x
KIŞA GİRERKEN CİLT BAKIMI

KIŞA GİRERKEN CİLT BAKIMI

26 Aralık 2022

Kış mevsiminin gelmesi ve nem oranının azalması ile birlikte, yüzümüz, ellerimiz, dudaklarımız başta olmak üzere vücudun tüm bölgelerinin soğuk hava şartlarından etkilenmemesine yardımcı olmak için cilt bakımı ile ilgili ip uçları vermeye çalışacağız.

KIŞ AYLARINDA CİLT BAKIMI NEDEN ÖNEMLİ?

Kış ayları ile birlikte nem oranının azalmasına bağlı olarak, ciltte kuruma eğilimi artar. Zaman içerisinde, ellerde, dudak ve topuklarda çatlak oluşumu ile ilgili belirtiler artış gösterebilir. Bu duruma bağlı olarak, cildimizde yaşanabilecek istenmeyen durumların önlenmesine yönelik cilt bakımın önemi daha belirgin bir hale gelmektedir.

KIŞIN CİLT BAKIMI NASIL OLMALI?

Kışın gelmesiyle birlikte hızlıca değişen hava koşullarına bağlı olarak cilt daha hassas ve kırılgan hale gelebilir. Bu duruma yönelik cildimiz birçok döneme göre daha fazla özene ihtiyaç duyabilir.

 • Nem Desteği

Hangi cilt tipine sahip olursak olalım, kış aylarında cildin kurumaya daha fazla eğilim göstermesi gün içinde cildin daha fazla nemlendirici desteğine ihtiyaç duyduğunun bir göstergesidir. Bu sebeple, cildin gün içinde minimum iki kez nemlendirilmesine destek vermenizi öneriyoruz.

 • Temiz Bir Cilt Şart

Diğer tüm mevsimlerde olduğu gibi, kışında parlak ve pürüzsüz bir cilt görünümüne ulaşılmasında işin başı temizlikten geçmektedir. Cildi temizlemek, gerekli hijyenin sağlanmasının yanı sıra, bir sonraki adımda kullanılacak bakım ürünlerinin işlevlerini daha iyi yerine getirmesine yardımcı olacaktır.

 • Kışın Güneş Kreminden Vazgeçmeyiniz

Kış aylarında güneş koruyucu ürünler ihmal edilmemelidir. Güneş ışınlarının cilt üzerindeki faydalarının yanı sıra, zararlı uv ışınları yazın olduğu gibi kış ayların da etkinliğini devam ettirmektedir. Kışın, güneş yaz aylarında olduğu gibi ısıtmasa da kış aylarında dışarıya çıkmadan yirmi dakika önce güneş kremini uygulamanızı tavsiye ediyoruz.

 • Dudak ve Ellerinizi Koruyun

Kış aylarında, soğuk hava ve rüzgarında etkisiyle el ve dudak bölgesinde kuruluk ve buna bağlı sertleşme ve çatlamalar görülebilmektedir. Bu oluşumlara yönelik bakım desteği sunmak amacıyla el kremleri ve lip balm gibi ilgili vücut bölümlerine yönelik hazırlanmış bakım ürünlerini rutininize ekleyerek cildinize destek sağlayabilirsiniz.

 • Haftalık Peeling ve Maske Desteği

Cilt maskeleri ve peelingler, cildin beslenmesine ve yenilenmesine yardımcı olan bakım ürünleridir. Günlük cilt bakım rutininize ek olarak, haftada 2 kez maske ve peeling uygulamaları ile cilt bakım rutininizi zenginleştirmenizi öneriyoruz.

 • Anti Aging Ürünlerle Cildinize Destek Verin

Kış aylarında meydana gelen nem kaybı ile birlikte yaşlanma belirtilerine yönelik oluşumlarda artış gözlemlenebilmektedir. Cildin kurumaya ve matlaşmaya meyil gösterdiği kış aylarında, anti aging ürünlerle cilt bakım rutinine destek vermenizi öneriyoruz.

 • Duş Alırken Ilık Suyu Tercih Edin

Tüm mevsimlerde önerdiğimiz ılık su kullanımın önemi, kuruluğun daha da fazlalaştığı kış döneminde daha çok dikkat edilmesi gereken bir husus olarak karşımıza çıkmaktadır. Cildin kuruma eğiliminde artışa neden olabilecek aşırı sıcak su kullanımını tercih etmemenizi öneriyoruz.

 • Su Tüketimine Özen Gösterin

Kış mevsiminde terleme oranı azaldığı için su içme isteği azalmaya başlayabilir. Fakat soğuk hava cildin kuruma eğilimine destek verdiği için cildin doğal nem dengesine içten de destek vermek gerekmektedir. Bu nedenle diğer mevsimlerde olduğu gibi yeterli miktarda su tüketerek vücudun günlük su ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Kışa özel 3 ip ucu ile yazımızı sonlandıralım.

 • Üşüyen ellerinizi sıcak su ile yıkamayınız
 • Rüzgârlı ve soğuk havalarda eldiven ve atkı gibi kıyafetlerle dış etkenlere maruz kalan bölgelerinizi koruyunuz.
 • Karlı günlerde güneş koruyucuya özel bir önem veriniz.
Güzelliğe Dair Her Şey Procsin Blog
KIŞIN ORTAYA ÇIKAN CİLT OLUŞUMLARI

KIŞIN ORTAYA ÇIKAN CİLT OLUŞUMLARI

Hava değişimleri tüm vücudu etkilediği gibi cildinde doğrudan etkilenmesine sebebiyet verebilmektedir. Kışın gelmesiyle birlikte, ciltte meydana gelebilecek olan istenmeyen oluşumlara yönelik merak ettiklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Devamını Oku... 03 Şubat 2023
SAÇ DÖKÜLMELERİNE YÖNELİK BAKIM RUTİNİ

SAÇ DÖKÜLMELERİNE YÖNELİK BAKIM RUTİNİ

Sağlıklı bir insanın saç derisinde ortalama 100 bin adet saç bulunur. Mevcut her saç telinin bir yaşam süresi vardır. Her saç teli ortalama 4 ile 6 yıl arası yaşamaktadır. Sonrasında dinlenir ve dökülür. Bunun yanı sıra erişkinlerde yıkanma ve tarama ile birlikte günde 50 ile 100 saç telinin dökülmesi normal olarak kabul edilir. Aşırıya kaçan bir tablo varsa bu durumun ciddiye alınması gerekebilir.

Devamını Oku... 27 Ocak 2023
CİLT KURULUĞUNA YÖNELİK CİLT BAKIM RUTİNİ

CİLT KURULUĞUNA YÖNELİK CİLT BAKIM RUTİNİ

Cilt kuruluğu cildin en yüzeysel tabakası olan epidermiste yeterli miktarda su bulunmamasıyla karakterize olan çok yaygın bir cilt oluşumudur. Erkekleri ve kadınları eşit şekilde etkilemekle birlikte yaşlı bireylerde görülme sıklığı daha fazladır. Özellikle eller, dirsekler ve dudaklar başta olmak üzere cilt kuruluğu vücudun tamamına yakınında görülebilen bir cilt oluşumudur.

Devamını Oku... 20 Ocak 2023
AKNELİ CİLTLER İÇİN BAKIM RUTİNİ

AKNELİ CİLTLER İÇİN BAKIM RUTİNİ

Akne, cildin orta tabakasında bulunan sebum yani yağ salgılayan kanalların tıkanması, şişmesi ve daha sonra iltihaplanması sonucu ortaya çıkan bir cilt oluşumudur. Deride artan yağ salgısı ve gözeneklerin tıkanması sonucu siyah nokta (komedon) oluşur. Daha sonra bu komedonlar bakteriler tarafından istila edilir ve ciltte kabarık kırmızı şişlikler oluşur. Aşırı büyük olanlar deride iz bırakabilirler. Akneler sıklıkla yüz, sırt, kol ve göğüs bölgesinde görülür.

Devamını Oku... 13 Ocak 2023
KIŞA GİRERKEN SAÇ BAKIMI

KIŞA GİRERKEN SAÇ BAKIMI

Kış aylarının kendisini hissettirmeye başlayacağı bu dönemde, cildimiz kadar saçlarımızda kış ayına ait hava koşullarından etkilenebilmektedir. Bu dönemde özellikle rüzgâr ve soğuk havanın etkisiyle, saçlar cansız ve mat bir görünüm sergileyerek doğal görünümünden uzaklaşmaya başlayabilir.

Devamını Oku... 06 Ocak 2023
KIŞA GİRERKEN CİLT BAKIMI

KIŞA GİRERKEN CİLT BAKIMI

Kış mevsiminin gelmesi ve nem oranının azalması ile birlikte, yüzümüz, ellerimiz, dudaklarımız başta olmak üzere, vücudun tüm bölgelerinin soğuk hava şartlarından etkilenmemesine yardımcı olmak için, cilt bakımı ile ilgili ip uçları vermeye çalışacağız.

Devamını Oku... 26 Aralık 2022
CİLTTE LEKE OLUŞUMUNA YÖNELİK CİLT BAKIM RUTİNİ

CİLTTE LEKE OLUŞUMUNA YÖNELİK CİLT BAKIM RUTİNİ

Cilt lekeleri cildin bazı alanlarında normalden daha fazla melanin üretilmesi sonucu meydana gelen oluşumlardır. Melanin, gözlere, cilde ve saça renk veren pigmenttir. Cilt lekelerinin başlıca nedenleri arasında güneş hasarı, hormonal değişiklikler, ilaçların yan etkileri, deride meydana gelen bazı cilt hastalıkları, yara izleri ile ciltte meydana gelen tahriş ve yıpranmaları sayabiliriz. 

Devamını Oku... 16 Aralık 2022
KIŞIN GÜNEŞ KREMİ KULLANILMALI MI?

KIŞIN GÜNEŞ KREMİ KULLANILMALI MI?

Güneş kremi konusu ile ilgili akla gelen sorulardan biri, güneş kreminin kışın kullanılmasının gerekli olup olmadığına yönelik sorudur. Yaz aylarının vazgeçilmezi olan güneş kremleri kışında sürülmeli mi? sorusunun cevabını merak edenler, yazımızın devamını okuyarak daha ayrıntılı bilgilere ulaşabilirler.

Devamını Oku... 09 Aralık 2022
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.