GÖZENEK NEDİR? GENİŞLEMİŞ GÖZENEK NEDEN OLUŞUR?

GÖZENEK NEDİR? GENİŞLEMİŞ GÖZENEK NEDEN OLUŞUR?

12 Nisan 2022

GÖZENEK NEDİR?

Gözenekler cildin nefes almasına ve nemli kalmasına yardımcı olan küçük kanallardır. Ancak gözeneklerin girintili yapıları, makyaj, kir ve biriken toksinler sebebiyle zamanla görünür hale gelmeye başlayabilirler.

GÖZENEK BÜYÜMESİ

Gözenekler, kıl foliküllerin ve yağ bezi kanallarının cilde açılma noktasıdır. Kıl folikülü içerisinde yağ üreten bir bez bulunur. Buna sebase bez denir. Yağ bezleri, yağı serbest bıraktığında, bu yağ salgısı cildin tepesine kadar yükselir ve gözenekler içinde toplanır.  Gözenek büyüklüğünü etkileyen en büyük faktör genetik özellikler olmakla birlikte yağ üretimi fazla olan yağlı ciltlerin gözenekleri geniş olurken, yağ üretimi az olan ciltlerin gözenekleri küçük olmaktadır. Ciltteki kirlerin birikmesi de gözenekleri tıkayarak genişlemesine neden olabilmektedir. Güneş ışınları ve yaşlanmaya bağlı olarak azalmaya başlayan kolajen miktarı ciltte sarkma yaşanmasına zemin hazırlar. Bu durum aşağı doğru bir genişlemeye sebebiyet vererek gözenek görünümüne neden olur. Bunun yanı sıra nem eksikliği de gözeneklerin açılmasına ve belirgin hale gelmesine sebebiyet verebilmektedir.

Cilt Bakımınızda Gözeneklere Özen Gösterin

Başta yağlı ciltler olmak üzere cilt tipiniz ne olursa olsun gözenek görünümü oluşumuyla karşılaşmanız mümkün olabilmektedir. Bundan dolayı, gözeneklerin temizlenmesine ve görünümlerinin azaltılmasına yönelik ürünleri cilt bakım rutininize eklemeniz, istenmeyen oluşumlara karşı bakım desteğini sağlamanız açısından size yardımcı olacaktır. Cilt bakımında günlük temizliğin yanı sıra, haftalık bakımlarınızda da cildinize uygulayacağınız maske ve peelingler ile gözenek oluşumlarına ve görünümlerine karşı bakım desteğinde elinizi güçlendirebilirsiniz.

Evde Gözeneklerimiz için Neler Yapabiliriz?

Evde cilt bakımı yapmak isteyenler, gözenek oluşumuna karşı cildin daha sıkı bir görünüme kavuşmasına yardımcı olan temizleme jelleri, nemlendiriciler, tonik, serum ve cilt maskelerini kullanarak uygun bir cilt bakım rutini oluşturabilirler.

 • Cildinizi yıkamayı ihmal etmeyiniz. Sabah akşam cilt temizliğine önem veriniz.
 • Yaz kış güneş kremi ile gözeneklerin korunmasına yardımcı olunuz.
 • Gözeneklerin temizliği sonrası kurulama işlemlerinde kullanacağınız havluların size özel ve temiz olmasına özen gösteriniz.
 • Cildinizi nemsiz bırakmamaya dikkat ediniz.
 • Beslenmenize dikkat ediniz.
 • Uykusuz kalmayınız.
 • Yeterli miktarda su tüketiniz.

Burun Üzerindeki Gözeneklere Özel Bakım

Gözeneklerin temizlenmesi ve daha sıkı bir görünüme sahip olmasının burun bölgesi için ayrı bir önemi bulunmaktadır. Burun bölgesinin en çok yağlandığı kısımları, yüz yıkama işlemi sırasında suyun en az temas ettiği kenar kısımlardır. Bu durumun yanı sıra fiziki yapısı itibariyle UV ışınlarına en çok maruz kalan bölge olması itibariyle tüm cildinize uyguladığınız bakımları burun bölgeniz içinde özenle sürdürmeniz gerekmektedir. Özellikle temizleme ve ürün kullanımı sonrası yapılan durulama işlemlerinde, suyu yüzünüze hızlı bir şekilde çarpmadan daha nazik hareketlerle yıkama işlemini gerçekleştirmeliyiz. Bu sayede burunla temas edecek suyun miktarını arttırarak temizliğin niteliğine katkı sağlamış olursunuz.

Gözenekli Ciltlerin Cilt Bakım Rutinlerinde Dikkat Etmeleri Gereken Önemli Noktalar

 • Yüzünüzü sabah akşam temizleyiniz.
 • Gözeneklerdeki yağı tortu bırakmadan temizlemeye katkı sağlayan jel formatında temizleyicilerden destek almaya özen gösteriniz.
 • Haftada iki kez peeling uygulaması yapmaya gayret ediniz.
 • Yağlı ciltler dahil tüm cilt tiplerinin doğru seçilmiş nemlendiricilerle nem desteğinin sürdürülmesi önemli bir cilt bakım rutinidir. Düzenli nemlendirme desteği, gözenek genişlemesinin azaltılmasına yardımcı olacaktır.
 • Haftada 2 kez özelikle kil bazlı bakım maskesi kullanmak, gözeneklerdeki yağın giderilmesine katkı sağlayacak bir bakım desteği vererek, gözeneklerin genişlemesine ve görünümlerinin azaltılmasına zemin hazırlayacaktır.
 • Makyajınızı temizlemeden yatağa gitmemeye özen gösteriniz.
 • Cildin güneşten korunmasına yardımcı olmak, cildin esnekliğini korumaya yardımcı olur. Bunu yapmanın en iyi yollarından biri, cilt bakım rutininize yaz kış güneş kremi uygulamasını eklemenizdir.
 • Kişisel bakım ürünlerinizi doğru seçerek, doğru zamanda ve doğru sırada kullanmaya özen gösteriniz.
Güzelliğe Dair Her Şey Procsin Blog
ŞEHRE DÖNÜŞ CİLT BAKIM RUTİN ÖNERİLERİ

ŞEHRE DÖNÜŞ CİLT BAKIM RUTİN ÖNERİLERİ

Yaz ömrünü tamalarken, daha serin günlerin ve akşamların yaşandığı sonbahara yerini devrediyor. Güzel bir yaz dönemini geride bıraktıktan sonra güneş, deniz ve havuzdan etkilenen cildimize destek olmanın yanı sıra, sonbaharın serin ve yağmurlu günlerine ayak uydurmaya çalışan cildimiz için yeni bir bakış açısı sunmanın zamanının geldiğini belirterek sizler için hazırladığımız önerilerimize birlikte bir göz atalım. 

Devamını Oku... 15 Eylül 2023
CİLTTE YAŞLANMA BELİRTİLERİNE YÖNELİK CİLT BAKIM RUTİNİ

CİLTTE YAŞLANMA BELİRTİLERİNE YÖNELİK CİLT BAKIM RUTİNİ

İçsel ve dışsal faktörlerin birleşmesinden etkilenen yaşlanma, yapısal ve moleküler bozulma ile birlikte derinin fonksiyon ve görüntüsünü etkileyen, yavaş bir ilerleme ile seyir eden biyolojik bir süreçtir. Temel olarak cilt yaşlanması, zamana bağlı olarak gelişen kronolojik yaşlanma ve başta güneşin zararlı ışınları olmak üzere yetersiz beslenme ve su tüketimi, toksinler, hava kirliliği gibi faktörlere bağlı olarak gelişen dış yaşlanma olmak üzere iki farklı şekilde gerçekleşmektedir.

Devamını Oku... 11 Ağustos 2023
GÖZ ALTI TORBASI VE MOR HALKALARA DAİR MERAK EDİLENLER

GÖZ ALTI TORBASI VE MOR HALKALARA DAİR MERAK EDİLENLER

Cilt bakım rutininin temel adımlarını her gün özenli bir şekilde yapmaya çalışırken, aynı hassasiyeti göz altı ve çevresi içinde gösteriyor musunuz?

Devamını Oku... 28 Temmuz 2023
CİLT BARİYERİ NEDİR?

CİLT BARİYERİ NEDİR?

Cilt bariyeri, cildin en üst yüzeyinde bulunan ve diğer tabakalar için koruyuculuk sağlayan katmanı ifade etmektedir. İdeal yapıya sahip bir cilt bariyeri, yumuşak, pürüzsüz ve dolgun bir görünüm sergilemektedir.

Devamını Oku... 07 Temmuz 2023
18. YILIMIZI KUTLUYORUZ!

18. YILIMIZI KUTLUYORUZ!

Kurulduğumuz 2005 yılında yerel bir firma olarak hizmet vermeye başladıktan sonra yerel ve yurt dışı tedarik zincirleriyle üretim yaparak kozmetik sektöründe faaliyet göstermekteyiz. 2015 yılından günümüze Dünya Standartlarında üretim yaparak kendi tesislerimizde üretim faaliyetlerimize devam ediyoruz. Kusursuz müşteri hizmetleri ve yüksek kalitede üretilen ürünlerimiz ile yurt içi ve yurt dışı pazarda müşterilerimizle buluşmaktayız. Kullanıcıların ihtiyaçlarına yönelik, doğaya saygılı ve hayvanlar üzerinde deney yapılmayan ürünlerimizi online pazar yerleri, ulusal - uluslararası zincir mağazalar ve Procsin mağazalarında en iyi aktiflerle sizlere sunuyoruz. Sektörde iddialı ürünler yapma sloganıyla başladığımız yola, sektörde olmayanı yapma sloganıyla devam ediyor, inovatif bakış açımızı ilke edinerek bir dünya markası olma hedefiyle yolculuğumuza devam ediyoruz. 18 yıldır bu yolculukta bizimle olduğunuz için teşekkür ederiz.

Devamını Oku... 16 Haziran 2023
CİLTTE ESNEKLİK KAYBI

CİLTTE ESNEKLİK KAYBI

Cildimiz geçen yıllarla birlikte elastikiyetini yitirmeye başlamaktadır. Bu durum özellikle ciltte yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkması ile kendisini göstermektedir. Bu kadar önemli bir kavram olan elastikiyet ne demektir sorusuna cevap vererek yazımıza giriş yapalım.

Devamını Oku... 16 Haziran 2023
GÖZENEK OLUŞUMUNA YÖNELİK BAKIM ÖNERİLERİ

GÖZENEK OLUŞUMUNA YÖNELİK BAKIM ÖNERİLERİ

Gözenekler cildin nefes almasına ve nemli kalmasına yardımcı olan küçük kanallardır. Ancak gözeneklerin girintili yapıları, makyaj, kir ve biriken toksinler sebebiyle zamanla görünür hale gelmeye başlayabilir.

Devamını Oku... 18 Mayıs 2023
İLKBAHARA GİRERKEN SAÇ BAKIMI

İLKBAHARA GİRERKEN SAÇ BAKIMI

Birçok kişi tarafından çok sevilen ilkbahar mevsiminin gelmesi, kış aylarının soğuk ve çetin geçen günlerinin ardından kendini yenilemek isteyen saçlarımız için özel bir önem taşımaktadır. Peki bu güzel bahar aylarında saçlarımız için neler yapabiliriz? Şimdi, sizler için derlediğimiz bahar ayına yönelik saç bakım tüyolarına birlikte göz atalım.

Devamını Oku... 19 Nisan 2023
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.