız.
 • Saçların ıslaklığını havluyla nazik bir şekilde azalttıktan sonra, kendi halinde kurumasına izin veriniz. Kurutma ihtiyacı duyuyorsanız, saç kurutma makinenizin en düşük ayarını kullanmaya özen gösteriniz.
 • Mümkün olduğunca doğal saç tipinizi kullanmaya gayret ediniz.
 • Sağlıklı beslenmeye önem veriniz.
 • Yeterli miktarda su tüketiniz.
 • Aşırı sıcak su ile yıkamamaya dikkat ediniz.
 • Isıl işlemlerden mümkün olduğunca uzak durunuz. Kullanma zorunluluğu hissettiğinizde, ısıl işlemlerin zararını en aza indirmeye yardımcı olan saç bakım ürünleri kullanınız.
 • Kırık saç uçlarından kurtulmak için her ay saç uçlarınızı kestirebilirsiniz.

Yazın Saçlar Neden Daha Fazla Yıpranır?

Saçlar yazın, denizin, güneşin ve nemin etkilerine maruz kalarak daha fazla yıpranabilmektedir.

YIPRANMIŞ SAÇLARDA BAKIMIN PÜF NOKTALARI

Saçları yeniden canlanmasına yardımcı olmak için, keratin içerikli şampuanları tercih edebilirsiniz. Keratin, özellikle yıpranmış saçların onarılmasına destek olarak, saçların daha canlı ve parlak görünmesine katkı sağlayan bir yapıdır.

Saç bakım rutininizi zenginleştiriniz: Özellikle keratin desteği sunan saç maskeleri ile saçlarınızın güçlenmesine destek veriniz.

Saçlarınızın doğal nem dengesine destek veriniz: Saçlarınızın nem dengesini korumak için, doğal yağlarla desteklemiş içerikleri olan şampuan, saç kremi ve saç bakım yağları ile saçlarınıza bakım desteği uygulayınız.

Güneş Koruyucu içeren saç spreyleri kullanınız: Güneşin zararlı ışınlarından saçlarınızın korunmasına destek vermek için, gün içinde güneş koruma faktörü içeren saç spreyleri ile saç bakımınıza destek verebilirsiniz.

Hindistan cevizi yağını kullanarak yıpranmış saçlara destek verin: Geçmişten günümüze, hindistan cevizi yağı, saç bakımında tercih edilen doğal yağların başında gelmiştir. Hindistan cevizi yağını yıpranmış ve güçsüz saçların eski doğallığına kavuşması için duş öncesi masaj yoluyla saçlarınıza uygulayabilir ve 30 dakika bekledikten sonra durulama yapabilirsiniz.

Güzelliğe Dair Her Şey Procsin Blog
CİLT KURULUĞUNA YÖNELİK CİLT BAKIM RUTİNİ

CİLT KURULUĞUNA YÖNELİK CİLT BAKIM RUTİNİ

Cilt kuruluğu cildin en yüzeysel tabakası olan epidermiste yeterli miktarda su bulunmamasıyla karakterize olan çok yaygın bir cilt oluşumudur. Erkekleri ve kadınları eşit şekilde etkilemekle birlikte yaşlı bireylerde görülme sıklığı daha fazladır. Özellikle eller, dirsekler ve dudaklar başta olmak üzere cilt kuruluğu vücudun tamamına yakınında görülebilen bir cilt oluşumudur.

Devamını Oku... 20 Ocak 2023
AKNELİ CİLTLER İÇİN BAKIM RUTİNİ

AKNELİ CİLTLER İÇİN BAKIM RUTİNİ

Akne, cildin orta tabakasında bulunan sebum yani yağ salgılayan kanalların tıkanması, şişmesi ve daha sonra iltihaplanması sonucu ortaya çıkan bir cilt oluşumudur. Deride artan yağ salgısı ve gözeneklerin tıkanması sonucu siyah nokta (komedon) oluşur. Daha sonra bu komedonlar bakteriler tarafından istila edilir ve ciltte kabarık kırmızı şişlikler oluşur. Aşırı büyük olanlar deride iz bırakabilirler. Akneler sıklıkla yüz, sırt, kol ve göğüs bölgesinde görülür.

Devamını Oku... 13 Ocak 2023
KIŞA GİRERKEN SAÇ BAKIMI

KIŞA GİRERKEN SAÇ BAKIMI

Kış aylarının kendisini hissettirmeye başlayacağı bu dönemde, cildimiz kadar saçlarımızda kış ayına ait hava koşullarından etkilenebilmektedir. Bu dönemde özellikle rüzgâr ve soğuk havanın etkisiyle, saçlar cansız ve mat bir görünüm sergileyerek doğal görünümünden uzaklaşmaya başlayabilir.

Devamını Oku... 06 Ocak 2023
KIŞA GİRERKEN CİLT BAKIMI

KIŞA GİRERKEN CİLT BAKIMI

Kış mevsiminin gelmesi ve nem oranının azalması ile birlikte, yüzümüz, ellerimiz, dudaklarımız başta olmak üzere, vücudun tüm bölgelerinin soğuk hava şartlarından etkilenmemesine yardımcı olmak için, cilt bakımı ile ilgili ip uçları vermeye çalışacağız.

Devamını Oku... 26 Aralık 2022
CİLTTE LEKE OLUŞUMUNA YÖNELİK CİLT BAKIM RUTİNİ

CİLTTE LEKE OLUŞUMUNA YÖNELİK CİLT BAKIM RUTİNİ

Cilt lekeleri cildin bazı alanlarında normalden daha fazla melanin üretilmesi sonucu meydana gelen oluşumlardır. Melanin, gözlere, cilde ve saça renk veren pigmenttir. Cilt lekelerinin başlıca nedenleri arasında güneş hasarı, hormonal değişiklikler, ilaçların yan etkileri, deride meydana gelen bazı cilt hastalıkları, yara izleri ile ciltte meydana gelen tahriş ve yıpranmaları sayabiliriz. 

Devamını Oku... 16 Aralık 2022
KIŞIN GÜNEŞ KREMİ KULLANILMALI MI?

KIŞIN GÜNEŞ KREMİ KULLANILMALI MI?

Güneş kremi konusu ile ilgili akla gelen sorulardan biri, güneş kreminin kışın kullanılmasının gerekli olup olmadığına yönelik sorudur. Yaz aylarının vazgeçilmezi olan güneş kremleri kışında sürülmeli mi? sorusunun cevabını merak edenler, yazımızın devamını okuyarak daha ayrıntılı bilgilere ulaşabilirler.

Devamını Oku... 09 Aralık 2022
CİLT BAKIMINDA ALOEVERA

CİLT BAKIMINDA ALOEVERA

Cilt bakımı söz konusu olduğunda, bazı bitkiler asırlardır pek çok kültürde tercih edilmesiyle daha ön plana çıkmaktadır. Bu bitkilerden şöhretini günümüze kadar taşıyanların başında aloevera gelmektedir.

Devamını Oku... 02 Aralık 2022
CİLT BAKIMI YAPMANIN FAYDALARI

CİLT BAKIMI YAPMANIN FAYDALARI

Cilt bakım konusu, geniş yelpazesi ile cilt ile ilgili yazılarımızın genelinde bahsi geçen en önemli içeriklerin başında gelmektedir. Cilt bakımının faydaları çoğunluk tarafından benimsense de kimimiz düzenli bir bakımla hayatını sürdürürken, bir kısmımız ise düzensiz ya da tamamen bakım rutinlerinden uzak bir hayat sürdürebilmektedir. Cilt bakımı denilince, sadece profesyonel güzellik merkezlerinde yapılan bakımlar akla gelmesin. Evinizde, cildinize özel bakım yaparak cildinize destek olabiliriniz. Şimdi, birlikte cilt bakımının faydalarına bir göz atmanın zamanı geldi.

Devamını Oku... 24 Kasım 2022
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.