x
CİLDİN KALİTESİNİ ARTTIRAN PRATİK ÖNERİLER

CİLDİN KALİTESİNİ ARTTIRAN PRATİK ÖNERİLER

02 Kasım 2022

Cilt Kalitesi Nedir? Neden Önemlidir?

Işıltılı bir cilde sahip olmak herkesin hayalidir. Cildimiz güzel bir görünümün en büyük aynasıdır. Bu özelliği ile cildin kalitesi estetik kaygılarında ötesinde hislerimize ve yaşam sürecimize etki ederek, iç dünyamızla barışık bir hayat sürmemize katkı sağlayan önemli bir etkendir.

Kaliteli Cildin Temel Özellikleri Nelerdir?

Kaliteli bir cilt; nem dengesi yerinde, pürüzsüz, sıkı, elastik yapısını koruyan ve leke oluşumuna karşı dirençli bir cilt yapısını ifade edebilmektedir. Bir başka deyişle, bebek gibi bir cilt şeklinde de tanımlanabilmektedir. Kaliteli bir cilt her yaş grubu için temel bir ilkedir. Cildin yıpranmasına ve erken yaşlanma belirtilerine karşı ne kadar güçlü bir destek verirsek, cildin kalitesinin korunmasına o düzeyde katkı sağlamış oluruz.

Cildin Kalitesini Arttırmak İçin Neler Yapabiliriz?

  • Güneş Kremi En Önemli Yardımcımız

Cildin UV ışınlarına karşı korunması, kaliteli bir cilt yapısı için oldukça önemlidir. Özenle davranmamız gereken bu en büyük organımız için, güneşli olsun olmasın 4 mevsim güneş kremi kullanılmasını tavsiye ediyoruz.

  • Nem Dengesine Önem Veriniz.

Cilt tipiniz ne olursa olsun, cilt temizliğinden hemen sonra nem desteği vermeyi unutmayınız.

  • Yüz Temizliğinde Ilık Su!

Aşırı sıcak su kullanımı, ciltte kuruluğun artmasına sebebiyet vererek cildin kalitesinin olumsuz açıdan etkileyebilmektedir. Bu nedenle yüz ve vücut temizliğinde sıcak su yerine ılık suyu tercih etmenizi tavsiye ediyoruz.

  • Yaşlanma Karşıtı Bakım, Cilt Kalitelisinde Etkin Bir Rol Oynar.

Cildin düzenli olarak bakım rutinleri ile desteklenmesi ve bu rutin içerisine yaşlanma karşıtı bakım ürünlerine yer verilmesi, başta kırışıklık görünümü olmak üzere, cilt kalitesini olumsuz açıdan etkileyecek oluşumlara karşı önlem almanıza yardımcı olacaktır.

  • Cilt Kalitesinde Ürün İçerikleri Önemli!

Cildin kalitesine destek veren en önemli yapı taşları hyaluronik asit ve kolajendir. Bu yapı taşlarının vücutta üretimi azalmaya başladıktan sonra, beslenme ve kozmetik desteği ile ciltte desteklenmesi önemli hale gelir. Özellikle cilt bakım rutinlerinde, hyaluronik asit ve kolajen gibi içeriklerle desteklenmiş bakım ürünlerini rutine ekleyerek cilt kalitesine katkı sağlayabilirsiniz.

  • Uyku Düzenine Riayet Ediniz

Uykunun bedenimize olan yararlarından bir tanesi de cilt yapımıza sağlamış olduğu katkıdır. Özellikle, kırışıklık, göz altı şişkinliği ve koyu halka gibi cilt kalitesini düşüren görünümler, uyku düzenimiz ile doğrudan ilişkilidir. Bu oluşumları en aza indirmek adına, uyku düzenimize önem vermeyi ihmal etmemeliyiz.

  • Beslenmenizi ve Su Tüketiminizi Ciddiye Alın.

Uyku süresine göstereceğimiz özenle birlikte, dengeli beslenme ve vücudumuz için yeterli miktarda su tüketmek, canlı ve diri biri cilt görünümü için oldukça gerekli takviyelerdir.

Güzelliğe Dair Her Şey Procsin Blog
KIŞIN ORTAYA ÇIKAN CİLT OLUŞUMLARI

KIŞIN ORTAYA ÇIKAN CİLT OLUŞUMLARI

Hava değişimleri tüm vücudu etkilediği gibi cildinde doğrudan etkilenmesine sebebiyet verebilmektedir. Kışın gelmesiyle birlikte, ciltte meydana gelebilecek olan istenmeyen oluşumlara yönelik merak ettiklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Devamını Oku... 03 Şubat 2023
SAÇ DÖKÜLMELERİNE YÖNELİK BAKIM RUTİNİ

SAÇ DÖKÜLMELERİNE YÖNELİK BAKIM RUTİNİ

Sağlıklı bir insanın saç derisinde ortalama 100 bin adet saç bulunur. Mevcut her saç telinin bir yaşam süresi vardır. Her saç teli ortalama 4 ile 6 yıl arası yaşamaktadır. Sonrasında dinlenir ve dökülür. Bunun yanı sıra erişkinlerde yıkanma ve tarama ile birlikte günde 50 ile 100 saç telinin dökülmesi normal olarak kabul edilir. Aşırıya kaçan bir tablo varsa bu durumun ciddiye alınması gerekebilir.

Devamını Oku... 27 Ocak 2023
CİLT KURULUĞUNA YÖNELİK CİLT BAKIM RUTİNİ

CİLT KURULUĞUNA YÖNELİK CİLT BAKIM RUTİNİ

Cilt kuruluğu cildin en yüzeysel tabakası olan epidermiste yeterli miktarda su bulunmamasıyla karakterize olan çok yaygın bir cilt oluşumudur. Erkekleri ve kadınları eşit şekilde etkilemekle birlikte yaşlı bireylerde görülme sıklığı daha fazladır. Özellikle eller, dirsekler ve dudaklar başta olmak üzere cilt kuruluğu vücudun tamamına yakınında görülebilen bir cilt oluşumudur.

Devamını Oku... 20 Ocak 2023
AKNELİ CİLTLER İÇİN BAKIM RUTİNİ

AKNELİ CİLTLER İÇİN BAKIM RUTİNİ

Akne, cildin orta tabakasında bulunan sebum yani yağ salgılayan kanalların tıkanması, şişmesi ve daha sonra iltihaplanması sonucu ortaya çıkan bir cilt oluşumudur. Deride artan yağ salgısı ve gözeneklerin tıkanması sonucu siyah nokta (komedon) oluşur. Daha sonra bu komedonlar bakteriler tarafından istila edilir ve ciltte kabarık kırmızı şişlikler oluşur. Aşırı büyük olanlar deride iz bırakabilirler. Akneler sıklıkla yüz, sırt, kol ve göğüs bölgesinde görülür.

Devamını Oku... 13 Ocak 2023
KIŞA GİRERKEN SAÇ BAKIMI

KIŞA GİRERKEN SAÇ BAKIMI

Kış aylarının kendisini hissettirmeye başlayacağı bu dönemde, cildimiz kadar saçlarımızda kış ayına ait hava koşullarından etkilenebilmektedir. Bu dönemde özellikle rüzgâr ve soğuk havanın etkisiyle, saçlar cansız ve mat bir görünüm sergileyerek doğal görünümünden uzaklaşmaya başlayabilir.

Devamını Oku... 06 Ocak 2023
KIŞA GİRERKEN CİLT BAKIMI

KIŞA GİRERKEN CİLT BAKIMI

Kış mevsiminin gelmesi ve nem oranının azalması ile birlikte, yüzümüz, ellerimiz, dudaklarımız başta olmak üzere, vücudun tüm bölgelerinin soğuk hava şartlarından etkilenmemesine yardımcı olmak için, cilt bakımı ile ilgili ip uçları vermeye çalışacağız.

Devamını Oku... 26 Aralık 2022
CİLTTE LEKE OLUŞUMUNA YÖNELİK CİLT BAKIM RUTİNİ

CİLTTE LEKE OLUŞUMUNA YÖNELİK CİLT BAKIM RUTİNİ

Cilt lekeleri cildin bazı alanlarında normalden daha fazla melanin üretilmesi sonucu meydana gelen oluşumlardır. Melanin, gözlere, cilde ve saça renk veren pigmenttir. Cilt lekelerinin başlıca nedenleri arasında güneş hasarı, hormonal değişiklikler, ilaçların yan etkileri, deride meydana gelen bazı cilt hastalıkları, yara izleri ile ciltte meydana gelen tahriş ve yıpranmaları sayabiliriz. 

Devamını Oku... 16 Aralık 2022
KIŞIN GÜNEŞ KREMİ KULLANILMALI MI?

KIŞIN GÜNEŞ KREMİ KULLANILMALI MI?

Güneş kremi konusu ile ilgili akla gelen sorulardan biri, güneş kreminin kışın kullanılmasının gerekli olup olmadığına yönelik sorudur. Yaz aylarının vazgeçilmezi olan güneş kremleri kışında sürülmeli mi? sorusunun cevabını merak edenler, yazımızın devamını okuyarak daha ayrıntılı bilgilere ulaşabilirler.

Devamını Oku... 09 Aralık 2022
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.