GÖZ ÇEVRESİ BAKIMI

GÖZ ÇEVRESİ BAKIMI

20 Nisan 2022

Toplumsal ilişkilerde, iletişim halinde olduğumuz kişide öncelikle dikkat ettiğimiz ve kişinin ifadesini yansıtan gözler, aynı zaman da en fazla bakıma ihtiyaç duyan organlarımız arasında yer almaktadır. Özellikle göz çevresi, ne kadar güzel ve bakımlı bir görünüme sahipse, kişide kendini o denli canlı ve dinamik hissedecektir.

Göz Çevresinin Fiziksel Özellikleri

Göz çevresi derisinin fizyolojisi, yüzümüzün diğer bölgelerinden daha farklıdır. Normalde cildimizin (göz-yüz) kendi kendini korumasını sağlayan bir bariyer fonksiyonu vardır. Bu fonksiyon 20’li yaşlara kadar en üst seviyede çalışırken, yaş ilerlemesi, çevresel faktörler ve stres gibi etkenlere bağlı olarak hasar görür ve eski işlevini yerine getiremez. Bu durum yaşlanma izlerini tetikler.  İşte, göz çevresinin spesifik yapısı da bariyer fonksiyonunun kolaylıkla hasar görmesine neden olur. Göz çevresinin derisi yüz derisine göre daha incedir. Üstelik göz çevresinde yüze göre daha az yağ ve ter bezi vardır. Bu yüzden kurumaya elverişlidir.

GÖZ ÇEVRESİ BAKIMININ ÖNEMİ

Her yaşta genç bakışlar için göz çevresi bakımı düzenli bir şekilde yapılması gerekir. Yüz mimiklerinin en sık yapıldığı bölge de göz çevresidir. Bu yüzden kırışıklık oluşumu en çok bu bölgede olmaktadır. Göz çevresinde kaz ayağı denilen ince çizgiler ve kırışıklık oluşumunun dışında, göz altı morlukları ve şişlikleri gibi istenmeyen oluşumların önlenmesi ve var olanların görünümlerinin azalması adına göz çevresi bakımının önemi büyüktür. Göz çevresi bakımını, cilt bakım rutinimiz içerisinde vazgeçilmezlerimiz arasına koyara alışkanlık haline getirmek, istenmeyen oluşumların önlenmesi ile ilgili önemli bir katkı sağlayacaktır.

Göz Çevremin Bakımını Desteklemek için Neler Yapabilirim?

Yüz bölgemizde yaşlanma belirtilerinin ilk ortaya çıktığı yerlerin başında göz çevresi gelmektedir. Yüzümüzün en hassas bölgelerinden olan göz çevresi, genç ve güzel görünüm konusunda da belirleyici bir role sahiptir. Bu cilt bölgemizde yüzümüzün doğal hareketleri ve mimiklerine çevresel faktörlerde eklenince, diğer cilt bölgelerine göre daha hızlı bir yaşlanma meydana gelebilmektedir. Bu nedenle, dinlenmiş, canlı ve pürüzsüz bir görünüm için göz çevresi bakım oldukça önemlidir.

 • Düzenli ve Sağlıklı Besleniniz.
 • Uyku Düzenine Dikkat Ediniz.
 • Yeterli Miktarda Su İçiniz.
 • Cildi Yaz Kış Güneş Işınlarından Koruyunuz.
 • Yeteri Kadar Dinlendiğinizden Emin Olunuz.
 • Göz çevrenizi sık sık ovalamaktan ve sertçe kaşımaktan uzak durununuz.
 • Egzersiz Yaparak Stresten Uzak Durmaya Gayret Ediniz.
 • Cilt bakım rutininizde, mutlaka göz çevre bakım için vakit ayırınız. 

GÖZ ÇEVRESİ BAKIMI İLE İLGİLİ PÜF NOKTALAR

 • Göz Çevresi Serumu ile Bakımını Güçlendir

Göz çevresi bakımı için rutininizden eksik etmemeniz gereken ürünlerin başında göz çevresi serumları gelmektedir. Özellikle de C vitamini içerikli göz çevresi serumları, daha canlı ve aydınlık görünen bir göz çevresi için yardımcı olmaktadırlar.

 • C Vitaminin Faydalarından Yararlan

Yaşlanma karşıtı bakımdaki faydalarıyla öne çıkan C vitamini, göz çevresindeki koyu renk görünümünün yatıştırılmasının yanı sıra göz çevresinin esneklik kazanmasına da yardımcı olur.

 • Göz Çevresi Bakım Yağları ile Nem Desteği Sağlayın

Göz çevreniz için özel geliştirilmiş bakım yağları ile, göz çevrenizi nemlendirmeye ve ihtiyacı olan bakımı sağlamaya yardımcı olabilirsiniz. Bu destekle makyaj ve olumsuz çevre koşullarının hassaslaştırdığı göz çevresinin yatıştırılmasına katkı sağlayarak kırışıklık karşıtı bakıma destek vermiş olurusunuz.

 • Göz Çevresi Temizliğinize Özen Gösteriniz

Yatmadan önce cildinizdeki makyajı temizlerken, göz çevreniz içinde makyaj temizliği yapmayı unutmayınız.

Güzelliğe Dair Her Şey Procsin Blog
GÖZENEK OLUŞUMUNA YÖNELİK BAKIM ÖNERİLERİ

GÖZENEK OLUŞUMUNA YÖNELİK BAKIM ÖNERİLERİ

Gözenekler cildin nefes almasına ve nemli kalmasına yardımcı olan küçük kanallardır. Ancak gözeneklerin girintili yapıları, makyaj, kir ve biriken toksinler sebebiyle zamanla görünür hale gelmeye başlayabilir.

Devamını Oku... 18 Mayıs 2023
İLKBAHARA GİRERKEN SAÇ BAKIMI

İLKBAHARA GİRERKEN SAÇ BAKIMI

Birçok kişi tarafından çok sevilen ilkbahar mevsiminin gelmesi, kış aylarının soğuk ve çetin geçen günlerinin ardından kendini yenilemek isteyen saçlarımız için özel bir önem taşımaktadır. Peki bu güzel bahar aylarında saçlarımız için neler yapabiliriz? Şimdi, sizler için derlediğimiz bahar ayına yönelik saç bakım tüyolarına birlikte göz atalım.

Devamını Oku... 19 Nisan 2023
İLKBAHARA GİRERKEN CİLT BAKIMI

İLKBAHARA GİRERKEN CİLT BAKIMI

Kışın zorlu geçen hava şartlarından sonra, cildiniz canlılığını kaybederek yorgun düşmüş olabilir. Soğuk havaların ve ağır kış şatlarının cilde kaybettirmiş olduğu nem ve canlılığı ilkbahara girerken yeniden yakalamak için neler yapabiliriz? Gelin bu sorunun cevabını bulmak için sizler için hazırladığımız yazıyı birlikte okuyalım.

Devamını Oku... 14 Nisan 2023
DERİNLEMESİNE CİLT TEMİZLİĞİ NEDİR?

DERİNLEMESİNE CİLT TEMİZLİĞİ NEDİR?

Cilt bakım rutininin ilk ve en önemli aşamalarından birini oluşturan cilt temizliği, aydınlık ve canlı bir cilt görünümü için vazgeçilmemesi gereken bir bakım rutinidir. Gün geçtikçe derecesini arttıran olumsuz çevre koşulları, hava kirliliği, UV ışınları ve yaş almaya bağlı etkenlerle birlikte cildin temizlenmesi daha fazla önem taşımaya başlamaktadır. Cildin gerçekten temizlendiğinden emin olmamıza yardımcı olması için ihtiyaç duyulan cilt temizliği olarak ifade edebileceğimiz “derinlemesine cilt temizliği” ile ilgili merak ettikleriniz için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Devamını Oku... 24 Mart 2023
KIŞIN ORTAYA ÇIKAN CİLT OLUŞUMLARI

KIŞIN ORTAYA ÇIKAN CİLT OLUŞUMLARI

Hava değişimleri tüm vücudu etkilediği gibi cildinde doğrudan etkilenmesine sebebiyet verebilmektedir. Kışın gelmesiyle birlikte, ciltte meydana gelebilecek olan istenmeyen oluşumlara yönelik merak ettiklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Devamını Oku... 03 Şubat 2023
SAÇ DÖKÜLMELERİNE YÖNELİK BAKIM RUTİNİ

SAÇ DÖKÜLMELERİNE YÖNELİK BAKIM RUTİNİ

Sağlıklı bir insanın saç derisinde ortalama 100 bin adet saç bulunur. Mevcut her saç telinin bir yaşam süresi vardır. Her saç teli ortalama 4 ile 6 yıl arası yaşamaktadır. Sonrasında dinlenir ve dökülür. Bunun yanı sıra erişkinlerde yıkanma ve tarama ile birlikte günde 50 ile 100 saç telinin dökülmesi normal olarak kabul edilir. Aşırıya kaçan bir tablo varsa bu durumun ciddiye alınması gerekebilir.

Devamını Oku... 27 Ocak 2023
CİLT KURULUĞUNA YÖNELİK CİLT BAKIM RUTİNİ

CİLT KURULUĞUNA YÖNELİK CİLT BAKIM RUTİNİ

Cilt kuruluğu cildin en yüzeysel tabakası olan epidermiste yeterli miktarda su bulunmamasıyla karakterize olan çok yaygın bir cilt oluşumudur. Erkekleri ve kadınları eşit şekilde etkilemekle birlikte yaşlı bireylerde görülme sıklığı daha fazladır. Özellikle eller, dirsekler ve dudaklar başta olmak üzere cilt kuruluğu vücudun tamamına yakınında görülebilen bir cilt oluşumudur.

Devamını Oku... 20 Ocak 2023
AKNELİ CİLTLER İÇİN BAKIM RUTİNİ

AKNELİ CİLTLER İÇİN BAKIM RUTİNİ

Akne, cildin orta tabakasında bulunan sebum yani yağ salgılayan kanalların tıkanması, şişmesi ve daha sonra iltihaplanması sonucu ortaya çıkan bir cilt oluşumudur. Deride artan yağ salgısı ve gözeneklerin tıkanması sonucu siyah nokta (komedon) oluşur. Daha sonra bu komedonlar bakteriler tarafından istila edilir ve ciltte kabarık kırmızı şişlikler oluşur. Aşırı büyük olanlar deride iz bırakabilirler. Akneler sıklıkla yüz, sırt, kol ve göğüs bölgesinde görülür.

Devamını Oku... 13 Ocak 2023
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.