x
TATİL SONRASI CİLT BAKIMI

TATİL SONRASI CİLT BAKIMI

07 Ekim 2022

Güzel bir tatil dönemini geride bıraktıktan sonra, deniz ve güneşten etkilenen cildimize destek olmak, cildimizin doğal görünümünü korumak ve istenmeyen oluşumlara karşı önlem almak adına önemli bir yaklaşım olacaktır. Gelin, bu yazımızı okuyarak, en değerli giysimiz olan cildimize tatil sonrası neler yapabileceklerimize birlikte göz atalım. 

Tatil Sonrası Cilt Bakımı Neden Önemli?

Tatil boyunca cildin yapısı, deniz ve güneşin etkisiyle, tatil öncesine göre yorgun bir görünüm sergilemeye başlayabilir. Bununla birlikte, genel olarak tatil döneminde cilt bakım rutinlerine dikkat edilmemesi, tatil dönüşü cildin onarılmasına ve yenilenmesine daha fazla önem verilmesi zorunluluğunu doğurabilmektedir. Özellikle klor, deniz tuzu ve rüzgârın etkisiyle cilt kuruluğunun, UV ışınlarının etkisiyle de güneş lekelerinin yoğun görülebileceği dönemler olan tatil dönüşleri, cilt bakımı için oldukça önem arz eden süreçleri oluşturmaktadır.

Tatil Sonrası Cilt Bakımının Püf Noktaları

  • Cilt Temizliği Her Şeyin Başı!

Tatil sonrası bakımın ilk ve vazgeçilmez basamağı cilt temizliğidir. Gözeneklerin derinlemesine temizlenmesi için, günlük olarak, sabah ve akşam yaptığınız cilt temizliğinizin dışında, maske ve peeling gibi haftalık bakım uygulamalarınız ile cilt temizliğinizi ve bakım desteğinize katkı sağlayabilirsiniz.

  • Nemlendirme

Cilt yapısı, tatil dönüşünde, temizlik ve arınma kadar nemlenmeye de ihtiyaç duymaktadır. Yaz boyunca güneşin etkisine normalden daha uzun süreli maruz kalan cilt, kuruma eğilimi gösterebilir. Bu durum daha cansız ve solgun bir cilt görünümüne sebebiyet verebilir. Bu nedenle cildin kaybettiği nemi geri kazandırmak, tatil dönüşü cilde vereceğiniz en önemli desteklerden biri olacaktır.

  • Güneş Koruyucu Ürünlerinizi Rafa Kaldırmayınız

Güneş kremi kullanımına tatil döneminde gösterdiğiniz özeni, tatil sonrası günlük yaşamınızda da göstermeye devam ediniz.

  • Gözeneklerinizi Sıkılaştırmaya Önem Verin

Özellikle, cilde kolajen desteği veren ürünlerle cildinize bakım desteği sunmak, cildinizin esnekliğini arttırmak ve nem dengesini sağlamak için cildinize katkı sağlamanıza yardımcı olacaktır.

  • Cildinize Leke Karşıtı Destek Veriniz

Tatil sonrası güneşe aşırı derecede maruz kalmaya bağlı olarak, ciltte leke oluşumları baş gösterebilmektedir. Leke oluşumlarının derinleşmemesi için, başta güneş kremi olmak üzere leke karşıtı bakım desteği sunan ürünlerden destek almanızı tavsiye ediyoruz.

  • Göz Altlarınızı Unutmayın

Cilt yorgunluğunun ilk dikkat çeken belirtileri, göz altlarında oluşmaya başlamaktadır. Bu nedenle göz çevresiniz bakım desteği, tatil dönüşü yorulmuş tüm cilt bölgeleri için olduğu gibi, göz çevresi içinde büyük önem taşımaktadır.

  • Yatmadan Önce Cildinizi Rahatlatın

Yaz aylarında hassaslaşan ve kuruma eğilimi gösteren cilde aloevera içerikli ürünlerle destek vererek cildin rahatlamasına yardımcı olabilirsiniz.

  • Beslenmenize Özen Gösteriniz
  • Yeterli Miktarda Su Tüketiniz
Güzelliğe Dair Her Şey Procsin Blog
KIŞIN ORTAYA ÇIKAN CİLT OLUŞUMLARI

KIŞIN ORTAYA ÇIKAN CİLT OLUŞUMLARI

Hava değişimleri tüm vücudu etkilediği gibi cildinde doğrudan etkilenmesine sebebiyet verebilmektedir. Kışın gelmesiyle birlikte, ciltte meydana gelebilecek olan istenmeyen oluşumlara yönelik merak ettiklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Devamını Oku... 03 Şubat 2023
SAÇ DÖKÜLMELERİNE YÖNELİK BAKIM RUTİNİ

SAÇ DÖKÜLMELERİNE YÖNELİK BAKIM RUTİNİ

Sağlıklı bir insanın saç derisinde ortalama 100 bin adet saç bulunur. Mevcut her saç telinin bir yaşam süresi vardır. Her saç teli ortalama 4 ile 6 yıl arası yaşamaktadır. Sonrasında dinlenir ve dökülür. Bunun yanı sıra erişkinlerde yıkanma ve tarama ile birlikte günde 50 ile 100 saç telinin dökülmesi normal olarak kabul edilir. Aşırıya kaçan bir tablo varsa bu durumun ciddiye alınması gerekebilir.

Devamını Oku... 27 Ocak 2023
CİLT KURULUĞUNA YÖNELİK CİLT BAKIM RUTİNİ

CİLT KURULUĞUNA YÖNELİK CİLT BAKIM RUTİNİ

Cilt kuruluğu cildin en yüzeysel tabakası olan epidermiste yeterli miktarda su bulunmamasıyla karakterize olan çok yaygın bir cilt oluşumudur. Erkekleri ve kadınları eşit şekilde etkilemekle birlikte yaşlı bireylerde görülme sıklığı daha fazladır. Özellikle eller, dirsekler ve dudaklar başta olmak üzere cilt kuruluğu vücudun tamamına yakınında görülebilen bir cilt oluşumudur.

Devamını Oku... 20 Ocak 2023
AKNELİ CİLTLER İÇİN BAKIM RUTİNİ

AKNELİ CİLTLER İÇİN BAKIM RUTİNİ

Akne, cildin orta tabakasında bulunan sebum yani yağ salgılayan kanalların tıkanması, şişmesi ve daha sonra iltihaplanması sonucu ortaya çıkan bir cilt oluşumudur. Deride artan yağ salgısı ve gözeneklerin tıkanması sonucu siyah nokta (komedon) oluşur. Daha sonra bu komedonlar bakteriler tarafından istila edilir ve ciltte kabarık kırmızı şişlikler oluşur. Aşırı büyük olanlar deride iz bırakabilirler. Akneler sıklıkla yüz, sırt, kol ve göğüs bölgesinde görülür.

Devamını Oku... 13 Ocak 2023
KIŞA GİRERKEN SAÇ BAKIMI

KIŞA GİRERKEN SAÇ BAKIMI

Kış aylarının kendisini hissettirmeye başlayacağı bu dönemde, cildimiz kadar saçlarımızda kış ayına ait hava koşullarından etkilenebilmektedir. Bu dönemde özellikle rüzgâr ve soğuk havanın etkisiyle, saçlar cansız ve mat bir görünüm sergileyerek doğal görünümünden uzaklaşmaya başlayabilir.

Devamını Oku... 06 Ocak 2023
KIŞA GİRERKEN CİLT BAKIMI

KIŞA GİRERKEN CİLT BAKIMI

Kış mevsiminin gelmesi ve nem oranının azalması ile birlikte, yüzümüz, ellerimiz, dudaklarımız başta olmak üzere, vücudun tüm bölgelerinin soğuk hava şartlarından etkilenmemesine yardımcı olmak için, cilt bakımı ile ilgili ip uçları vermeye çalışacağız.

Devamını Oku... 26 Aralık 2022
CİLTTE LEKE OLUŞUMUNA YÖNELİK CİLT BAKIM RUTİNİ

CİLTTE LEKE OLUŞUMUNA YÖNELİK CİLT BAKIM RUTİNİ

Cilt lekeleri cildin bazı alanlarında normalden daha fazla melanin üretilmesi sonucu meydana gelen oluşumlardır. Melanin, gözlere, cilde ve saça renk veren pigmenttir. Cilt lekelerinin başlıca nedenleri arasında güneş hasarı, hormonal değişiklikler, ilaçların yan etkileri, deride meydana gelen bazı cilt hastalıkları, yara izleri ile ciltte meydana gelen tahriş ve yıpranmaları sayabiliriz. 

Devamını Oku... 16 Aralık 2022
KIŞIN GÜNEŞ KREMİ KULLANILMALI MI?

KIŞIN GÜNEŞ KREMİ KULLANILMALI MI?

Güneş kremi konusu ile ilgili akla gelen sorulardan biri, güneş kreminin kışın kullanılmasının gerekli olup olmadığına yönelik sorudur. Yaz aylarının vazgeçilmezi olan güneş kremleri kışında sürülmeli mi? sorusunun cevabını merak edenler, yazımızın devamını okuyarak daha ayrıntılı bilgilere ulaşabilirler.

Devamını Oku... 09 Aralık 2022
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.