x
mini-influencer-popup.webp (43 KB)
YIPRANMIŞ SAÇ

YIPRANMIŞ SAÇ

09 Mayıs 2022

SAÇLAR NEDEN YIPRANIR?

Saçların daha güzel bir görünüm elde etmesi için saçlara uygulanan boyalar, kurutucular, düzleştiriciler, kullanılan bazı ürünler ve saçlarda yaşanan nem eksikliği gibi pek çok etken, kuru, zayıflamış, cansız ve kolayca kırılan bir saç yapısına zemin hazırlayabilir. Saçın yıpranması bu etkenlere bağlı olarak saçın yapısındaki olumsuz değişiklikleri ifade eder.  

 • Güneş ışınları: Ultraviyole, kıl gövdesinde birçok istenmeyen değişikliklere neden olabilmektedir. Bunların başında kuruma, güç kaybı, renk ve parlaklığın azalması, sertleşme, kırılma ve uçlarının çatallaşması gelmektedir. 
 • Nem Eksikliği: Nem eksikliği, saçların yıpranmaya daha eğilimli olmasına zemin hazırlayabilmektedir.  
 • Havuz ve deniz etkisi: Klorlu su, tuzlu su, havuz ve deniz suyu da saç tellerinin yıpranmasına neden olabilmektedir.
 • Tarama ve fırçalama: Saçların agresif bir şekilde taranması ya da fırçalanması, saçların daha düzgün bir görünüme kavuşmasından ziyade, saçların yıpranmasına ve kopmasına neden olabilmektedir.

 • İnce dişli plastikten yapılmış tarak kullanımı: Bu tarz tarakların kullanımı, saçların elektriklenmesine yol açabilmekle birlikte, saçlarda gerilmelere ve kopmalara neden olabilmektedir.  
 • Saçların ıslakken fırçalanması: Saçların ıslakken taranması ya da fırçalanması, kırılma ve kopmalara neden olabilmektedir.  
 • Yanlış ürün tercihleri ve kullanım şekli: Saç için kullanılan ürünler, saçlarınız için uygun olmaz ya da ölçüsünde kullanılmaz ise saçlarınıza fayda yerine zarar verebilir.   
 • Saçları kurutma şekli: Saç kurutma makinaları ile yakın mesafeden ve yüksek ısılarla yapılan kurutmalar, saç tellerinin yıpranmasına sebebiyet verebilmektedir.
 • Saçta kalıcı değişiklikler: Permalar, düzelticiler gibi saçta kalıcı değişikliklere neden olan uygulamalar, saç telinde yapısal bozulmalara sebebiyet verebilmektedir.   
 • Saç stili: Saçlarınızı sıkı bir şekilde toplamak, saçların gerilerek kırılmasına ve hasar görmesine neden olabilir.

SAÇLARIN YIPRANDIĞINI NASIL ANLARIZ?

Bölünmüş veya açık uçlar: Saç hasarının en yaygın belirtilerinden biri, görünür bölünmüş uçlardır. Ayrık uçlarınız olup olmadığından emin olmak için, saçınızın küçük bir bölümünü parmağınızın etrafına sarınız. Dışarı çıkmış küçük düzensiz iplikçiklere rastlamak bölünmüş saç uçlarına işaret eder.

 • Parlaklık eksikliği: Saçlarda mat ve cansız bir görünüm hakimdir.
 • Dolaşmaya eğilim: Saçlarda kaba ve sert bir doku hissedilir.
 • Kuru Saç: Özellikle saç uçlarında aşırı kuruluk olarak kendini gösterebilir.
 • Kırılgan ve zayıf saçlar: Saçlar, kırılma ve dökülme eğilimi gösterir.

SAÇLARIMIZIN YIPRANMASINI ÖNLEMEK İÇİN NELER YAPABİLİRİZ?

 • Güneş ışınlarından korunmak için güneş koruma içeren spreylerden yararlanabilirsiniz.  
 • Geniş aralıklı ve doğal maddelerden yapılmış yumuşak fırçaların yanı sıra ahşap, kemik ya da metalden yapılmış geniş dişli taraklar kullanmanızı tavsiye ederiz.
 • Saçlarınızı, küçük parçalara bölerek tarayınız.
 • Saçların ıslaklığını havluyla nazik bir şekilde azalttıktan sonra, kendi halinde kurumasına izin veriniz. Kurutma ihtiyacı duyuyorsanız, saç kurutma makinenizin en düşük ayarını kullanmaya özen gösteriniz.
 • Mümkün olduğunca doğal saç tipinizi kullanmaya gayret ediniz.
 • Sağlıklı beslenmeye önem veriniz.
 • Yeterli miktarda su tüketiniz.
 • Aşırı sıcak su ile yıkamamaya dikkat ediniz.
 • Isıl işlemlerden mümkün olduğunca uzak durunuz. Kullanma zorunluluğu hissettiğinizde, ısıl işlemlerin zararını en aza indirmeye yardımcı olan saç bakım ürünleri kullanınız.
 • Kırık saç uçlarından kurtulmak için her ay saç uçlarınızı kestirebilirsiniz.

Yazın Saçlar Neden Daha Fazla Yıpranır?

Saçlar yazın, denizin, güneşin ve nemin etkilerine maruz kalarak daha fazla yıpranabilmektedir.

YIPRANMIŞ SAÇLARDA BAKIMIN PÜF NOKTALARI

Saçları yeniden canlanmasına yardımcı olmak için, keratin içerikli şampuanları tercih edebilirsiniz. Keratin, özellikle yıpranmış saçların onarılmasına destek olarak, saçların daha canlı ve parlak görünmesine katkı sağlayan bir yapıdır.

Saç bakım rutininizi zenginleştiriniz: Özellikle keratin desteği sunan saç maskeleri ile saçlarınızın güçlenmesine destek veriniz.

Saçlarınızın doğal nem dengesine destek veriniz: Saçlarınızın nem dengesini korumak için, doğal yağlarla desteklemiş içerikleri olan şampuan, saç kremi ve saç bakım yağları ile saçlarınıza bakım desteği uygulayınız.

Güneş Koruyucu içeren saç spreyleri kullanınız: Güneşin zararlı ışınlarından saçlarınızın korunmasına destek vermek için, gün içinde güneş koruma faktörü içeren saç spreyleri ile saç bakımınıza destek verebilirsiniz.

Hindistan cevizi yağını kullanarak yıpranmış saçlara destek verin: Geçmişten günümüze, hindistan cevizi yağı, saç bakımında tercih edilen doğal yağların başında gelmiştir. Hindistan cevizi yağını yıpranmış ve güçsüz saçların eski doğallığına kavuşması için duş öncesi masaj yoluyla saçlarınıza uygulayabilir ve 30 dakika bekledikten sonra durulama yapabilirsiniz.

Güzelliğe Dair Her Şey Procsin Blog
TATİL SONRASI SAÇ BAKIMI

TATİL SONRASI SAÇ BAKIMI

Güneşle en yoğun mesaimizin yaşandığı tatil dönemlerinde, güneş ışınlarına direk maruz kalan saçlarda, diğer dönemlere oranla daha fazla yıpranma meydana gelebilmektedir. Bu nedenle özellikle tatil dönüşü saçların daha özel bir ilgiye ihtiyaçları bulunmaktadır.

Devamını Oku... 04 Ekim 2022
SAÇLARA KAYBETTİĞİ NEMİ KAZANDIRMANIN PÜF NOKTALARI

SAÇLARA KAYBETTİĞİ NEMİ KAZANDIRMANIN PÜF NOKTALARI

Nemini kaybetmeye başlayan saçlar, canlılığını ve hacmini kaybetmeye başlayarak mat ve sönük bir görünüm sergilerler. Bu istenmeyen görünümün yaşanmaması için, saçlarınızın nem dengesinin korunmasında yapılması gerekenlere bir göz atalım.

Devamını Oku... 30 Eylül 2022
NEMLENDİRİCİ UYGULARKEN EN SIK YAPILAN HATALAR

NEMLENDİRİCİ UYGULARKEN EN SIK YAPILAN HATALAR

Nemlendirici uygulaması, cilt bakımı rutininin en önemli ve en kolay uygulanan adımı olarak görülmekle birlikte, yaygın olarak yapılan ve nemlendiricinin etkinliğinden yeterince yararlanmamamıza neden olan bazı kullanım hataları mevuttur. Buna yönelik bilgilendirme amacıyla hazırladığımız yazımızın ilginizi çekeceğini umuyoruz.

Devamını Oku... 27 Eylül 2022
VÜCUT BAKIMINDA PEELİNGİN YERİ

VÜCUT BAKIMINDA PEELİNGİN YERİ

Her insanın cilt yapısı bir diğerinden farklıdır. Bu farklılık hangi düzeyde olursa olsun, cilt bakımının en önemli aşaması olan cilt temizliği, her cilt yapısı için önemli bir adımı oluşturmaktadır. Etkin bir cilt temizliği ve bakımı ile cildin kir ve yağdan derinlemesine temizliği, istenmeyen cilt oluşumlarının önlenmesi için önemli bir cilt bakım aşamasını oluşturmaktadır.

Devamını Oku... 23 Eylül 2022
SONBAHARDA GÜNEŞ KREMİ KULLANMALI MIYIM?

SONBAHARDA GÜNEŞ KREMİ KULLANMALI MIYIM?

Ozon tabakasının her geçen yıl bir önceki yıla göre yapısal değişikliklere uğraması, güneşten dünyaya ulaşan zararlı ışınların her yıl daha fazla güçlenmesine sebebiyet vermektedir. Bu durum havanın güneşli ya da kapalı olmasından bağımsız olarak, tüm yıl boyunca farklı oranlarda da olsa, cilt için risk faktörü oluşmasına neden olabilmektedir.

Devamını Oku... 20 Eylül 2022
YANAK SARKMASI İLE İLGİLİ MERAK EDİLENLER

YANAK SARKMASI İLE İLGİLİ MERAK EDİLENLER

İnsan vücudunda yaş alma başta olmak üzere, çeşitli etkenlere bağlı olarak değişimler meydana gelmektedir. Bu değişimlerin ciltte meydana gelen ve estetik açıdan en çok kaygıya sebebiyet veren oluşumlarından biri yanak sarkmasıdır. Yanak sarkması, yüzdeki yağ ve kolajen dokusunda meydana gelen farklılıklar sonucu sıklığının azalması ve yer çekimine karşı koyamayarak aşağı yönlü hareket

Devamını Oku... 14 Eylül 2022
CİLT BAKIM ÜRÜNLERİ NE MİKTARDA KULLANILMALI?

CİLT BAKIM ÜRÜNLERİ NE MİKTARDA KULLANILMALI?

Cilt bakım rutinimizde yer alan ürünleri ne miktarda kullandığımız, ürünlerden etkili bir şekilde yararlanabilmemiz için önemli bir ayrıntıdır. Cildimiz için doğru ürünleri seçip onları uygun bir sırada uygulamamız ne kadar önemli ise, bu uygulama esnasında hangi miktarda ürünü uygulamamızda o denli önemlidir. Bu önemden yola çıkarak, daha olumlu sonuçlar için cilt bakım ürünlerine yönelik kullanım miktarları ile ilgili bilgilendirme yapmak istedik.

Devamını Oku... 09 Eylül 2022
SONBAHARDA SAÇ BAKIMININ PÜF NOKTALARI

SONBAHARDA SAÇ BAKIMININ PÜF NOKTALARI

Yaz mevsimine veda edilen bu günlerde, tahmin edilmeyen hava şartlarına saçlarımızın hazır olup olmadığından emin miyiz? Bu yazımızda vereceğimiz önerilerle, hava şartları ve sıcaklık değişimlerine bağlı olarak gelişebilecek istenmeyen durumlara karşı saçlarınızın korunmasına yardımcı olmaya çalışacağız. Yaz boyunca güneş, klor gibi etkilere maruz kalan saçlarınız, sonbahara girerken daha fazla hassaslaşabilir. Bu nedenle, sonbaharda saç bakımı ayrı bir önem taşımaktadır.

Devamını Oku... 06 Eylül 2022
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.