Menü
CİLT BARİYERİ NEDİR?
31.05.2024

CİLT BARİYERİ NEDİR?

Cilt bariyeri, cildin en üst yüzeyinde bulunan ve diğer tabakalar için koruyuculuk sağlayan katmanı ifade etmektedir. Cilt bariyeri, deri hücreleri ve yağ dokuları ile çevrelenmiş bir halde bulunmaktadır. Cilt ince bir yapıda olmasına rağmen birden fazla katmandan oluşmaktadır. En dış katmana, vücudun içini ve dışını ayıran yani koruyucu bir bariyer gibi sınır oluşturmasından kaynaklı stratum corneum, yaptığı göreve de cildin bariyer fonksiyonu denir. Çoğunlukla cilt bariyeri olarak bilinir. İdeal yapıya sahip bir cilt bariyeri, yumuşak, pürüzsüz ve dolgun bir görünüm sergilemektedir.

Cilt bariyerinin görevleri

*Cilt bariyerinin en önemli görevlerinin başında, ciltteki suyun cildimizde ve vücudumuzda tutulmasına yardımcı olarak su kaybının önlenmesi ve iç organların kurumasının engellenmesi gelmektedir. Vücudun bu koruma mekanizmalarının desteği ile yaşam aktivitelerinin devamı sağlanmaktadır.

*Cilt bariyerinin önemli görevlerinden biride vücudumuza zararlı olan faktörleri vücudumuzdan uzak tutmalarıdır. Bu zararlı faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz.

-Cilt bariyeri UVA ve UVB ışınlarından vücudun korunmasını sağlar.

-Cilt bariyeri, soğuk, rüzgârlı ve kuru havaların cilde zarar vermesine engel olur.

-Cilt bariyeri tozun, kirliliğin, toksinlerin ve ağır metallerin vücudumuza girişini engeller.

-Cilt bariyeri polen gibi alerjenlerin vücuda girişini engeller.

-Cilt bariyeri, kalorifer ve klima gibi doğal olmayan iklimsel oluşumlardan cilt yapısının korunmasına yardımcı olurlar.

*Protein bakımından zengin hücreler ve yağ dokusundan oluşmasından dolayı cilt yüzeyinin kaliteli görünüp görünmemesi açısından direk ilişkilidir.

*Cilt bariyerinin güçlü olması, istenmeyen cilt oluşumlarının daha az görülmesine ve mevcut olanların bakımının daha kolay yapılmasına olanak tanımaktadır.


 

Cilt bariyerimizi desteklemek için neler yapabiliriz?

-Cilt bakım rutininizi aksatmamaya özen gösteriniz.

-Cilt bariyerinizin güçlenmesine ve onarılmasına katkı sağlayacak B12 vitamini ve CICA gibi aktifleri içeren cilt bakım ürünlerinin kullanımına öncelik tanıyınız.

-Cilt bariyerini güçlendirmek için su kaybına engel olmaya destek veren nemlendiricilerden destek almaya özen gösterin. Bu konuda hyaluronik asit ve ceramide içeren ürünlere öncelik tanıyabilirsiniz.

-Cilt temizliğinize özen gösteriniz.

-Yaz kış düzenli olarak güneş kremi kullanınız.

-Cildinizin pH dengesinin korunmasına önem veriniz.

-Peeling başta olmak üzere, cilt bakım ürünlerini kullanırken cilt yüzeyine nazik davranmaya dikkat ediniz.

-Cildinize makyaj yapıyorsanız bir süre ara vermeyi deneyiniz.

-Cilt temizliğinde aşırı sıcak ve soğuk sudan kaçınırken ılık su kullanmaya gayret ediniz.