HAVA KOŞULLARININ CİLT ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

HAVA KOŞULLARININ CİLT ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

01 Temmuz 2022

Hava koşullarının cilt üzerinde oldukça önemli bir etkisinin olduğunu söylemek yanlış bir ifade olmasa gerek. Bu konuyla ilgisi olan uzmanlar, rüzgârlı ve soğuk havalarda, ciltte kurumayla birlikte kızarıklık ve çatlamaların artmasının yanı sıra, sıcak havalarda artan nem ve sıcaklığa bağlı olarak da akne gibi oluşumlarda, artış gözlemlendiğini ifade etmektedirler.

Cilt Hava Koşullarından Neden Etkilenir?

Vücudun en geniş organı olan cildimiz, tüm organlar için koruyucu bir kalkan görevi görürken, vücudumuzun giysisi olarak dış ortamda en çok etkilenen bölgemiz olma özelliğini taşımaktadır.

Cildimizin Dış Ortamdaki Önemi

Cildimiz vücudun en önemli ve geniş organı olması itibariyle, öncelikle vücudu dış ortamların olumsuz etkilerine karşın koruma görevini üstlenmektedir. Cildimiz, vücuda virüs, bakteri, kimyasal madde gibi zararlı yapıların girmesini engellemeye yardımcı olur. Bu yardımın yanı sıra, vücudun sıcaklığının düzenlenmesinde, sıvı ve nem dengesinin sağlanmasında ve güneşin zararlı ışınlarından korunmasında rol alan önemli bir organımızdır. Ayrıca cildimiz, dış ortamdan gelen darbelere karşı tampon rolü üstlenerek, iç yapıların zarar görmesinin engellenmesine katkı sağlar. 

Soğuk ve rüzgârlı havalar, cildin neminin azalmasına sebebiyet vererek, cildi kurumasına yol açabilmektedir. Özellikle kış aylarında, kuruluğa bağlı kızarıklık, çatlama, soyulma, pul pul dökülme gibi pek çok istenmeyen durum ortaya çıkabilmektedir. Bunun yanı sıra, soğuk sıcak geçişlerine ve kapalı ortamlara maruz kalmak da cildin dengesinin bozulmasına sebebiyet vererek, mat görünümle birlikte elastikiyet kaybı ve yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkmasına zemin hazırlayabilmektedir.   Sıcak havalarda ise artan nem seviyesi ve sıcaklıkla birlikte terlemede artar. Artan terleme ve buna bağlı kaşıntı ile özellikle akneye meyilli ciltlerde istenmeyen oluşumlar gelişebilmektedir. Yine aşırı sıcak havalarda ter bezlerinin tıkanması ve terin vücut dışına atılmaması sonucu isilik adı verilen durum ortaya çıkabilmektedir.

GÜNEŞ IŞINLARI HER ZAMAN RİSK!

Güneş ışınları, hava koşulları denildiğinde, cilt üzerinde hava sıcaklığından bağımsız olarak cilt üzerinde etki eden önemli bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Güneş ışınlarının, cilt üzerinde olumsuz etkiye neden olabilen iki türü Ultraviyole A ve Ultraviyole B’dir. UVA ışınları, cildin alt tabakasına etki ederek kırışıklık, erken yaşlanma ve leke oluşumuna sebebiyet verebilirken, UVB ışınları ise cildin daha üst tabakasına etki ederek güneş yanığı gibi istenmeyen durumların gelişmesine neden olabilmektedir.

HAVA KOŞULLARININ ETKİLERİNDEN KORUNMANIN PÜF NOKTALARI

  • Düzenli olarak nemlendirici kullanınız.
  • Yaz kış cilt temizliğinize önem veriniz.
  • Dört mevsim güneş koruyucu kullanmayı unutmayınız.
  • Güneş kremine ek olarak şapka, gözlük ve koruyucu giysilerle cildinizi destekleyiniz.
  • Mevsim şartlarına uygun belirli bir cilt bakım rutini oluşturunuz.
  • Temizle, nemlendir ve güneşten koru sloganını yaşam rutini haline getiriniz.
Güzelliğe Dair Her Şey Procsin Blog
CİLT BAKIMI YAPMANIN FAYDALARI

CİLT BAKIMI YAPMANIN FAYDALARI

Cilt bakım konusu, geniş yelpazesi ile cilt ile ilgili yazılarımızın genelinde bahsi geçen en önemli içeriklerin başında gelmektedir. Cilt bakımının faydaları çoğunluk tarafından benimsense de kimimiz düzenli bir bakımla hayatını sürdürürken, bir kısmımız ise düzensiz ya da tamamen bakım rutinlerinden uzak bir hayat sürdürebilmektedir. Cilt bakımı denilince, sadece profesyonel güzellik merkezlerinde yapılan bakımlar akla gelmesin. Evinizde, cildinize özel bakım yaparak cildinize destek olabiliriniz. Şimdi, birlikte cilt bakımının faydalarına bir göz atmanın zamanı geldi.

Devamını Oku... 24 Kasım 2022
SAÇ BAKIMI YAPMANIN FAYDALARI

SAÇ BAKIMI YAPMANIN FAYDALARI

Saçlarınız, hangi saç tipinde olursa olsun, özen gösterip göstermediğinizi çok net şekilde belli eden bir yapıya sahiptir. Gittiğiniz her ortamda size güven veren saçlara sahip olmanın en temel koşulu saçlarınız gereken özen ve bakımı göstermenizden geçmektedir. Peki saçlara doğru ürünlerle düzenli olarak bakım yapmanın faydalarına gelin birlikte bir göz atalım.

Devamını Oku... 17 Kasım 2022
DUDAK KURULUĞU

DUDAK KURULUĞU

Göz çevresi ile birlikte yüz bölgesinin en hassas derisine sahip olan dudaklar, cildimizin tüm bölgesi gibi özenli bir bakım ve ilgiye ihtiyaç duymaktadır. Bu desteğin yeterince verilmemesi, dış etkenlere karşı savunmasız olan dudak bölgemizde istenmeyen sonuçlara zemin hazırlayabilmektedir. Bu oluşumlar içerisinde, sıklıkla karşılaşılan dudak kuruluğu ile ilgili merak ettikleriniz için, yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Devamını Oku... 09 Kasım 2022
CİLDİN KALİTESİNİ ARTTIRAN PRATİK ÖNERİLER

CİLDİN KALİTESİNİ ARTTIRAN PRATİK ÖNERİLER

Işıltılı bir cilde sahip olmak herkesin hayalidir. Cildimiz güzel bir görünümün en büyük aynasıdır. Bu özelliği ile cildin kalitesi estetik kaygılarında ötesinde hislerimize ve yaşam sürecimize etki ederek, iç dünyamızla barışık bir hayat sürmemize katkı sağlayan önemli bir etkendir

Devamını Oku... 02 Kasım 2022
KAŞLARDA KEPEKLENME

KAŞLARDA KEPEKLENME

Saç derisinde görmeye alıştığımız kepek oluşumu, zaman zaman kaş aralarında da gözümüze çarpabilir. Bu durum zamanla görülmeye başladığı bölgelerde kızarıklık, hassasiyet, kaşıntı ve kaş kaybı yaşanmasına neden olabilmektedir.

Devamını Oku... 28 Ekim 2022
SONBAHAR AYLARINDA SAÇLARDA GÖRÜLEN İSTENMEYEN OLUŞUMLAR

SONBAHAR AYLARINDA SAÇLARDA GÖRÜLEN İSTENMEYEN OLUŞUMLAR

Geçmişten günümüze, başta kadınlar olmak üzere, estetik açıdan saçların önemi tartışılmaz bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Yaz mevsiminin geride bırakıldığı ve sonbaharın kendini hissettirmeye başladığı bu günlerde, hava koşullarında ani değişiklikler görülebilmektedir, bu değişiklikler cilt ve saçlarımız için özel desteğe ihtiyaç duyduğumuz dönemler olarak kendini gösterebilmektedir, Ani ısı değişlikleri ve sert rüzgarlarla kendini gösteren sonbahar mevsimi, saçlarımız için ne denli bir risk oluşturuyor? Şimdi bu sorunun cevabını bulmak için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Devamını Oku... 25 Ekim 2022
YORGUN CİLTLER İÇİN BAKIM ÖNERİLERİ

YORGUN CİLTLER İÇİN BAKIM ÖNERİLERİ

Sıkı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak tüm bayanların hayalidir. Cilt bakım rutinleri ile birlikte bu rutinler içerisinde yer alan bazı adımların atlanması, istenilen cilt görünümüne ulaşılmasına engel olabilmektedir. Bunun yanı sıra, ihmal edilen cilt bakım rutinleri ile birlikte, çeşitli faktörlerde cildin yorgun bir görünüm sergilemesine neden olabilmektedir.

Devamını Oku... 21 Ekim 2022
KOLTUK ALTI KARARMASI

KOLTUK ALTI KARARMASI

Koltuk altı bölgemizde bulunan derimiz, yapısal olarak ince ve hassas bir özellik sergilemektedir. Bu narin yapısının yanı sıra, koltuk altımız, kıvrımlı bir noktada olması itibariyle, vücudumuzun diğer bölgelerine göre istenmeyen oluşumlara daha açık bir vücut bölgemiz olma özelliğini taşımaktadır. Bu özelliğinin çeşitli etkenlerle birleşmesi sonucunda, koyuluklarla kendini gösteren renk değişikliği ve kararmalar meydana gelebilmektedir.

Devamını Oku... 18 Ekim 2022
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.