KOLTUK ALTI KARARMASI

KOLTUK ALTI KARARMASI

18 Ekim 2022

Koltuk Altı Karaması Nedir?

Koltuk altı bölgemizde bulunan derimiz, yapısal olarak ince ve hassas bir özellik sergilemektedir. Bu narin yapısının yanı sıra, koltuk altımız, kıvrımlı bir noktada olması itibariyle, vücudumuzun diğer bölgelerine göre istenmeyen oluşumlara daha açık bir vücut bölgemiz olma özelliğini taşımaktadır. Bu özelliğinin çeşitli etkenlerle birleşmesi sonucunda, koyuluklarla kendini gösteren renk değişikliği ve kararmalar meydana gelebilmektedir.

Koltuk Altı Kararması Neden Olur?

Koltuk altı kararmasına neden olan birçok faktör bulunmaktadır. Bu faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Epilasyon işlemi sırsında tahrişlere bağlı oluşan kararmalar
 • Özellikle yaz dönemi başta olmak üzere aşırı terlemeye bağlı olarak yaşanan sürtünme ve koltuk altının atının hava almaması,
 • Tüy alma sırasında sıklıkla jilet kullanımı ve buna bağlı olarak ciltte tahrişlerin meydana gelmesi,
 • Genetik faktörler
 • Hamilelik dönemi
 • Yoğun deodorant kullanımı
 • Dar kıyafetlere bağlı sürtünmeler
 • Cilt üzerinde ölü hücrelerin birikmesi
 • Cilt kuruluğu

Koltuk Altı Kararmasına Karşı Neler Yapabilirim?

Koltuk altı kararmasının nedenleri ile ilgili bilgilendirme yaparken farklı nedenlere bağlı kararmalar gözlenebileceğini belirtmiştik. Bu duruma bağlı olarak koltuk altı kararmasında yapılacaklar için öncelikle kararmanın nedenini bulmaya çalışmak en doğru yaklaşık olacaktır. Bu bölümde koltuk altı kararmasına karşı neler yapılabilir ile ilgili ortak bazı ip uçları sıralamaya çalışalım.

 • Ağda sırasında ciltte tahrişe yol açmamaya özen gösterin. Özellikle tüy alma işlemi sırasında ağdanın aşırı sıcak olmamasına dikkat edin.
 • Güneşlenme sırasında koltuk altınıza güneş kremi sürünüz.
 • Jilet kullanımını tercih ediyorsanız, kılların çıkış yönüne doğru alım yapmaya gayret ediniz.
 • Kararma karşıtı destek vererek cilt tonunun eşitlenmesine yardımcı olan ürünleri cilt bakım rutininize ekleyiniz.
 • Haftalık cilt bakım rutininize vücut peelingi ekleyiniz. Bu şekilde kararma sebeplerinden biri olan ölü deri birikiminin temizlenmesine yardımcı olabilirsiniz.
 • Daha bol kıyafetler giymeye özen göstererek terlemeyi en aza indirmeye çalışınız.
 • Koltuk altı kararmasına karşı bakım desteği sunan içeriklere sahip roll on, deodorant ve deospreyler kullanmayı tercih ediniz.
 • Beslenmenize özen gösteriniz
 • Yeterli miktarda su tüketiniz.

Bu Yazılarımızda İlginizi Çekebilir;

Cilt Tonu Eşitsizliği

Cilt Bakım Rutini

Vücut Bakımında Peelingin Yeri

Güzelliğe Dair Her Şey Procsin Blog
ŞEHRE DÖNÜŞ CİLT BAKIM RUTİN ÖNERİLERİ

ŞEHRE DÖNÜŞ CİLT BAKIM RUTİN ÖNERİLERİ

Yaz ömrünü tamalarken, daha serin günlerin ve akşamların yaşandığı sonbahara yerini devrediyor. Güzel bir yaz dönemini geride bıraktıktan sonra güneş, deniz ve havuzdan etkilenen cildimize destek olmanın yanı sıra, sonbaharın serin ve yağmurlu günlerine ayak uydurmaya çalışan cildimiz için yeni bir bakış açısı sunmanın zamanının geldiğini belirterek sizler için hazırladığımız önerilerimize birlikte bir göz atalım. 

Devamını Oku... 15 Eylül 2023
CİLTTE YAŞLANMA BELİRTİLERİNE YÖNELİK CİLT BAKIM RUTİNİ

CİLTTE YAŞLANMA BELİRTİLERİNE YÖNELİK CİLT BAKIM RUTİNİ

İçsel ve dışsal faktörlerin birleşmesinden etkilenen yaşlanma, yapısal ve moleküler bozulma ile birlikte derinin fonksiyon ve görüntüsünü etkileyen, yavaş bir ilerleme ile seyir eden biyolojik bir süreçtir. Temel olarak cilt yaşlanması, zamana bağlı olarak gelişen kronolojik yaşlanma ve başta güneşin zararlı ışınları olmak üzere yetersiz beslenme ve su tüketimi, toksinler, hava kirliliği gibi faktörlere bağlı olarak gelişen dış yaşlanma olmak üzere iki farklı şekilde gerçekleşmektedir.

Devamını Oku... 11 Ağustos 2023
GÖZ ALTI TORBASI VE MOR HALKALARA DAİR MERAK EDİLENLER

GÖZ ALTI TORBASI VE MOR HALKALARA DAİR MERAK EDİLENLER

Cilt bakım rutininin temel adımlarını her gün özenli bir şekilde yapmaya çalışırken, aynı hassasiyeti göz altı ve çevresi içinde gösteriyor musunuz?

Devamını Oku... 28 Temmuz 2023
CİLT BARİYERİ NEDİR?

CİLT BARİYERİ NEDİR?

Cilt bariyeri, cildin en üst yüzeyinde bulunan ve diğer tabakalar için koruyuculuk sağlayan katmanı ifade etmektedir. İdeal yapıya sahip bir cilt bariyeri, yumuşak, pürüzsüz ve dolgun bir görünüm sergilemektedir.

Devamını Oku... 07 Temmuz 2023
18. YILIMIZI KUTLUYORUZ!

18. YILIMIZI KUTLUYORUZ!

Kurulduğumuz 2005 yılında yerel bir firma olarak hizmet vermeye başladıktan sonra yerel ve yurt dışı tedarik zincirleriyle üretim yaparak kozmetik sektöründe faaliyet göstermekteyiz. 2015 yılından günümüze Dünya Standartlarında üretim yaparak kendi tesislerimizde üretim faaliyetlerimize devam ediyoruz. Kusursuz müşteri hizmetleri ve yüksek kalitede üretilen ürünlerimiz ile yurt içi ve yurt dışı pazarda müşterilerimizle buluşmaktayız. Kullanıcıların ihtiyaçlarına yönelik, doğaya saygılı ve hayvanlar üzerinde deney yapılmayan ürünlerimizi online pazar yerleri, ulusal - uluslararası zincir mağazalar ve Procsin mağazalarında en iyi aktiflerle sizlere sunuyoruz. Sektörde iddialı ürünler yapma sloganıyla başladığımız yola, sektörde olmayanı yapma sloganıyla devam ediyor, inovatif bakış açımızı ilke edinerek bir dünya markası olma hedefiyle yolculuğumuza devam ediyoruz. 18 yıldır bu yolculukta bizimle olduğunuz için teşekkür ederiz.

Devamını Oku... 16 Haziran 2023
CİLTTE ESNEKLİK KAYBI

CİLTTE ESNEKLİK KAYBI

Cildimiz geçen yıllarla birlikte elastikiyetini yitirmeye başlamaktadır. Bu durum özellikle ciltte yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkması ile kendisini göstermektedir. Bu kadar önemli bir kavram olan elastikiyet ne demektir sorusuna cevap vererek yazımıza giriş yapalım.

Devamını Oku... 16 Haziran 2023
GÖZENEK OLUŞUMUNA YÖNELİK BAKIM ÖNERİLERİ

GÖZENEK OLUŞUMUNA YÖNELİK BAKIM ÖNERİLERİ

Gözenekler cildin nefes almasına ve nemli kalmasına yardımcı olan küçük kanallardır. Ancak gözeneklerin girintili yapıları, makyaj, kir ve biriken toksinler sebebiyle zamanla görünür hale gelmeye başlayabilir.

Devamını Oku... 18 Mayıs 2023
İLKBAHARA GİRERKEN SAÇ BAKIMI

İLKBAHARA GİRERKEN SAÇ BAKIMI

Birçok kişi tarafından çok sevilen ilkbahar mevsiminin gelmesi, kış aylarının soğuk ve çetin geçen günlerinin ardından kendini yenilemek isteyen saçlarımız için özel bir önem taşımaktadır. Peki bu güzel bahar aylarında saçlarımız için neler yapabiliriz? Şimdi, sizler için derlediğimiz bahar ayına yönelik saç bakım tüyolarına birlikte göz atalım.

Devamını Oku... 19 Nisan 2023
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.