x
sepetindirim_2.webp (113 KB)
HAVA KOŞULLARININ CİLT ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

HAVA KOŞULLARININ CİLT ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

01 Temmuz 2022

Hava koşullarının cilt üzerinde oldukça önemli bir etkisinin olduğunu söylemek yanlış bir ifade olmasa gerek. Bu konuyla ilgisi olan uzmanlar, rüzgârlı ve soğuk havalarda, ciltte kurumayla birlikte kızarıklık ve çatlamaların artmasının yanı sıra, sıcak havalarda artan nem ve sıcaklığa bağlı olarak da akne gibi oluşumlarda, artış gözlemlendiğini ifade etmektedirler.

Cilt Hava Koşullarından Neden Etkilenir?

Vücudun en geniş organı olan cildimiz, tüm organlar için koruyucu bir kalkan görevi görürken, vücudumuzun giysisi olarak dış ortamda en çok etkilenen bölgemiz olma özelliğini taşımaktadır.

Cildimizin Dış Ortamdaki Önemi

Cildimiz vücudun en önemli ve geniş organı olması itibariyle, öncelikle vücudu dış ortamların olumsuz etkilerine karşın koruma görevini üstlenmektedir. Cildimiz, vücuda virüs, bakteri, kimyasal madde gibi zararlı yapıların girmesini engellemeye yardımcı olur. Bu yardımın yanı sıra, vücudun sıcaklığının düzenlenmesinde, sıvı ve nem dengesinin sağlanmasında ve güneşin zararlı ışınlarından korunmasında rol alan önemli bir organımızdır. Ayrıca cildimiz, dış ortamdan gelen darbelere karşı tampon rolü üstlenerek, iç yapıların zarar görmesinin engellenmesine katkı sağlar. 

Soğuk ve rüzgârlı havalar, cildin neminin azalmasına sebebiyet vererek, cildi kurumasına yol açabilmektedir. Özellikle kış aylarında, kuruluğa bağlı kızarıklık, çatlama, soyulma, pul pul dökülme gibi pek çok istenmeyen durum ortaya çıkabilmektedir. Bunun yanı sıra, soğuk sıcak geçişlerine ve kapalı ortamlara maruz kalmak da cildin dengesinin bozulmasına sebebiyet vererek, mat görünümle birlikte elastikiyet kaybı ve yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkmasına zemin hazırlayabilmektedir.   Sıcak havalarda ise artan nem seviyesi ve sıcaklıkla birlikte terlemede artar. Artan terleme ve buna bağlı kaşıntı ile özellikle akneye meyilli ciltlerde istenmeyen oluşumlar gelişebilmektedir. Yine aşırı sıcak havalarda ter bezlerinin tıkanması ve terin vücut dışına atılmaması sonucu isilik adı verilen durum ortaya çıkabilmektedir.

GÜNEŞ IŞINLARI HER ZAMAN RİSK!

Güneş ışınları, hava koşulları denildiğinde, cilt üzerinde hava sıcaklığından bağımsız olarak cilt üzerinde etki eden önemli bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Güneş ışınlarının, cilt üzerinde olumsuz etkiye neden olabilen iki türü Ultraviyole A ve Ultraviyole B’dir. UVA ışınları, cildin alt tabakasına etki ederek kırışıklık, erken yaşlanma ve leke oluşumuna sebebiyet verebilirken, UVB ışınları ise cildin daha üst tabakasına etki ederek güneş yanığı gibi istenmeyen durumların gelişmesine neden olabilmektedir.

HAVA KOŞULLARININ ETKİLERİNDEN KORUNMANIN PÜF NOKTALARI

  • Düzenli olarak nemlendirici kullanınız.
  • Yaz kış cilt temizliğinize önem veriniz.
  • Dört mevsim güneş koruyucu kullanmayı unutmayınız.
  • Güneş kremine ek olarak şapka, gözlük ve koruyucu giysilerle cildinizi destekleyiniz.
  • Mevsim şartlarına uygun belirli bir cilt bakım rutini oluşturunuz.
  • Temizle, nemlendir ve güneşten koru sloganını yaşam rutini haline getiriniz.
Güzelliğe Dair Her Şey Procsin Blog
YÜZ SERUMLARI NASIL KULLANILIR?

YÜZ SERUMLARI NASIL KULLANILIR?

Serumlar konsantre ürünlerdir. Cildin alt tabakasına kadar inerler. Bu yüzden etkinliği yüksek ürünlerdir. Cildin ihtiyacı olan etken maddelerin, cilde kazandırılmasına yardımcı olurlar.

Devamını Oku... 12 Ağustos 2022
CİLTTE GERGİNLİK HİSSİNİ GİDERMENİN YOLLARI

CİLTTE GERGİNLİK HİSSİNİ GİDERMENİN YOLLARI

Cildin canlı, pürüzsüz ve bakımlı bir görünüme sahip olması kadar, yumuşacık bir hisse sahip olması da kişinin kendini rahat hissetmesine neden olan önemli bir özelliktir. Yumuşaklığını kaybetmeye başlayan cildin görünümü de olumsuz etkilenerek, istenmeyen ve yolunda gitmeyen bazı durumlara işaret edebilmektedir. 

Devamını Oku... 10 Ağustos 2022
YAZIN YATMADAN ÖNCE CİLT BAKIMI NASIL OLMALI?

YAZIN YATMADAN ÖNCE CİLT BAKIMI NASIL OLMALI?

Yaz mevsiminde cildimiz için en önemli unsurlardan biri, cildin güneşten korunması ve düzenli cilt bakımıdır. Havaların ısınması ve güneşe maruz kalınan sürenin uzaması ile birlikte cilt bakımı oldukça önemli bir hal alır.

Devamını Oku... 02 Ağustos 2022
CİLTTE TAVUK DERİSİ GÖRÜNÜMÜ

CİLTTE TAVUK DERİSİ GÖRÜNÜMÜ

Keratosis pilaris, genellikle kolun üst bölümünde, yüzde, kalça ve sırt bölgesinde görülebilen, kuru, pürüzlü noktalar ile küçük kabarcıklara neden olan bir cilt durumudur.    

Devamını Oku... 29 Temmuz 2022
ERGENLİK DÖNEMİNDE CİLT BAKIMI

ERGENLİK DÖNEMİNDE CİLT BAKIMI

Ergenlik dönemi denilince akla ilk gelen vücut bölgesi, istenmeyen oluşumların meydana geldiği yüz bölgesidir. İstenmeyen cilt kusurlarının yoğun olarak gözlemlendiği bu dönemi, cilt bakımına yönelik adımların atıldığı ilk yıllar olarak isimlendirmek hiç de yanlış olmasa gerek. Bu yazımızda, cildimizde yaşanacak istenmeyen oluşumlarla mücadele etmek ve kendimizle barışık bir şekilde bu süreci atlatmak adına yapılabilecekler konusunda, sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.

Devamını Oku... 26 Temmuz 2022
GÜNEŞİN CİLT ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

GÜNEŞİN CİLT ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

Tüm dünyanın yaşam kaynağı olan güneşi cildimiz için tamamıyla kaçınılması gereken zararlı bir şey olarak algılamak doğru bir yaklaşım olmamakla birlikte, güneş ışınlarına fazla maruz kalmamak ve kalındığında alınacak önlemlerle yarar ve zarar dengesini sağlamak bizlerin elinde olan bir durumdur.

Devamını Oku... 22 Temmuz 2022
GÜNEŞİN SAÇ ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

GÜNEŞİN SAÇ ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

Yaz mevsimini gelmesi ile birlikte, saçların görünümünün ve kalitesinin bozulmasına neden olan ultraviyole ışınları ile birlikte, hava kirliliği, çevresel faktörler, ısıl işlemlere maruz kalma ve sık sık boyama gibi etkenlerde saçların doğallığını kaybetmesine neden olabilmektedir.

Devamını Oku... 19 Temmuz 2022
YAZ AYLARINDA EN SIK KARŞILAŞILAN CİLT OLUŞUMLARI

YAZ AYLARINDA EN SIK KARŞILAŞILAN CİLT OLUŞUMLARI

Ciltteki istenmeyen oluşumlar, estetik kaygıyla birlikte zaman zaman kaşıntı, yanma ve hassasiyete neden olabilen cilt oluşumlarıdır.  Özellikle yaz aylarında, sıcaklık, terleme, güneş ışınlarına yoğun bir şekilde maruz kalma gibi etkenler, bu oluşumların artışına sebebiyet verebilmektedir. Bu durumu pekiştiren önemli etkenlerin başında ise, yaz ayı ile birlikte havuz ve deniz sezonunun açılması gelmektedir.

Devamını Oku... 13 Temmuz 2022
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.