x
YORGUN CİLTLER İÇİN BAKIM ÖNERİLERİ

YORGUN CİLTLER İÇİN BAKIM ÖNERİLERİ

21 Ekim 2022

Sıkı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak tüm bayanların hayalidir. Cilt bakım rutinleri ile birlikte bu rutinler içerisinde yer alan bazı adımların atlanması, istenilen cilt görünümüne ulaşılmasına engel olabilmektedir. Bunun yanı sıra, ihmal edilen cilt bakım rutinleri ile birlikte, çeşitli faktörlerde cildin yorgun bir görünüm sergilemesine neden olabilmektedir.

Cilt Neden Yorgun Görünür

Cilt yapısı, yaş almanın yanı sıra, özensiz cilt bakım, UV ışınları, hava kirliliği, stres, dengesiz beslenme, uyku düzensizliği ve zararlı alışkanlık kullanımı gibi farklı faktörlere bağlı olarak doğal nem dengesini parlaklığını kaybederek kuru ve mat bir görünüm sergileyebilir. Çevresel etkenlere karşı savunma gücü azalan ciltte, yorgunluk izleri görülmeye başlayabilir.

Ciltte Yorgunluk Belirtileri

Cilt yorgunluğunu ifade edebilmek için belirgin belirtilerden faydalanabiliriz. Bunların birden fazlası cilt yüzeyinde görülmeye başladığında, cilt yorgunluğundan bahsetmeye başlayabiliriz. Bu belirtilerin başlıcalarını şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Göz altında koyu halkalar
 • İnce çizgi oluşumu
 • Hızlı bir şekilde gelişen kırışıklık görünümü
 • Cilt kuruluğu
 • Donuk ve mat bir görünüm
 • Ciltte sarkma

Ciltte Yorgun Görünüme Karşı Neler Yapabiliriz?

 • Gündelik Yaşamımızı Gözden Geçirelim

Öncelikle gündelik hayatımızda beslenmeden uyku düzenine, su tüketiminden fiziksel aktivitelere, yolunda gitmeyen tutumlar üzerinde değişikliklere gidilmesini öneriyoruz.

 • Günlük Cilt Bakımı Altın Kural!

Özellikle cilt bakımının ana basamakları olan cilt temizliği ve nemlendirme işlemleri başta olmak üzere, cildinize gerekli özeni vermeye gayret ediniz. Gün içerisinde yapmış olduğunuz temizliği, akşam yatmadan önce de tekrarlayarak, gün boyu cildiniz üzerinde biriken kir, toz ve makyaj kalıntılarını cildinizden uzaklaştırmaya yardımcı olunuz.

 • Makyaja Ara Verin

Makyaj yapmak, kadınların gün içinde güzel ve bakımlı bir görünüm kazanmak için en çok tercih ettikleri yöntemlerden biridir. Sık sık yapılan makyajlar, zamanla cildin yorulmasına ve yıpranmasına sebebiyet verebilmektedir. Bu durumda özellikle cildin dinlenmesi ve yorgunluğuna karşı destek vermek amacıyla, ayın bazı günlerini cilde makyaj yapmayarak geçirmeyi, deneyebilirsiniz.

 • Maske ve Peeling Uygulamalarından Destek Alın

Günlük cilt bakım rutinine ek olarak, cildinizin temizliğine destek verecek, nem dengesine kakı sağlayarak cildinize canlılık ve parlaklık katacak maske ve peeling uygulamalarına yer veriniz. Özellikle maske uygulamalarında C Vitamini içeren maskeleri tercih ederek, cildin daha canlı, parlak ve pürüzsüz bir görünüme kavuşmasına katkı sağlayabilirsiniz.

 • Yorgunluğa Karşı 4 Mevsim Güneş Kremi

Özellikle soğuk kış günlerinde ihmal edilebilen güneş kremini, tüm yıl boyunca kullanmaya özen göstererek güneş ışınlarının yıpratıcı UV ışınlarından cildinizi koruyabilirsiniz.

 • Yorgunluğa Karşı Hyaluronik Asit

Nemsiz kalan cildin, daha solgun ve cansız görünmeye başladığını belirtmek yanlış olmasa gerek. Bu duruma bağlı olarak, cildin nem kapasitesine destek vermenin yanı sıra, ciltte mevcut neminde tutulmasına destek veren hyaluronik asit, yorgun cildin daha parlak ve ışıltılı görünmesine yardımcı olur.

 • Doğal Yağlardan Destek Alın

Aşırı kurulukla birlikte artış gösteren yorgunluk belirtilerine karşı, günlük nemlendiricilerinize ek olarak, hindistan cevizi gibi doğal yağlardan da destek alabilirsiniz.

 • Yorgunluk Göz Altlarında Gizlidir

Göz altlarında meydana gelen morluklar, yüzdeki yorgun görünümün en önemli göstergelerinden biridir. Bu oluşumlara karşı destek vermek amacıyla, göz altı bakım yağı ve serumu gibi, göz çevresi için özel olarak geliştirilmiş ürünlerden yardım alabilirsiniz.

Güzelliğe Dair Her Şey Procsin Blog
KIŞIN ORTAYA ÇIKAN CİLT OLUŞUMLARI

KIŞIN ORTAYA ÇIKAN CİLT OLUŞUMLARI

Hava değişimleri tüm vücudu etkilediği gibi cildinde doğrudan etkilenmesine sebebiyet verebilmektedir. Kışın gelmesiyle birlikte, ciltte meydana gelebilecek olan istenmeyen oluşumlara yönelik merak ettiklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Devamını Oku... 03 Şubat 2023
SAÇ DÖKÜLMELERİNE YÖNELİK BAKIM RUTİNİ

SAÇ DÖKÜLMELERİNE YÖNELİK BAKIM RUTİNİ

Sağlıklı bir insanın saç derisinde ortalama 100 bin adet saç bulunur. Mevcut her saç telinin bir yaşam süresi vardır. Her saç teli ortalama 4 ile 6 yıl arası yaşamaktadır. Sonrasında dinlenir ve dökülür. Bunun yanı sıra erişkinlerde yıkanma ve tarama ile birlikte günde 50 ile 100 saç telinin dökülmesi normal olarak kabul edilir. Aşırıya kaçan bir tablo varsa bu durumun ciddiye alınması gerekebilir.

Devamını Oku... 27 Ocak 2023
CİLT KURULUĞUNA YÖNELİK CİLT BAKIM RUTİNİ

CİLT KURULUĞUNA YÖNELİK CİLT BAKIM RUTİNİ

Cilt kuruluğu cildin en yüzeysel tabakası olan epidermiste yeterli miktarda su bulunmamasıyla karakterize olan çok yaygın bir cilt oluşumudur. Erkekleri ve kadınları eşit şekilde etkilemekle birlikte yaşlı bireylerde görülme sıklığı daha fazladır. Özellikle eller, dirsekler ve dudaklar başta olmak üzere cilt kuruluğu vücudun tamamına yakınında görülebilen bir cilt oluşumudur.

Devamını Oku... 20 Ocak 2023
AKNELİ CİLTLER İÇİN BAKIM RUTİNİ

AKNELİ CİLTLER İÇİN BAKIM RUTİNİ

Akne, cildin orta tabakasında bulunan sebum yani yağ salgılayan kanalların tıkanması, şişmesi ve daha sonra iltihaplanması sonucu ortaya çıkan bir cilt oluşumudur. Deride artan yağ salgısı ve gözeneklerin tıkanması sonucu siyah nokta (komedon) oluşur. Daha sonra bu komedonlar bakteriler tarafından istila edilir ve ciltte kabarık kırmızı şişlikler oluşur. Aşırı büyük olanlar deride iz bırakabilirler. Akneler sıklıkla yüz, sırt, kol ve göğüs bölgesinde görülür.

Devamını Oku... 13 Ocak 2023
KIŞA GİRERKEN SAÇ BAKIMI

KIŞA GİRERKEN SAÇ BAKIMI

Kış aylarının kendisini hissettirmeye başlayacağı bu dönemde, cildimiz kadar saçlarımızda kış ayına ait hava koşullarından etkilenebilmektedir. Bu dönemde özellikle rüzgâr ve soğuk havanın etkisiyle, saçlar cansız ve mat bir görünüm sergileyerek doğal görünümünden uzaklaşmaya başlayabilir.

Devamını Oku... 06 Ocak 2023
KIŞA GİRERKEN CİLT BAKIMI

KIŞA GİRERKEN CİLT BAKIMI

Kış mevsiminin gelmesi ve nem oranının azalması ile birlikte, yüzümüz, ellerimiz, dudaklarımız başta olmak üzere, vücudun tüm bölgelerinin soğuk hava şartlarından etkilenmemesine yardımcı olmak için, cilt bakımı ile ilgili ip uçları vermeye çalışacağız.

Devamını Oku... 26 Aralık 2022
CİLTTE LEKE OLUŞUMUNA YÖNELİK CİLT BAKIM RUTİNİ

CİLTTE LEKE OLUŞUMUNA YÖNELİK CİLT BAKIM RUTİNİ

Cilt lekeleri cildin bazı alanlarında normalden daha fazla melanin üretilmesi sonucu meydana gelen oluşumlardır. Melanin, gözlere, cilde ve saça renk veren pigmenttir. Cilt lekelerinin başlıca nedenleri arasında güneş hasarı, hormonal değişiklikler, ilaçların yan etkileri, deride meydana gelen bazı cilt hastalıkları, yara izleri ile ciltte meydana gelen tahriş ve yıpranmaları sayabiliriz. 

Devamını Oku... 16 Aralık 2022
KIŞIN GÜNEŞ KREMİ KULLANILMALI MI?

KIŞIN GÜNEŞ KREMİ KULLANILMALI MI?

Güneş kremi konusu ile ilgili akla gelen sorulardan biri, güneş kreminin kışın kullanılmasının gerekli olup olmadığına yönelik sorudur. Yaz aylarının vazgeçilmezi olan güneş kremleri kışında sürülmeli mi? sorusunun cevabını merak edenler, yazımızın devamını okuyarak daha ayrıntılı bilgilere ulaşabilirler.

Devamını Oku... 09 Aralık 2022
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.