x
GÖZ ÇEVRESİ BAKIMI

GÖZ ÇEVRESİ BAKIMI

20 Nisan 2022

Toplumsal ilişkilerde, iletişim halinde olduğumuz kişide öncelikle dikkat ettiğimiz ve kişinin ifadesini yansıtan gözler, aynı zaman da en fazla bakıma ihtiyaç duyan organlarımız arasında yer almaktadır. Özellikle göz çevresi, ne kadar güzel ve bakımlı bir görünüme sahipse, kişide kendini o denli canlı ve dinamik hissedecektir.

Göz Çevresinin Fiziksel Özellikleri

Göz çevresi derisinin fizyolojisi, yüzümüzün diğer bölgelerinden daha farklıdır. Normalde cildimizin (göz-yüz) kendi kendini korumasını sağlayan bir bariyer fonksiyonu vardır. Bu fonksiyon 20’li yaşlara kadar en üst seviyede çalışırken, yaş ilerlemesi, çevresel faktörler ve stres gibi etkenlere bağlı olarak hasar görür ve eski işlevini yerine getiremez. Bu durum yaşlanma izlerini tetikler.  İşte, göz çevresinin spesifik yapısı da bariyer fonksiyonunun kolaylıkla hasar görmesine neden olur. Göz çevresinin derisi yüz derisine göre daha incedir. Üstelik göz çevresinde yüze göre daha az yağ ve ter bezi vardır. Bu yüzden kurumaya elverişlidir.

GÖZ ÇEVRESİ BAKIMININ ÖNEMİ

Her yaşta genç bakışlar için göz çevresi bakımı düzenli bir şekilde yapılması gerekir. Yüz mimiklerinin en sık yapıldığı bölge de göz çevresidir. Bu yüzden kırışıklık oluşumu en çok bu bölgede olmaktadır. Göz çevresinde kaz ayağı denilen ince çizgiler ve kırışıklık oluşumunun dışında, göz altı morlukları ve şişlikleri gibi istenmeyen oluşumların önlenmesi ve var olanların görünümlerinin azalması adına göz çevresi bakımının önemi büyüktür. Göz çevresi bakımını, cilt bakım rutinimiz içerisinde vazgeçilmezlerimiz arasına koyara alışkanlık haline getirmek, istenmeyen oluşumların önlenmesi ile ilgili önemli bir katkı sağlayacaktır.

Göz Çevremin Bakımını Desteklemek için Neler Yapabilirim?

Yüz bölgemizde yaşlanma belirtilerinin ilk ortaya çıktığı yerlerin başında göz çevresi gelmektedir. Yüzümüzün en hassas bölgelerinden olan göz çevresi, genç ve güzel görünüm konusunda da belirleyici bir role sahiptir. Bu cilt bölgemizde yüzümüzün doğal hareketleri ve mimiklerine çevresel faktörlerde eklenince, diğer cilt bölgelerine göre daha hızlı bir yaşlanma meydana gelebilmektedir. Bu nedenle, dinlenmiş, canlı ve pürüzsüz bir görünüm için göz çevresi bakım oldukça önemlidir.

 • Düzenli ve Sağlıklı Besleniniz.
 • Uyku Düzenine Dikkat Ediniz.
 • Yeterli Miktarda Su İçiniz.
 • Cildi Yaz Kış Güneş Işınlarından Koruyunuz.
 • Yeteri Kadar Dinlendiğinizden Emin Olunuz.
 • Göz çevrenizi sık sık ovalamaktan ve sertçe kaşımaktan uzak durununuz.
 • Egzersiz Yaparak Stresten Uzak Durmaya Gayret Ediniz.
 • Cilt bakım rutininizde, mutlaka göz çevre bakım için vakit ayırınız. 

GÖZ ÇEVRESİ BAKIMI İLE İLGİLİ PÜF NOKTALAR

 • Göz Çevresi Serumu ile Bakımını Güçlendir

Göz çevresi bakımı için rutininizden eksik etmemeniz gereken ürünlerin başında göz çevresi serumları gelmektedir. Özellikle de C vitamini içerikli göz çevresi serumları, daha canlı ve aydınlık görünen bir göz çevresi için yardımcı olmaktadırlar.

 • C Vitaminin Faydalarından Yararlan

Yaşlanma karşıtı bakımdaki faydalarıyla öne çıkan C vitamini, göz çevresindeki koyu renk görünümünün yatıştırılmasının yanı sıra göz çevresinin esneklik kazanmasına da yardımcı olur.

 • Göz Çevresi Bakım Yağları ile Nem Desteği Sağlayın

Göz çevreniz için özel geliştirilmiş bakım yağları ile, göz çevrenizi nemlendirmeye ve ihtiyacı olan bakımı sağlamaya yardımcı olabilirsiniz. Bu destekle makyaj ve olumsuz çevre koşullarının hassaslaştırdığı göz çevresinin yatıştırılmasına katkı sağlayarak kırışıklık karşıtı bakıma destek vermiş olurusunuz.

 • Göz Çevresi Temizliğinize Özen Gösteriniz

Yatmadan önce cildinizdeki makyajı temizlerken, göz çevreniz içinde makyaj temizliği yapmayı unutmayınız.

Güzelliğe Dair Her Şey Procsin Blog
YAZA GİRERKEN SELÜLİTLERE DİKKAT!

YAZA GİRERKEN SELÜLİTLERE DİKKAT!

Selülit, deri altı alanda birbirinden odacıklarla ayrılmış yağ toplanmalarının, deri yüzeyinde düzensizlikler ile kendini göstermesi olarak ifade edilebilir. Selülit, sıklıkla uyluk, kalça ve karın bölgesindeki deri ve deri altı yağ dokusunu etkileyerek, portakal kabuğu görünümü olarak tanımlanan girintili çıkıntılı bir dokuya neden olmaktadır.

Devamını Oku... 11 Mayıs 2022
YIPRANMIŞ SAÇ

YIPRANMIŞ SAÇ

Saçların daha güzel bir görünüm elde etmesi için saçlara uygulanan boyalar, kurutucular, düzleştiriciler, kullanılan bazı ürünler ve saçlarda yaşanan nem eksikliği gibi pek çok etken, kuru, zayıflamış, cansız ve kolayca kırılan bir saç yapısına zemin hazırlayabilir. Saçın yıpranması bu etkenlere bağlı olarak saçın yapısındaki olumsuz değişiklikleri ifade eder.  

Devamını Oku... 09 Mayıs 2022
GÜNEŞ KORUYUCU KULLANIMINA DAİR MERAK EDİLENLER

GÜNEŞ KORUYUCU KULLANIMINA DAİR MERAK EDİLENLER

Güneşin zararlı ışınlarının olumsuz etkileri kısa vadede fark edilmese bile uzun vadede cildimiz için olumsuz etkilere neden olabilmektedir. Güneşin bu zararlı etkilerinden cildimizi korumanın en etkin yolu, yaz kış güneş kremi kullanılması ile mümkün olabilmektedir.     

Devamını Oku... 05 Mayıs 2022
TÜYLENME

TÜYLENME

Tüylenme, kadınlarda yüz, göğüs, karın, sırt, kol ve bacakların üst kısmında uzun kalın ve sert tüylerin çıkması şeklinde ifade edilebilir. Bu durum kozmetik bir oluşumun yanı sıra, hormonal bir düzensizliğin oluştuğunu da gösterebilmektedir. Kadınlarda tüylenmenin yoğun olarak görüldüğü bölgeler erkek tipi kıl bölgeleri olarak kabul edilen yerlerdir. Aslında bu bölgelerde her insanda az ya da çok tüy olabilir.  Asıl önemli olan, tüylerin dikkat çekecek ve estetik kaygı yaratacak seviyeye, yani kıl haline dönüşmüş olmasıdır.  

Devamını Oku... 28 Nisan 2022
CİLT TONU EŞİTSİZLİĞİ

CİLT TONU EŞİTSİZLİĞİ

Hepimiz bebek cildi gibi pürüzsüz tenimizin olmasını hayal ederiz. Doğduğumuz anda saf ve doğal olan cildimiz, zamanla melanin ve sebum dengesizliği nedeniyle rengini kaybeder. Buna bağlı olarak leke, koyuluk ve cildin renginde bölgesel farklılıklar gelişebilir.

Devamını Oku... 22 Nisan 2022
GÖZ ÇEVRESİ BAKIMI

GÖZ ÇEVRESİ BAKIMI

Toplumsal ilişkilerde, iletişim halinde olduğumuz kişide öncelikle dikkat ettiğimiz ve kişinin ifadesini yansıtan gözler, aynı zaman da en fazla bakıma ihtiyaç duyan organlarımız arasında yer almaktadır. Özellikle göz çevresi, ne kadar güzel ve bakımlı bir görünüme sahipse, kişide kendini o denli canlı ve dinamik hissedecektir.

Devamını Oku... 20 Nisan 2022
CİLT VE SAÇTA AMİNO ASİTLER NE İŞE YARAR

CİLT VE SAÇTA AMİNO ASİTLER NE İŞE YARAR

Proteinlerin vücut tarafından sindirilmesiyle ortaya çıkan amino asitler cilt bakımı ve saç bakımında yıllardır kullanılmaktadır. Amino asit aslında vücudumuzdaki proteinlerin meydana getirdikleri yapı taşları olarak adlandırılmaktadır. Proteinler amino asitlere bölündükten sonra belirli görevler için toplanırlar ve bu görevleri vücutta yerine getirmeye çalışırlar. Amino asitlerin en önemli görevlerinin başın da kalp, göz, kas ve deri gibi dokuların oluşmasından sorumlu olmaları gelmektedir.

Devamını Oku... 15 Nisan 2022
GÖZENEK NEDİR? GENİŞLEMİŞ GÖZENEK NEDEN OLUŞUR?

GÖZENEK NEDİR? GENİŞLEMİŞ GÖZENEK NEDEN OLUŞUR?

Gözenekler cildin nefes almasına ve nemli kalmasına yardımcı olan küçük kanallardır. Ancak gözeneklerin girintili yapıları, makyaj, kir ve biriken toksinler sebebiyle zamanla görünür hale gelmeye başlayabilirler.

Devamını Oku... 12 Nisan 2022
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.