Menü
YAZ MEVSİMİNDE CİLT BAKIMI
14.06.2024

YAZ MEVSİMİNDE CİLT BAKIMI

YAZ MEVSİMİNDE CİLT BAKIMI

Doğanın canlandığı, güneşin muhteşem enerjisinin hissedildiği yaz mevsimi, cildin neminin ve tenin renginin değişiklik göstereceği bir mevsim olma özelliği ile birlikte, ince çizgiler, kırışıklıklar ve cilt lekeleri gibi istenmeyen oluşumların hızlandığı bir dönem olarak kendini gösterebilmektedir. Artan nem ve sıcaklık, cildin aşırı yağlanmasına ve terlemesine neden olmakla birlikte, gözenek görünümüne sebebiyet verebilmektedir. Buna bağlı olarak cilt, doğal ışıltısını ve canlılığını kaybetmeye başlayacaktır. Peki tüm bunlar dikkate alındığında, yazın cilt bakımı nasıl olmalı, nelere dikkat edilmeli. İşte size öneriler…

Yaz aylarında hangi ürünlere ihtiyaç duyarız?

Kış aylarında cildi soğuk ve rüzgârın etkisinden koruyarak, özellikle çatlaklık ve kuruluktan kaynaklı oluşumlardan uzak durmaya çalıştığımız gibi, yaz aylarında da cildi güneşten, aşırı kuruluktan ve leke gibi istenmeyen oluşumlardan korumamız gerekmektedir.

Nemlendirme öncesi cildinizi temizleyin

Aşırı sıcak havalarda cildin nem tutma kapasitesinin arttırılmasına yardımcı olan su bazlı ürünler, kuru hava şartlarının cildiniz üzerinde yaratabileceği olumsuz durumlara karşı destek verebilir. Yaz aylarında cildinize uygun temizleyicilerle yüzünüzü sabah akşam temizlerken, temizleme işleminden arda kalan kalıntılar için tonik desteğinden faydalanabilirsiniz. Bu uygulamalarla, cildinizin nemlenmesine, rahatlamasına ve ferahlamasına yardımcı olabilirsiniz. Özellikle yaz aylarında cilt bariyerinize destek verecek B12 Vitamini ve C Vitamini içeren ürünlerin yanı sıra derinlemesine temizlik desteği veren AHA, BHA ve PHA gibi zengin içeriklere sahip toniklerle bakım rutininizi zenginleştirebilirsiniz.

Olmazsa olmazımız güneş kremleri

Yaz mevsiminde özellikle su bazlı, hafif yapılı, cilt üzerinde ağırlık yapmayan ve leke karşıtı bakım desteği sunan güneş kremlerini kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Seçtiğiniz güneş kreminin UVA/UVB filtreleri içiren bir yapıda olmasına özen gösteriniz. Özellikle yazın makyaj yapmanın cildiniz için uygun olmadığını düşünüyorsanız, güneş koruma ve cilt tonu eşitleme konusunda yardımcı olan ve doğal pigmentlerle cildinizi renklendirerek CAM CİLT görünümüne katkı sağlayan güneş kremlerini tercih edebilirsiniz.

Arındırıcı Adım

Artan nem oranı ve terle birlikte yaz mevsiminde gözenekler tıkanmaya meyilli olur. Bu nedenle, daha pürüzsüz bir cilt görünümü için peeling ve maske uygulamalarını, haftalık cilt bakım rutininize ekleyebilirsiniz.

Göz çevresi bakımını atlamayın

İnsanların göz çevresi, diğer vücut bölümlerine oranla daha ince bir yapıya sahiptir. Bu sebeple, yaz mevsiminde göz çevreniz için, mevsim koşullarına uygun olan ürünleri kullanarak göz çevrenizin doğal nemini korumaya destek olabilirsiniz. Özellikle caffeine, C vitamini, hyaluronik asit ve sodıum dna gibi aktifleri içeren ürünlerle göz çevrenizin nem dengesini korumanın yanı sıra göz altı torbaları ve göz çevresi kırışıklığına yönelik bakıma katkı sağlamış olursunuz.

Yaz sıcaklarına karşı dudak koruma

Yazın cilt bakımının es geçilmemesi gereken noktalarından biride, dudaklar için yapılan bakımdır. Dudaklardaki deri oldukça ince bir tabakadan oluştuğu için soğuktan etkilendiği gibi sıcaklardan da etkilenebilmektedir. Bu gibi durumlarda, dudaklarda çatlama, kuruma gibi istenmeyen oluşumlar yaşamak istemiyorsanız, güneşin UV ışınları başta olmak üzere, diğer olumsuz koşullardan korunmak amacıyla dudak bakım ürünlerini cilt bakım rutininize eklemenizi tavsiye ediyoruz. Dudak bakımını yaparken özellikle dudak renklendirmesi için kullandığınız ürünlere özen göstermeniz, sıcak yaz aylarında hafif dokulu ve su bazlı jel ürünleri tercih etmenizi tavsiye ederiz.

-Makyaj rutininde değişiklik: Kış mevsiminde ağır makyaj malzemeleri tercih edilse de yaz döneminde sıcak havada ağır makyajlar kadınlar için çekiciliğini yitirebilmektedir. Buna bağlı olarak yaz mevsiminde renklendirici özelliği olan güneş kremlerinin yanı sıra dudak ve yanak renklendirme özelliği olan hafif yapılı jel ürünler kullanmanız kendinizi sıcak havalarda daha rahat hissetmenize katkı sağlayacaktır.