x
KOLTUK ALTI KARARMASI

KOLTUK ALTI KARARMASI

18 Ekim 2022

Koltuk Altı Karaması Nedir?

Koltuk altı bölgemizde bulunan derimiz, yapısal olarak ince ve hassas bir özellik sergilemektedir. Bu narin yapısının yanı sıra, koltuk altımız, kıvrımlı bir noktada olması itibariyle, vücudumuzun diğer bölgelerine göre istenmeyen oluşumlara daha açık bir vücut bölgemiz olma özelliğini taşımaktadır. Bu özelliğinin çeşitli etkenlerle birleşmesi sonucunda, koyuluklarla kendini gösteren renk değişikliği ve kararmalar meydana gelebilmektedir.

Koltuk Altı Kararması Neden Olur?

Koltuk altı kararmasına neden olan birçok faktör bulunmaktadır. Bu faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Epilasyon işlemi sırsında tahrişlere bağlı oluşan kararmalar
 • Özellikle yaz dönemi başta olmak üzere aşırı terlemeye bağlı olarak yaşanan sürtünme ve koltuk altının atının hava almaması,
 • Tüy alma sırasında sıklıkla jilet kullanımı ve buna bağlı olarak ciltte tahrişlerin meydana gelmesi,
 • Genetik faktörler
 • Hamilelik dönemi
 • Yoğun deodorant kullanımı
 • Dar kıyafetlere bağlı sürtünmeler
 • Cilt üzerinde ölü hücrelerin birikmesi
 • Cilt kuruluğu

Koltuk Altı Kararmasına Karşı Neler Yapabilirim?

Koltuk altı kararmasının nedenleri ile ilgili bilgilendirme yaparken farklı nedenlere bağlı kararmalar gözlenebileceğini belirtmiştik. Bu duruma bağlı olarak koltuk altı kararmasında yapılacaklar için öncelikle kararmanın nedenini bulmaya çalışmak en doğru yaklaşık olacaktır. Bu bölümde koltuk altı kararmasına karşı neler yapılabilir ile ilgili ortak bazı ip uçları sıralamaya çalışalım.

 • Ağda sırasında ciltte tahrişe yol açmamaya özen gösterin. Özellikle tüy alma işlemi sırasında ağdanın aşırı sıcak olmamasına dikkat edin.
 • Güneşlenme sırasında koltuk altınıza güneş kremi sürünüz.
 • Jilet kullanımını tercih ediyorsanız, kılların çıkış yönüne doğru alım yapmaya gayret ediniz.
 • Kararma karşıtı destek vererek cilt tonunun eşitlenmesine yardımcı olan ürünleri cilt bakım rutininize ekleyiniz.
 • Haftalık cilt bakım rutininize vücut peelingi ekleyiniz. Bu şekilde kararma sebeplerinden biri olan ölü deri birikiminin temizlenmesine yardımcı olabilirsiniz.
 • Daha bol kıyafetler giymeye özen göstererek terlemeyi en aza indirmeye çalışınız.
 • Koltuk altı kararmasına karşı bakım desteği sunan içeriklere sahip roll on, deodorant ve deospreyler kullanmayı tercih ediniz.
 • Beslenmenize özen gösteriniz
 • Yeterli miktarda su tüketiniz.

Bu Yazılarımızda İlginizi Çekebilir;

Cilt Tonu Eşitsizliği

Cilt Bakım Rutini

Vücut Bakımında Peelingin Yeri

Güzelliğe Dair Her Şey Procsin Blog
KIŞIN ORTAYA ÇIKAN CİLT OLUŞUMLARI

KIŞIN ORTAYA ÇIKAN CİLT OLUŞUMLARI

Hava değişimleri tüm vücudu etkilediği gibi cildinde doğrudan etkilenmesine sebebiyet verebilmektedir. Kışın gelmesiyle birlikte, ciltte meydana gelebilecek olan istenmeyen oluşumlara yönelik merak ettiklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Devamını Oku... 03 Şubat 2023
SAÇ DÖKÜLMELERİNE YÖNELİK BAKIM RUTİNİ

SAÇ DÖKÜLMELERİNE YÖNELİK BAKIM RUTİNİ

Sağlıklı bir insanın saç derisinde ortalama 100 bin adet saç bulunur. Mevcut her saç telinin bir yaşam süresi vardır. Her saç teli ortalama 4 ile 6 yıl arası yaşamaktadır. Sonrasında dinlenir ve dökülür. Bunun yanı sıra erişkinlerde yıkanma ve tarama ile birlikte günde 50 ile 100 saç telinin dökülmesi normal olarak kabul edilir. Aşırıya kaçan bir tablo varsa bu durumun ciddiye alınması gerekebilir.

Devamını Oku... 27 Ocak 2023
CİLT KURULUĞUNA YÖNELİK CİLT BAKIM RUTİNİ

CİLT KURULUĞUNA YÖNELİK CİLT BAKIM RUTİNİ

Cilt kuruluğu cildin en yüzeysel tabakası olan epidermiste yeterli miktarda su bulunmamasıyla karakterize olan çok yaygın bir cilt oluşumudur. Erkekleri ve kadınları eşit şekilde etkilemekle birlikte yaşlı bireylerde görülme sıklığı daha fazladır. Özellikle eller, dirsekler ve dudaklar başta olmak üzere cilt kuruluğu vücudun tamamına yakınında görülebilen bir cilt oluşumudur.

Devamını Oku... 20 Ocak 2023
AKNELİ CİLTLER İÇİN BAKIM RUTİNİ

AKNELİ CİLTLER İÇİN BAKIM RUTİNİ

Akne, cildin orta tabakasında bulunan sebum yani yağ salgılayan kanalların tıkanması, şişmesi ve daha sonra iltihaplanması sonucu ortaya çıkan bir cilt oluşumudur. Deride artan yağ salgısı ve gözeneklerin tıkanması sonucu siyah nokta (komedon) oluşur. Daha sonra bu komedonlar bakteriler tarafından istila edilir ve ciltte kabarık kırmızı şişlikler oluşur. Aşırı büyük olanlar deride iz bırakabilirler. Akneler sıklıkla yüz, sırt, kol ve göğüs bölgesinde görülür.

Devamını Oku... 13 Ocak 2023
KIŞA GİRERKEN SAÇ BAKIMI

KIŞA GİRERKEN SAÇ BAKIMI

Kış aylarının kendisini hissettirmeye başlayacağı bu dönemde, cildimiz kadar saçlarımızda kış ayına ait hava koşullarından etkilenebilmektedir. Bu dönemde özellikle rüzgâr ve soğuk havanın etkisiyle, saçlar cansız ve mat bir görünüm sergileyerek doğal görünümünden uzaklaşmaya başlayabilir.

Devamını Oku... 06 Ocak 2023
KIŞA GİRERKEN CİLT BAKIMI

KIŞA GİRERKEN CİLT BAKIMI

Kış mevsiminin gelmesi ve nem oranının azalması ile birlikte, yüzümüz, ellerimiz, dudaklarımız başta olmak üzere, vücudun tüm bölgelerinin soğuk hava şartlarından etkilenmemesine yardımcı olmak için, cilt bakımı ile ilgili ip uçları vermeye çalışacağız.

Devamını Oku... 26 Aralık 2022
CİLTTE LEKE OLUŞUMUNA YÖNELİK CİLT BAKIM RUTİNİ

CİLTTE LEKE OLUŞUMUNA YÖNELİK CİLT BAKIM RUTİNİ

Cilt lekeleri cildin bazı alanlarında normalden daha fazla melanin üretilmesi sonucu meydana gelen oluşumlardır. Melanin, gözlere, cilde ve saça renk veren pigmenttir. Cilt lekelerinin başlıca nedenleri arasında güneş hasarı, hormonal değişiklikler, ilaçların yan etkileri, deride meydana gelen bazı cilt hastalıkları, yara izleri ile ciltte meydana gelen tahriş ve yıpranmaları sayabiliriz. 

Devamını Oku... 16 Aralık 2022
KIŞIN GÜNEŞ KREMİ KULLANILMALI MI?

KIŞIN GÜNEŞ KREMİ KULLANILMALI MI?

Güneş kremi konusu ile ilgili akla gelen sorulardan biri, güneş kreminin kışın kullanılmasının gerekli olup olmadığına yönelik sorudur. Yaz aylarının vazgeçilmezi olan güneş kremleri kışında sürülmeli mi? sorusunun cevabını merak edenler, yazımızın devamını okuyarak daha ayrıntılı bilgilere ulaşabilirler.

Devamını Oku... 09 Aralık 2022
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.