x
HAVA KOŞULLARININ CİLT ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

HAVA KOŞULLARININ CİLT ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

01 Temmuz 2022

Hava koşullarının cilt üzerinde oldukça önemli bir etkisinin olduğunu söylemek yanlış bir ifade olmasa gerek. Bu konuyla ilgisi olan uzmanlar, rüzgârlı ve soğuk havalarda, ciltte kurumayla birlikte kızarıklık ve çatlamaların artmasının yanı sıra, sıcak havalarda artan nem ve sıcaklığa bağlı olarak da akne gibi oluşumlarda, artış gözlemlendiğini ifade etmektedirler.

Cilt Hava Koşullarından Neden Etkilenir?

Vücudun en geniş organı olan cildimiz, tüm organlar için koruyucu bir kalkan görevi görürken, vücudumuzun giysisi olarak dış ortamda en çok etkilenen bölgemiz olma özelliğini taşımaktadır.

Cildimizin Dış Ortamdaki Önemi

Cildimiz vücudun en önemli ve geniş organı olması itibariyle, öncelikle vücudu dış ortamların olumsuz etkilerine karşın koruma görevini üstlenmektedir. Cildimiz, vücuda virüs, bakteri, kimyasal madde gibi zararlı yapıların girmesini engellemeye yardımcı olur. Bu yardımın yanı sıra, vücudun sıcaklığının düzenlenmesinde, sıvı ve nem dengesinin sağlanmasında ve güneşin zararlı ışınlarından korunmasında rol alan önemli bir organımızdır. Ayrıca cildimiz, dış ortamdan gelen darbelere karşı tampon rolü üstlenerek, iç yapıların zarar görmesinin engellenmesine katkı sağlar. 

Soğuk ve rüzgârlı havalar, cildin neminin azalmasına sebebiyet vererek, cildi kurumasına yol açabilmektedir. Özellikle kış aylarında, kuruluğa bağlı kızarıklık, çatlama, soyulma, pul pul dökülme gibi pek çok istenmeyen durum ortaya çıkabilmektedir. Bunun yanı sıra, soğuk sıcak geçişlerine ve kapalı ortamlara maruz kalmak da cildin dengesinin bozulmasına sebebiyet vererek, mat görünümle birlikte elastikiyet kaybı ve yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkmasına zemin hazırlayabilmektedir.   Sıcak havalarda ise artan nem seviyesi ve sıcaklıkla birlikte terlemede artar. Artan terleme ve buna bağlı kaşıntı ile özellikle akneye meyilli ciltlerde istenmeyen oluşumlar gelişebilmektedir. Yine aşırı sıcak havalarda ter bezlerinin tıkanması ve terin vücut dışına atılmaması sonucu isilik adı verilen durum ortaya çıkabilmektedir.

GÜNEŞ IŞINLARI HER ZAMAN RİSK!

Güneş ışınları, hava koşulları denildiğinde, cilt üzerinde hava sıcaklığından bağımsız olarak cilt üzerinde etki eden önemli bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Güneş ışınlarının, cilt üzerinde olumsuz etkiye neden olabilen iki türü Ultraviyole A ve Ultraviyole B’dir. UVA ışınları, cildin alt tabakasına etki ederek kırışıklık, erken yaşlanma ve leke oluşumuna sebebiyet verebilirken, UVB ışınları ise cildin daha üst tabakasına etki ederek güneş yanığı gibi istenmeyen durumların gelişmesine neden olabilmektedir.

HAVA KOŞULLARININ ETKİLERİNDEN KORUNMANIN PÜF NOKTALARI

  • Düzenli olarak nemlendirici kullanınız.
  • Yaz kış cilt temizliğinize önem veriniz.
  • Dört mevsim güneş koruyucu kullanmayı unutmayınız.
  • Güneş kremine ek olarak şapka, gözlük ve koruyucu giysilerle cildinizi destekleyiniz.
  • Mevsim şartlarına uygun belirli bir cilt bakım rutini oluşturunuz.
  • Temizle, nemlendir ve güneşten koru sloganını yaşam rutini haline getiriniz.
Güzelliğe Dair Her Şey Procsin Blog
KIŞIN ORTAYA ÇIKAN CİLT OLUŞUMLARI

KIŞIN ORTAYA ÇIKAN CİLT OLUŞUMLARI

Hava değişimleri tüm vücudu etkilediği gibi cildinde doğrudan etkilenmesine sebebiyet verebilmektedir. Kışın gelmesiyle birlikte, ciltte meydana gelebilecek olan istenmeyen oluşumlara yönelik merak ettiklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Devamını Oku... 03 Şubat 2023
SAÇ DÖKÜLMELERİNE YÖNELİK BAKIM RUTİNİ

SAÇ DÖKÜLMELERİNE YÖNELİK BAKIM RUTİNİ

Sağlıklı bir insanın saç derisinde ortalama 100 bin adet saç bulunur. Mevcut her saç telinin bir yaşam süresi vardır. Her saç teli ortalama 4 ile 6 yıl arası yaşamaktadır. Sonrasında dinlenir ve dökülür. Bunun yanı sıra erişkinlerde yıkanma ve tarama ile birlikte günde 50 ile 100 saç telinin dökülmesi normal olarak kabul edilir. Aşırıya kaçan bir tablo varsa bu durumun ciddiye alınması gerekebilir.

Devamını Oku... 27 Ocak 2023
CİLT KURULUĞUNA YÖNELİK CİLT BAKIM RUTİNİ

CİLT KURULUĞUNA YÖNELİK CİLT BAKIM RUTİNİ

Cilt kuruluğu cildin en yüzeysel tabakası olan epidermiste yeterli miktarda su bulunmamasıyla karakterize olan çok yaygın bir cilt oluşumudur. Erkekleri ve kadınları eşit şekilde etkilemekle birlikte yaşlı bireylerde görülme sıklığı daha fazladır. Özellikle eller, dirsekler ve dudaklar başta olmak üzere cilt kuruluğu vücudun tamamına yakınında görülebilen bir cilt oluşumudur.

Devamını Oku... 20 Ocak 2023
AKNELİ CİLTLER İÇİN BAKIM RUTİNİ

AKNELİ CİLTLER İÇİN BAKIM RUTİNİ

Akne, cildin orta tabakasında bulunan sebum yani yağ salgılayan kanalların tıkanması, şişmesi ve daha sonra iltihaplanması sonucu ortaya çıkan bir cilt oluşumudur. Deride artan yağ salgısı ve gözeneklerin tıkanması sonucu siyah nokta (komedon) oluşur. Daha sonra bu komedonlar bakteriler tarafından istila edilir ve ciltte kabarık kırmızı şişlikler oluşur. Aşırı büyük olanlar deride iz bırakabilirler. Akneler sıklıkla yüz, sırt, kol ve göğüs bölgesinde görülür.

Devamını Oku... 13 Ocak 2023
KIŞA GİRERKEN SAÇ BAKIMI

KIŞA GİRERKEN SAÇ BAKIMI

Kış aylarının kendisini hissettirmeye başlayacağı bu dönemde, cildimiz kadar saçlarımızda kış ayına ait hava koşullarından etkilenebilmektedir. Bu dönemde özellikle rüzgâr ve soğuk havanın etkisiyle, saçlar cansız ve mat bir görünüm sergileyerek doğal görünümünden uzaklaşmaya başlayabilir.

Devamını Oku... 06 Ocak 2023
KIŞA GİRERKEN CİLT BAKIMI

KIŞA GİRERKEN CİLT BAKIMI

Kış mevsiminin gelmesi ve nem oranının azalması ile birlikte, yüzümüz, ellerimiz, dudaklarımız başta olmak üzere, vücudun tüm bölgelerinin soğuk hava şartlarından etkilenmemesine yardımcı olmak için, cilt bakımı ile ilgili ip uçları vermeye çalışacağız.

Devamını Oku... 26 Aralık 2022
CİLTTE LEKE OLUŞUMUNA YÖNELİK CİLT BAKIM RUTİNİ

CİLTTE LEKE OLUŞUMUNA YÖNELİK CİLT BAKIM RUTİNİ

Cilt lekeleri cildin bazı alanlarında normalden daha fazla melanin üretilmesi sonucu meydana gelen oluşumlardır. Melanin, gözlere, cilde ve saça renk veren pigmenttir. Cilt lekelerinin başlıca nedenleri arasında güneş hasarı, hormonal değişiklikler, ilaçların yan etkileri, deride meydana gelen bazı cilt hastalıkları, yara izleri ile ciltte meydana gelen tahriş ve yıpranmaları sayabiliriz. 

Devamını Oku... 16 Aralık 2022
KIŞIN GÜNEŞ KREMİ KULLANILMALI MI?

KIŞIN GÜNEŞ KREMİ KULLANILMALI MI?

Güneş kremi konusu ile ilgili akla gelen sorulardan biri, güneş kreminin kışın kullanılmasının gerekli olup olmadığına yönelik sorudur. Yaz aylarının vazgeçilmezi olan güneş kremleri kışında sürülmeli mi? sorusunun cevabını merak edenler, yazımızın devamını okuyarak daha ayrıntılı bilgilere ulaşabilirler.

Devamını Oku... 09 Aralık 2022
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.