YORGUN CİLTLER İÇİN BAKIM ÖNERİLERİ

YORGUN CİLTLER İÇİN BAKIM ÖNERİLERİ

21 Ekim 2022

Sıkı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak tüm bayanların hayalidir. Cilt bakım rutinleri ile birlikte bu rutinler içerisinde yer alan bazı adımların atlanması, istenilen cilt görünümüne ulaşılmasına engel olabilmektedir. Bunun yanı sıra, ihmal edilen cilt bakım rutinleri ile birlikte, çeşitli faktörlerde cildin yorgun bir görünüm sergilemesine neden olabilmektedir.

Cilt Neden Yorgun Görünür

Cilt yapısı, yaş almanın yanı sıra, özensiz cilt bakım, UV ışınları, hava kirliliği, stres, dengesiz beslenme, uyku düzensizliği ve zararlı alışkanlık kullanımı gibi farklı faktörlere bağlı olarak doğal nem dengesini parlaklığını kaybederek kuru ve mat bir görünüm sergileyebilir. Çevresel etkenlere karşı savunma gücü azalan ciltte, yorgunluk izleri görülmeye başlayabilir.

Ciltte Yorgunluk Belirtileri

Cilt yorgunluğunu ifade edebilmek için belirgin belirtilerden faydalanabiliriz. Bunların birden fazlası cilt yüzeyinde görülmeye başladığında, cilt yorgunluğundan bahsetmeye başlayabiliriz. Bu belirtilerin başlıcalarını şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Göz altında koyu halkalar
 • İnce çizgi oluşumu
 • Hızlı bir şekilde gelişen kırışıklık görünümü
 • Cilt kuruluğu
 • Donuk ve mat bir görünüm
 • Ciltte sarkma

Ciltte Yorgun Görünüme Karşı Neler Yapabiliriz?

 • Gündelik Yaşamımızı Gözden Geçirelim

Öncelikle gündelik hayatımızda beslenmeden uyku düzenine, su tüketiminden fiziksel aktivitelere, yolunda gitmeyen tutumlar üzerinde değişikliklere gidilmesini öneriyoruz.

 • Günlük Cilt Bakımı Altın Kural!

Özellikle cilt bakımının ana basamakları olan cilt temizliği ve nemlendirme işlemleri başta olmak üzere, cildinize gerekli özeni vermeye gayret ediniz. Gün içerisinde yapmış olduğunuz temizliği, akşam yatmadan önce de tekrarlayarak, gün boyu cildiniz üzerinde biriken kir, toz ve makyaj kalıntılarını cildinizden uzaklaştırmaya yardımcı olunuz.

 • Makyaja Ara Verin

Makyaj yapmak, kadınların gün içinde güzel ve bakımlı bir görünüm kazanmak için en çok tercih ettikleri yöntemlerden biridir. Sık sık yapılan makyajlar, zamanla cildin yorulmasına ve yıpranmasına sebebiyet verebilmektedir. Bu durumda özellikle cildin dinlenmesi ve yorgunluğuna karşı destek vermek amacıyla, ayın bazı günlerini cilde makyaj yapmayarak geçirmeyi, deneyebilirsiniz.

 • Maske ve Peeling Uygulamalarından Destek Alın

Günlük cilt bakım rutinine ek olarak, cildinizin temizliğine destek verecek, nem dengesine kakı sağlayarak cildinize canlılık ve parlaklık katacak maske ve peeling uygulamalarına yer veriniz. Özellikle maske uygulamalarında C Vitamini içeren maskeleri tercih ederek, cildin daha canlı, parlak ve pürüzsüz bir görünüme kavuşmasına katkı sağlayabilirsiniz.

 • Yorgunluğa Karşı 4 Mevsim Güneş Kremi

Özellikle soğuk kış günlerinde ihmal edilebilen güneş kremini, tüm yıl boyunca kullanmaya özen göstererek güneş ışınlarının yıpratıcı UV ışınlarından cildinizi koruyabilirsiniz.

 • Yorgunluğa Karşı Hyaluronik Asit

Nemsiz kalan cildin, daha solgun ve cansız görünmeye başladığını belirtmek yanlış olmasa gerek. Bu duruma bağlı olarak, cildin nem kapasitesine destek vermenin yanı sıra, ciltte mevcut neminde tutulmasına destek veren hyaluronik asit, yorgun cildin daha parlak ve ışıltılı görünmesine yardımcı olur.

 • Doğal Yağlardan Destek Alın

Aşırı kurulukla birlikte artış gösteren yorgunluk belirtilerine karşı, günlük nemlendiricilerinize ek olarak, hindistan cevizi gibi doğal yağlardan da destek alabilirsiniz.

 • Yorgunluk Göz Altlarında Gizlidir

Göz altlarında meydana gelen morluklar, yüzdeki yorgun görünümün en önemli göstergelerinden biridir. Bu oluşumlara karşı destek vermek amacıyla, göz altı bakım yağı ve serumu gibi, göz çevresi için özel olarak geliştirilmiş ürünlerden yardım alabilirsiniz.

Güzelliğe Dair Her Şey Procsin Blog
CİLT BAKIMI YAPMANIN FAYDALARI

CİLT BAKIMI YAPMANIN FAYDALARI

Cilt bakım konusu, geniş yelpazesi ile cilt ile ilgili yazılarımızın genelinde bahsi geçen en önemli içeriklerin başında gelmektedir. Cilt bakımının faydaları çoğunluk tarafından benimsense de kimimiz düzenli bir bakımla hayatını sürdürürken, bir kısmımız ise düzensiz ya da tamamen bakım rutinlerinden uzak bir hayat sürdürebilmektedir. Cilt bakımı denilince, sadece profesyonel güzellik merkezlerinde yapılan bakımlar akla gelmesin. Evinizde, cildinize özel bakım yaparak cildinize destek olabiliriniz. Şimdi, birlikte cilt bakımının faydalarına bir göz atmanın zamanı geldi.

Devamını Oku... 24 Kasım 2022
SAÇ BAKIMI YAPMANIN FAYDALARI

SAÇ BAKIMI YAPMANIN FAYDALARI

Saçlarınız, hangi saç tipinde olursa olsun, özen gösterip göstermediğinizi çok net şekilde belli eden bir yapıya sahiptir. Gittiğiniz her ortamda size güven veren saçlara sahip olmanın en temel koşulu saçlarınız gereken özen ve bakımı göstermenizden geçmektedir. Peki saçlara doğru ürünlerle düzenli olarak bakım yapmanın faydalarına gelin birlikte bir göz atalım.

Devamını Oku... 17 Kasım 2022
DUDAK KURULUĞU

DUDAK KURULUĞU

Göz çevresi ile birlikte yüz bölgesinin en hassas derisine sahip olan dudaklar, cildimizin tüm bölgesi gibi özenli bir bakım ve ilgiye ihtiyaç duymaktadır. Bu desteğin yeterince verilmemesi, dış etkenlere karşı savunmasız olan dudak bölgemizde istenmeyen sonuçlara zemin hazırlayabilmektedir. Bu oluşumlar içerisinde, sıklıkla karşılaşılan dudak kuruluğu ile ilgili merak ettikleriniz için, yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Devamını Oku... 09 Kasım 2022
CİLDİN KALİTESİNİ ARTTIRAN PRATİK ÖNERİLER

CİLDİN KALİTESİNİ ARTTIRAN PRATİK ÖNERİLER

Işıltılı bir cilde sahip olmak herkesin hayalidir. Cildimiz güzel bir görünümün en büyük aynasıdır. Bu özelliği ile cildin kalitesi estetik kaygılarında ötesinde hislerimize ve yaşam sürecimize etki ederek, iç dünyamızla barışık bir hayat sürmemize katkı sağlayan önemli bir etkendir

Devamını Oku... 02 Kasım 2022
KAŞLARDA KEPEKLENME

KAŞLARDA KEPEKLENME

Saç derisinde görmeye alıştığımız kepek oluşumu, zaman zaman kaş aralarında da gözümüze çarpabilir. Bu durum zamanla görülmeye başladığı bölgelerde kızarıklık, hassasiyet, kaşıntı ve kaş kaybı yaşanmasına neden olabilmektedir.

Devamını Oku... 28 Ekim 2022
SONBAHAR AYLARINDA SAÇLARDA GÖRÜLEN İSTENMEYEN OLUŞUMLAR

SONBAHAR AYLARINDA SAÇLARDA GÖRÜLEN İSTENMEYEN OLUŞUMLAR

Geçmişten günümüze, başta kadınlar olmak üzere, estetik açıdan saçların önemi tartışılmaz bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Yaz mevsiminin geride bırakıldığı ve sonbaharın kendini hissettirmeye başladığı bu günlerde, hava koşullarında ani değişiklikler görülebilmektedir, bu değişiklikler cilt ve saçlarımız için özel desteğe ihtiyaç duyduğumuz dönemler olarak kendini gösterebilmektedir, Ani ısı değişlikleri ve sert rüzgarlarla kendini gösteren sonbahar mevsimi, saçlarımız için ne denli bir risk oluşturuyor? Şimdi bu sorunun cevabını bulmak için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Devamını Oku... 25 Ekim 2022
YORGUN CİLTLER İÇİN BAKIM ÖNERİLERİ

YORGUN CİLTLER İÇİN BAKIM ÖNERİLERİ

Sıkı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak tüm bayanların hayalidir. Cilt bakım rutinleri ile birlikte bu rutinler içerisinde yer alan bazı adımların atlanması, istenilen cilt görünümüne ulaşılmasına engel olabilmektedir. Bunun yanı sıra, ihmal edilen cilt bakım rutinleri ile birlikte, çeşitli faktörlerde cildin yorgun bir görünüm sergilemesine neden olabilmektedir.

Devamını Oku... 21 Ekim 2022
KOLTUK ALTI KARARMASI

KOLTUK ALTI KARARMASI

Koltuk altı bölgemizde bulunan derimiz, yapısal olarak ince ve hassas bir özellik sergilemektedir. Bu narin yapısının yanı sıra, koltuk altımız, kıvrımlı bir noktada olması itibariyle, vücudumuzun diğer bölgelerine göre istenmeyen oluşumlara daha açık bir vücut bölgemiz olma özelliğini taşımaktadır. Bu özelliğinin çeşitli etkenlerle birleşmesi sonucunda, koyuluklarla kendini gösteren renk değişikliği ve kararmalar meydana gelebilmektedir.

Devamını Oku... 18 Ekim 2022
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.