x
mini-influencer-popup.webp (43 KB)
GÖZENEK NEDİR? GENİŞLEMİŞ GÖZENEK NEDEN OLUŞUR?

GÖZENEK NEDİR? GENİŞLEMİŞ GÖZENEK NEDEN OLUŞUR?

12 Nisan 2022

GÖZENEK NEDİR?

Gözenekler cildin nefes almasına ve nemli kalmasına yardımcı olan küçük kanallardır. Ancak gözeneklerin girintili yapıları, makyaj, kir ve biriken toksinler sebebiyle zamanla görünür hale gelmeye başlayabilirler.

GÖZENEK BÜYÜMESİ

Gözenekler, kıl foliküllerin ve yağ bezi kanallarının cilde açılma noktasıdır. Kıl folikülü içerisinde yağ üreten bir bez bulunur. Buna sebase bez denir. Yağ bezleri, yağı serbest bıraktığında, bu yağ salgısı cildin tepesine kadar yükselir ve gözenekler içinde toplanır.  Gözenek büyüklüğünü etkileyen en büyük faktör genetik özellikler olmakla birlikte yağ üretimi fazla olan yağlı ciltlerin gözenekleri geniş olurken, yağ üretimi az olan ciltlerin gözenekleri küçük olmaktadır. Ciltteki kirlerin birikmesi de gözenekleri tıkayarak genişlemesine neden olabilmektedir. Güneş ışınları ve yaşlanmaya bağlı olarak azalmaya başlayan kolajen miktarı ciltte sarkma yaşanmasına zemin hazırlar. Bu durum aşağı doğru bir genişlemeye sebebiyet vererek gözenek görünümüne neden olur. Bunun yanı sıra nem eksikliği de gözeneklerin açılmasına ve belirgin hale gelmesine sebebiyet verebilmektedir.

Cilt Bakımınızda Gözeneklere Özen Gösterin

Başta yağlı ciltler olmak üzere cilt tipiniz ne olursa olsun gözenek görünümü oluşumuyla karşılaşmanız mümkün olabilmektedir. Bundan dolayı, gözeneklerin temizlenmesine ve görünümlerinin azaltılmasına yönelik ürünleri cilt bakım rutininize eklemeniz, istenmeyen oluşumlara karşı bakım desteğini sağlamanız açısından size yardımcı olacaktır. Cilt bakımında günlük temizliğin yanı sıra, haftalık bakımlarınızda da cildinize uygulayacağınız maske ve peelingler ile gözenek oluşumlarına ve görünümlerine karşı bakım desteğinde elinizi güçlendirebilirsiniz.

Evde Gözeneklerimiz için Neler Yapabiliriz?

Evde cilt bakımı yapmak isteyenler, gözenek oluşumuna karşı cildin daha sıkı bir görünüme kavuşmasına yardımcı olan temizleme jelleri, nemlendiriciler, tonik, serum ve cilt maskelerini kullanarak uygun bir cilt bakım rutini oluşturabilirler.

 • Cildinizi yıkamayı ihmal etmeyiniz. Sabah akşam cilt temizliğine önem veriniz.
 • Yaz kış güneş kremi ile gözeneklerin korunmasına yardımcı olunuz.
 • Gözeneklerin temizliği sonrası kurulama işlemlerinde kullanacağınız havluların size özel ve temiz olmasına özen gösteriniz.
 • Cildinizi nemsiz bırakmamaya dikkat ediniz.
 • Beslenmenize dikkat ediniz.
 • Uykusuz kalmayınız.
 • Yeterli miktarda su tüketiniz.

Burun Üzerindeki Gözeneklere Özel Bakım

Gözeneklerin temizlenmesi ve daha sıkı bir görünüme sahip olmasının burun bölgesi için ayrı bir önemi bulunmaktadır. Burun bölgesinin en çok yağlandığı kısımları, yüz yıkama işlemi sırasında suyun en az temas ettiği kenar kısımlardır. Bu durumun yanı sıra fiziki yapısı itibariyle UV ışınlarına en çok maruz kalan bölge olması itibariyle tüm cildinize uyguladığınız bakımları burun bölgeniz içinde özenle sürdürmeniz gerekmektedir. Özellikle temizleme ve ürün kullanımı sonrası yapılan durulama işlemlerinde, suyu yüzünüze hızlı bir şekilde çarpmadan daha nazik hareketlerle yıkama işlemini gerçekleştirmeliyiz. Bu sayede burunla temas edecek suyun miktarını arttırarak temizliğin niteliğine katkı sağlamış olursunuz.

Gözenekli Ciltlerin Cilt Bakım Rutinlerinde Dikkat Etmeleri Gereken Önemli Noktalar

 • Yüzünüzü sabah akşam temizleyiniz.
 • Gözeneklerdeki yağı tortu bırakmadan temizlemeye katkı sağlayan jel formatında temizleyicilerden destek almaya özen gösteriniz.
 • Haftada iki kez peeling uygulaması yapmaya gayret ediniz.
 • Yağlı ciltler dahil tüm cilt tiplerinin doğru seçilmiş nemlendiricilerle nem desteğinin sürdürülmesi önemli bir cilt bakım rutinidir. Düzenli nemlendirme desteği, gözenek genişlemesinin azaltılmasına yardımcı olacaktır.
 • Haftada 2 kez özelikle kil bazlı bakım maskesi kullanmak, gözeneklerdeki yağın giderilmesine katkı sağlayacak bir bakım desteği vererek, gözeneklerin genişlemesine ve görünümlerinin azaltılmasına zemin hazırlayacaktır.
 • Makyajınızı temizlemeden yatağa gitmemeye özen gösteriniz.
 • Cildin güneşten korunmasına yardımcı olmak, cildin esnekliğini korumaya yardımcı olur. Bunu yapmanın en iyi yollarından biri, cilt bakım rutininize yaz kış güneş kremi uygulamasını eklemenizdir.
 • Kişisel bakım ürünlerinizi doğru seçerek, doğru zamanda ve doğru sırada kullanmaya özen gösteriniz.
Güzelliğe Dair Her Şey Procsin Blog
TATİL SONRASI SAÇ BAKIMI

TATİL SONRASI SAÇ BAKIMI

Güneşle en yoğun mesaimizin yaşandığı tatil dönemlerinde, güneş ışınlarına direk maruz kalan saçlarda, diğer dönemlere oranla daha fazla yıpranma meydana gelebilmektedir. Bu nedenle özellikle tatil dönüşü saçların daha özel bir ilgiye ihtiyaçları bulunmaktadır.

Devamını Oku... 04 Ekim 2022
SAÇLARA KAYBETTİĞİ NEMİ KAZANDIRMANIN PÜF NOKTALARI

SAÇLARA KAYBETTİĞİ NEMİ KAZANDIRMANIN PÜF NOKTALARI

Nemini kaybetmeye başlayan saçlar, canlılığını ve hacmini kaybetmeye başlayarak mat ve sönük bir görünüm sergilerler. Bu istenmeyen görünümün yaşanmaması için, saçlarınızın nem dengesinin korunmasında yapılması gerekenlere bir göz atalım.

Devamını Oku... 30 Eylül 2022
NEMLENDİRİCİ UYGULARKEN EN SIK YAPILAN HATALAR

NEMLENDİRİCİ UYGULARKEN EN SIK YAPILAN HATALAR

Nemlendirici uygulaması, cilt bakımı rutininin en önemli ve en kolay uygulanan adımı olarak görülmekle birlikte, yaygın olarak yapılan ve nemlendiricinin etkinliğinden yeterince yararlanmamamıza neden olan bazı kullanım hataları mevuttur. Buna yönelik bilgilendirme amacıyla hazırladığımız yazımızın ilginizi çekeceğini umuyoruz.

Devamını Oku... 27 Eylül 2022
VÜCUT BAKIMINDA PEELİNGİN YERİ

VÜCUT BAKIMINDA PEELİNGİN YERİ

Her insanın cilt yapısı bir diğerinden farklıdır. Bu farklılık hangi düzeyde olursa olsun, cilt bakımının en önemli aşaması olan cilt temizliği, her cilt yapısı için önemli bir adımı oluşturmaktadır. Etkin bir cilt temizliği ve bakımı ile cildin kir ve yağdan derinlemesine temizliği, istenmeyen cilt oluşumlarının önlenmesi için önemli bir cilt bakım aşamasını oluşturmaktadır.

Devamını Oku... 23 Eylül 2022
SONBAHARDA GÜNEŞ KREMİ KULLANMALI MIYIM?

SONBAHARDA GÜNEŞ KREMİ KULLANMALI MIYIM?

Ozon tabakasının her geçen yıl bir önceki yıla göre yapısal değişikliklere uğraması, güneşten dünyaya ulaşan zararlı ışınların her yıl daha fazla güçlenmesine sebebiyet vermektedir. Bu durum havanın güneşli ya da kapalı olmasından bağımsız olarak, tüm yıl boyunca farklı oranlarda da olsa, cilt için risk faktörü oluşmasına neden olabilmektedir.

Devamını Oku... 20 Eylül 2022
YANAK SARKMASI İLE İLGİLİ MERAK EDİLENLER

YANAK SARKMASI İLE İLGİLİ MERAK EDİLENLER

İnsan vücudunda yaş alma başta olmak üzere, çeşitli etkenlere bağlı olarak değişimler meydana gelmektedir. Bu değişimlerin ciltte meydana gelen ve estetik açıdan en çok kaygıya sebebiyet veren oluşumlarından biri yanak sarkmasıdır. Yanak sarkması, yüzdeki yağ ve kolajen dokusunda meydana gelen farklılıklar sonucu sıklığının azalması ve yer çekimine karşı koyamayarak aşağı yönlü hareket

Devamını Oku... 14 Eylül 2022
CİLT BAKIM ÜRÜNLERİ NE MİKTARDA KULLANILMALI?

CİLT BAKIM ÜRÜNLERİ NE MİKTARDA KULLANILMALI?

Cilt bakım rutinimizde yer alan ürünleri ne miktarda kullandığımız, ürünlerden etkili bir şekilde yararlanabilmemiz için önemli bir ayrıntıdır. Cildimiz için doğru ürünleri seçip onları uygun bir sırada uygulamamız ne kadar önemli ise, bu uygulama esnasında hangi miktarda ürünü uygulamamızda o denli önemlidir. Bu önemden yola çıkarak, daha olumlu sonuçlar için cilt bakım ürünlerine yönelik kullanım miktarları ile ilgili bilgilendirme yapmak istedik.

Devamını Oku... 09 Eylül 2022
SONBAHARDA SAÇ BAKIMININ PÜF NOKTALARI

SONBAHARDA SAÇ BAKIMININ PÜF NOKTALARI

Yaz mevsimine veda edilen bu günlerde, tahmin edilmeyen hava şartlarına saçlarımızın hazır olup olmadığından emin miyiz? Bu yazımızda vereceğimiz önerilerle, hava şartları ve sıcaklık değişimlerine bağlı olarak gelişebilecek istenmeyen durumlara karşı saçlarınızın korunmasına yardımcı olmaya çalışacağız. Yaz boyunca güneş, klor gibi etkilere maruz kalan saçlarınız, sonbahara girerken daha fazla hassaslaşabilir. Bu nedenle, sonbaharda saç bakımı ayrı bir önem taşımaktadır.

Devamını Oku... 06 Eylül 2022
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.