x
mini-influencer-popup.webp (43 KB)
HAVA KOŞULLARININ CİLT ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

HAVA KOŞULLARININ CİLT ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

01 Temmuz 2022

Hava koşullarının cilt üzerinde oldukça önemli bir etkisinin olduğunu söylemek yanlış bir ifade olmasa gerek. Bu konuyla ilgisi olan uzmanlar, rüzgârlı ve soğuk havalarda, ciltte kurumayla birlikte kızarıklık ve çatlamaların artmasının yanı sıra, sıcak havalarda artan nem ve sıcaklığa bağlı olarak da akne gibi oluşumlarda, artış gözlemlendiğini ifade etmektedirler.

Cilt Hava Koşullarından Neden Etkilenir?

Vücudun en geniş organı olan cildimiz, tüm organlar için koruyucu bir kalkan görevi görürken, vücudumuzun giysisi olarak dış ortamda en çok etkilenen bölgemiz olma özelliğini taşımaktadır.

Cildimizin Dış Ortamdaki Önemi

Cildimiz vücudun en önemli ve geniş organı olması itibariyle, öncelikle vücudu dış ortamların olumsuz etkilerine karşın koruma görevini üstlenmektedir. Cildimiz, vücuda virüs, bakteri, kimyasal madde gibi zararlı yapıların girmesini engellemeye yardımcı olur. Bu yardımın yanı sıra, vücudun sıcaklığının düzenlenmesinde, sıvı ve nem dengesinin sağlanmasında ve güneşin zararlı ışınlarından korunmasında rol alan önemli bir organımızdır. Ayrıca cildimiz, dış ortamdan gelen darbelere karşı tampon rolü üstlenerek, iç yapıların zarar görmesinin engellenmesine katkı sağlar. 

Soğuk ve rüzgârlı havalar, cildin neminin azalmasına sebebiyet vererek, cildi kurumasına yol açabilmektedir. Özellikle kış aylarında, kuruluğa bağlı kızarıklık, çatlama, soyulma, pul pul dökülme gibi pek çok istenmeyen durum ortaya çıkabilmektedir. Bunun yanı sıra, soğuk sıcak geçişlerine ve kapalı ortamlara maruz kalmak da cildin dengesinin bozulmasına sebebiyet vererek, mat görünümle birlikte elastikiyet kaybı ve yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkmasına zemin hazırlayabilmektedir.   Sıcak havalarda ise artan nem seviyesi ve sıcaklıkla birlikte terlemede artar. Artan terleme ve buna bağlı kaşıntı ile özellikle akneye meyilli ciltlerde istenmeyen oluşumlar gelişebilmektedir. Yine aşırı sıcak havalarda ter bezlerinin tıkanması ve terin vücut dışına atılmaması sonucu isilik adı verilen durum ortaya çıkabilmektedir.

GÜNEŞ IŞINLARI HER ZAMAN RİSK!

Güneş ışınları, hava koşulları denildiğinde, cilt üzerinde hava sıcaklığından bağımsız olarak cilt üzerinde etki eden önemli bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Güneş ışınlarının, cilt üzerinde olumsuz etkiye neden olabilen iki türü Ultraviyole A ve Ultraviyole B’dir. UVA ışınları, cildin alt tabakasına etki ederek kırışıklık, erken yaşlanma ve leke oluşumuna sebebiyet verebilirken, UVB ışınları ise cildin daha üst tabakasına etki ederek güneş yanığı gibi istenmeyen durumların gelişmesine neden olabilmektedir.

HAVA KOŞULLARININ ETKİLERİNDEN KORUNMANIN PÜF NOKTALARI

  • Düzenli olarak nemlendirici kullanınız.
  • Yaz kış cilt temizliğinize önem veriniz.
  • Dört mevsim güneş koruyucu kullanmayı unutmayınız.
  • Güneş kremine ek olarak şapka, gözlük ve koruyucu giysilerle cildinizi destekleyiniz.
  • Mevsim şartlarına uygun belirli bir cilt bakım rutini oluşturunuz.
  • Temizle, nemlendir ve güneşten koru sloganını yaşam rutini haline getiriniz.
Güzelliğe Dair Her Şey Procsin Blog
TATİL SONRASI SAÇ BAKIMI

TATİL SONRASI SAÇ BAKIMI

Güneşle en yoğun mesaimizin yaşandığı tatil dönemlerinde, güneş ışınlarına direk maruz kalan saçlarda, diğer dönemlere oranla daha fazla yıpranma meydana gelebilmektedir. Bu nedenle özellikle tatil dönüşü saçların daha özel bir ilgiye ihtiyaçları bulunmaktadır.

Devamını Oku... 04 Ekim 2022
SAÇLARA KAYBETTİĞİ NEMİ KAZANDIRMANIN PÜF NOKTALARI

SAÇLARA KAYBETTİĞİ NEMİ KAZANDIRMANIN PÜF NOKTALARI

Nemini kaybetmeye başlayan saçlar, canlılığını ve hacmini kaybetmeye başlayarak mat ve sönük bir görünüm sergilerler. Bu istenmeyen görünümün yaşanmaması için, saçlarınızın nem dengesinin korunmasında yapılması gerekenlere bir göz atalım.

Devamını Oku... 30 Eylül 2022
NEMLENDİRİCİ UYGULARKEN EN SIK YAPILAN HATALAR

NEMLENDİRİCİ UYGULARKEN EN SIK YAPILAN HATALAR

Nemlendirici uygulaması, cilt bakımı rutininin en önemli ve en kolay uygulanan adımı olarak görülmekle birlikte, yaygın olarak yapılan ve nemlendiricinin etkinliğinden yeterince yararlanmamamıza neden olan bazı kullanım hataları mevuttur. Buna yönelik bilgilendirme amacıyla hazırladığımız yazımızın ilginizi çekeceğini umuyoruz.

Devamını Oku... 27 Eylül 2022
VÜCUT BAKIMINDA PEELİNGİN YERİ

VÜCUT BAKIMINDA PEELİNGİN YERİ

Her insanın cilt yapısı bir diğerinden farklıdır. Bu farklılık hangi düzeyde olursa olsun, cilt bakımının en önemli aşaması olan cilt temizliği, her cilt yapısı için önemli bir adımı oluşturmaktadır. Etkin bir cilt temizliği ve bakımı ile cildin kir ve yağdan derinlemesine temizliği, istenmeyen cilt oluşumlarının önlenmesi için önemli bir cilt bakım aşamasını oluşturmaktadır.

Devamını Oku... 23 Eylül 2022
SONBAHARDA GÜNEŞ KREMİ KULLANMALI MIYIM?

SONBAHARDA GÜNEŞ KREMİ KULLANMALI MIYIM?

Ozon tabakasının her geçen yıl bir önceki yıla göre yapısal değişikliklere uğraması, güneşten dünyaya ulaşan zararlı ışınların her yıl daha fazla güçlenmesine sebebiyet vermektedir. Bu durum havanın güneşli ya da kapalı olmasından bağımsız olarak, tüm yıl boyunca farklı oranlarda da olsa, cilt için risk faktörü oluşmasına neden olabilmektedir.

Devamını Oku... 20 Eylül 2022
YANAK SARKMASI İLE İLGİLİ MERAK EDİLENLER

YANAK SARKMASI İLE İLGİLİ MERAK EDİLENLER

İnsan vücudunda yaş alma başta olmak üzere, çeşitli etkenlere bağlı olarak değişimler meydana gelmektedir. Bu değişimlerin ciltte meydana gelen ve estetik açıdan en çok kaygıya sebebiyet veren oluşumlarından biri yanak sarkmasıdır. Yanak sarkması, yüzdeki yağ ve kolajen dokusunda meydana gelen farklılıklar sonucu sıklığının azalması ve yer çekimine karşı koyamayarak aşağı yönlü hareket

Devamını Oku... 14 Eylül 2022
CİLT BAKIM ÜRÜNLERİ NE MİKTARDA KULLANILMALI?

CİLT BAKIM ÜRÜNLERİ NE MİKTARDA KULLANILMALI?

Cilt bakım rutinimizde yer alan ürünleri ne miktarda kullandığımız, ürünlerden etkili bir şekilde yararlanabilmemiz için önemli bir ayrıntıdır. Cildimiz için doğru ürünleri seçip onları uygun bir sırada uygulamamız ne kadar önemli ise, bu uygulama esnasında hangi miktarda ürünü uygulamamızda o denli önemlidir. Bu önemden yola çıkarak, daha olumlu sonuçlar için cilt bakım ürünlerine yönelik kullanım miktarları ile ilgili bilgilendirme yapmak istedik.

Devamını Oku... 09 Eylül 2022
SONBAHARDA SAÇ BAKIMININ PÜF NOKTALARI

SONBAHARDA SAÇ BAKIMININ PÜF NOKTALARI

Yaz mevsimine veda edilen bu günlerde, tahmin edilmeyen hava şartlarına saçlarımızın hazır olup olmadığından emin miyiz? Bu yazımızda vereceğimiz önerilerle, hava şartları ve sıcaklık değişimlerine bağlı olarak gelişebilecek istenmeyen durumlara karşı saçlarınızın korunmasına yardımcı olmaya çalışacağız. Yaz boyunca güneş, klor gibi etkilere maruz kalan saçlarınız, sonbahara girerken daha fazla hassaslaşabilir. Bu nedenle, sonbaharda saç bakımı ayrı bir önem taşımaktadır.

Devamını Oku... 06 Eylül 2022
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.