x
DUDAK KURULUĞU

DUDAK KURULUĞU

09 Kasım 2022

Göz çevresi ile birlikte yüz bölgesinin en hassas derisine sahip olan dudaklar, cildimizin tüm bölgesi gibi özenli bir bakım ve ilgiye ihtiyaç duymaktadır. Bu desteğin yeterince verilmemesi, dış etkenlere karşı savunmasız olan dudak bölgemizde istenmeyen sonuçlara zemin hazırlayabilmektedir. Bu oluşumlar içerisinde, sıklıkla karşılaşılan dudak kuruluğu ile ilgili merak ettikleriniz için, yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Dudak Kuruması Neden Olur?

Dudak kuruluğu, dudaklarda kuruma, çatlama, kabuklanma, kızarıklık ve hassasiyet ile seyreden bir durumdur. Soğuk ve kuru havalarda görülme sıklığı artmakla birlikte, dudak kuruluğunun öne çıkan nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Yanlış kozmetik uygulamalar,
 • Dudakların yeterince nemlendirilmemesi,
 • Cilt bakım rutininde dudak bakımına yeterli vakit ayrılmaması,
 • Yoğun güneş ışınlarına maruz kalma,
 • Vitamin eksikliği,
 • Hava değişimi,
 • Kuru bir cilt yapısına sahip olmak. Dudaklar, ter ve yağ bezlerinden yoksun oldukları için, cilt kuruluğu yaşandığında, vücudumuzda en hızlı tepki veren bölge olma özelliğini taşımaktadır.
 • Sık sık temiz olmayan ellerle dudaklara dokunmak,
 • Dudakları yalama ve ısırma alışkanlığı,
 • Yeterli su tüketilmemesi,
 • Ağzın açık şekilde uyunması

DUDAK KURULUĞUNA KARŞI PÜF NOKTALAR

 • Dudaklar İçin Nem Desteği

Soğuk ya da sıcak havanın etkisiyle kuruyan dudaklarınız için özel olarak geliştirilmiş lip balmlar ile, nem kaybının önlenmesine yardımcı olarak daha yumuşak görünen dudaklara sahip olabilirsiniz.

 • Cilt Bakımında Dudaklarınızada Vakit Ayırın

Yeni nesil dudak maskeleri ile, barkod çizgilerinin ve dudak çatlaklarının önlenmesine katkı sağlayarak daha yumuşak ve bakımlı dudak görünümüne ulaşabilirsiniz.

 • Dudaklarında Peelinge İhtiyacı Var

Dudaklar için özel geliştirilen peeling aktifleri ile, dudakların hasar görmüş bölümlerinin arındırılmasına ve pürüzsüz görünüme kavuşmasına yardımcı olarak dudak kuruluğuna karşı bakım desteği sağlayabilirsiniz.  

 • Dudak Kuruluğuna Karşı Doğal Yağlardan Faydalanın

Dudak kuruluğuna karşı dudak bakım yağlarının yanı, sıra hindistan cevizi ve shea butter gibi doğal yağlarla dudaklarınızı desteklemenizi tavsiye ediyoruz. Bu uygulamaların yanı sıra;

 • Dudak ısırma alışkanlığınız varsa bu davranışı kontrol altına almaya gayret gösteriniz.
 • Dengeli beslenmeye özen gösteriniz.
 • Yeterli miktarda su tüketiniz.
 • Gün içinde kullandığınız dudak bakım ürünlerinin güneş koruyucu özelliklere sahip olmasına dikkat ediniz.
 • Soğuk ve rüzgârlı havalarda dudak ve çevresini koruma altına alan kıyafetler giyiniz.
 • Uykuya geçmeden önce dudaklarınızın bakımına özen gösteriniz.
Güzelliğe Dair Her Şey Procsin Blog
KIŞIN ORTAYA ÇIKAN CİLT OLUŞUMLARI

KIŞIN ORTAYA ÇIKAN CİLT OLUŞUMLARI

Hava değişimleri tüm vücudu etkilediği gibi cildinde doğrudan etkilenmesine sebebiyet verebilmektedir. Kışın gelmesiyle birlikte, ciltte meydana gelebilecek olan istenmeyen oluşumlara yönelik merak ettiklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Devamını Oku... 03 Şubat 2023
SAÇ DÖKÜLMELERİNE YÖNELİK BAKIM RUTİNİ

SAÇ DÖKÜLMELERİNE YÖNELİK BAKIM RUTİNİ

Sağlıklı bir insanın saç derisinde ortalama 100 bin adet saç bulunur. Mevcut her saç telinin bir yaşam süresi vardır. Her saç teli ortalama 4 ile 6 yıl arası yaşamaktadır. Sonrasında dinlenir ve dökülür. Bunun yanı sıra erişkinlerde yıkanma ve tarama ile birlikte günde 50 ile 100 saç telinin dökülmesi normal olarak kabul edilir. Aşırıya kaçan bir tablo varsa bu durumun ciddiye alınması gerekebilir.

Devamını Oku... 27 Ocak 2023
CİLT KURULUĞUNA YÖNELİK CİLT BAKIM RUTİNİ

CİLT KURULUĞUNA YÖNELİK CİLT BAKIM RUTİNİ

Cilt kuruluğu cildin en yüzeysel tabakası olan epidermiste yeterli miktarda su bulunmamasıyla karakterize olan çok yaygın bir cilt oluşumudur. Erkekleri ve kadınları eşit şekilde etkilemekle birlikte yaşlı bireylerde görülme sıklığı daha fazladır. Özellikle eller, dirsekler ve dudaklar başta olmak üzere cilt kuruluğu vücudun tamamına yakınında görülebilen bir cilt oluşumudur.

Devamını Oku... 20 Ocak 2023
AKNELİ CİLTLER İÇİN BAKIM RUTİNİ

AKNELİ CİLTLER İÇİN BAKIM RUTİNİ

Akne, cildin orta tabakasında bulunan sebum yani yağ salgılayan kanalların tıkanması, şişmesi ve daha sonra iltihaplanması sonucu ortaya çıkan bir cilt oluşumudur. Deride artan yağ salgısı ve gözeneklerin tıkanması sonucu siyah nokta (komedon) oluşur. Daha sonra bu komedonlar bakteriler tarafından istila edilir ve ciltte kabarık kırmızı şişlikler oluşur. Aşırı büyük olanlar deride iz bırakabilirler. Akneler sıklıkla yüz, sırt, kol ve göğüs bölgesinde görülür.

Devamını Oku... 13 Ocak 2023
KIŞA GİRERKEN SAÇ BAKIMI

KIŞA GİRERKEN SAÇ BAKIMI

Kış aylarının kendisini hissettirmeye başlayacağı bu dönemde, cildimiz kadar saçlarımızda kış ayına ait hava koşullarından etkilenebilmektedir. Bu dönemde özellikle rüzgâr ve soğuk havanın etkisiyle, saçlar cansız ve mat bir görünüm sergileyerek doğal görünümünden uzaklaşmaya başlayabilir.

Devamını Oku... 06 Ocak 2023
KIŞA GİRERKEN CİLT BAKIMI

KIŞA GİRERKEN CİLT BAKIMI

Kış mevsiminin gelmesi ve nem oranının azalması ile birlikte, yüzümüz, ellerimiz, dudaklarımız başta olmak üzere, vücudun tüm bölgelerinin soğuk hava şartlarından etkilenmemesine yardımcı olmak için, cilt bakımı ile ilgili ip uçları vermeye çalışacağız.

Devamını Oku... 26 Aralık 2022
CİLTTE LEKE OLUŞUMUNA YÖNELİK CİLT BAKIM RUTİNİ

CİLTTE LEKE OLUŞUMUNA YÖNELİK CİLT BAKIM RUTİNİ

Cilt lekeleri cildin bazı alanlarında normalden daha fazla melanin üretilmesi sonucu meydana gelen oluşumlardır. Melanin, gözlere, cilde ve saça renk veren pigmenttir. Cilt lekelerinin başlıca nedenleri arasında güneş hasarı, hormonal değişiklikler, ilaçların yan etkileri, deride meydana gelen bazı cilt hastalıkları, yara izleri ile ciltte meydana gelen tahriş ve yıpranmaları sayabiliriz. 

Devamını Oku... 16 Aralık 2022
KIŞIN GÜNEŞ KREMİ KULLANILMALI MI?

KIŞIN GÜNEŞ KREMİ KULLANILMALI MI?

Güneş kremi konusu ile ilgili akla gelen sorulardan biri, güneş kreminin kışın kullanılmasının gerekli olup olmadığına yönelik sorudur. Yaz aylarının vazgeçilmezi olan güneş kremleri kışında sürülmeli mi? sorusunun cevabını merak edenler, yazımızın devamını okuyarak daha ayrıntılı bilgilere ulaşabilirler.

Devamını Oku... 09 Aralık 2022
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.