YORGUN CİLTLER İÇİN BAKIM ÖNERİLERİ

YORGUN CİLTLER İÇİN BAKIM ÖNERİLERİ

21 Ekim 2022

Sıkı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak tüm bayanların hayalidir. Cilt bakım rutinleri ile birlikte bu rutinler içerisinde yer alan bazı adımların atlanması, istenilen cilt görünümüne ulaşılmasına engel olabilmektedir. Bunun yanı sıra, ihmal edilen cilt bakım rutinleri ile birlikte, çeşitli faktörlerde cildin yorgun bir görünüm sergilemesine neden olabilmektedir.

Cilt Neden Yorgun Görünür

Cilt yapısı, yaş almanın yanı sıra, özensiz cilt bakım, UV ışınları, hava kirliliği, stres, dengesiz beslenme, uyku düzensizliği ve zararlı alışkanlık kullanımı gibi farklı faktörlere bağlı olarak doğal nem dengesini parlaklığını kaybederek kuru ve mat bir görünüm sergileyebilir. Çevresel etkenlere karşı savunma gücü azalan ciltte, yorgunluk izleri görülmeye başlayabilir.

Ciltte Yorgunluk Belirtileri

Cilt yorgunluğunu ifade edebilmek için belirgin belirtilerden faydalanabiliriz. Bunların birden fazlası cilt yüzeyinde görülmeye başladığında, cilt yorgunluğundan bahsetmeye başlayabiliriz. Bu belirtilerin başlıcalarını şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Göz altında koyu halkalar
 • İnce çizgi oluşumu
 • Hızlı bir şekilde gelişen kırışıklık görünümü
 • Cilt kuruluğu
 • Donuk ve mat bir görünüm
 • Ciltte sarkma

Ciltte Yorgun Görünüme Karşı Neler Yapabiliriz?

 • Gündelik Yaşamımızı Gözden Geçirelim

Öncelikle gündelik hayatımızda beslenmeden uyku düzenine, su tüketiminden fiziksel aktivitelere, yolunda gitmeyen tutumlar üzerinde değişikliklere gidilmesini öneriyoruz.

 • Günlük Cilt Bakımı Altın Kural!

Özellikle cilt bakımının ana basamakları olan cilt temizliği ve nemlendirme işlemleri başta olmak üzere, cildinize gerekli özeni vermeye gayret ediniz. Gün içerisinde yapmış olduğunuz temizliği, akşam yatmadan önce de tekrarlayarak, gün boyu cildiniz üzerinde biriken kir, toz ve makyaj kalıntılarını cildinizden uzaklaştırmaya yardımcı olunuz.

 • Makyaja Ara Verin

Makyaj yapmak, kadınların gün içinde güzel ve bakımlı bir görünüm kazanmak için en çok tercih ettikleri yöntemlerden biridir. Sık sık yapılan makyajlar, zamanla cildin yorulmasına ve yıpranmasına sebebiyet verebilmektedir. Bu durumda özellikle cildin dinlenmesi ve yorgunluğuna karşı destek vermek amacıyla, ayın bazı günlerini cilde makyaj yapmayarak geçirmeyi, deneyebilirsiniz.

 • Maske ve Peeling Uygulamalarından Destek Alın

Günlük cilt bakım rutinine ek olarak, cildinizin temizliğine destek verecek, nem dengesine kakı sağlayarak cildinize canlılık ve parlaklık katacak maske ve peeling uygulamalarına yer veriniz. Özellikle maske uygulamalarında C Vitamini içeren maskeleri tercih ederek, cildin daha canlı, parlak ve pürüzsüz bir görünüme kavuşmasına katkı sağlayabilirsiniz.

 • Yorgunluğa Karşı 4 Mevsim Güneş Kremi

Özellikle soğuk kış günlerinde ihmal edilebilen güneş kremini, tüm yıl boyunca kullanmaya özen göstererek güneş ışınlarının yıpratıcı UV ışınlarından cildinizi koruyabilirsiniz.

 • Yorgunluğa Karşı Hyaluronik Asit

Nemsiz kalan cildin, daha solgun ve cansız görünmeye başladığını belirtmek yanlış olmasa gerek. Bu duruma bağlı olarak, cildin nem kapasitesine destek vermenin yanı sıra, ciltte mevcut neminde tutulmasına destek veren hyaluronik asit, yorgun cildin daha parlak ve ışıltılı görünmesine yardımcı olur.

 • Doğal Yağlardan Destek Alın

Aşırı kurulukla birlikte artış gösteren yorgunluk belirtilerine karşı, günlük nemlendiricilerinize ek olarak, hindistan cevizi gibi doğal yağlardan da destek alabilirsiniz.

 • Yorgunluk Göz Altlarında Gizlidir

Göz altlarında meydana gelen morluklar, yüzdeki yorgun görünümün en önemli göstergelerinden biridir. Bu oluşumlara karşı destek vermek amacıyla, göz altı bakım yağı ve serumu gibi, göz çevresi için özel olarak geliştirilmiş ürünlerden yardım alabilirsiniz.

Güzelliğe Dair Her Şey Procsin Blog
ŞEHRE DÖNÜŞ CİLT BAKIM RUTİN ÖNERİLERİ

ŞEHRE DÖNÜŞ CİLT BAKIM RUTİN ÖNERİLERİ

Yaz ömrünü tamalarken, daha serin günlerin ve akşamların yaşandığı sonbahara yerini devrediyor. Güzel bir yaz dönemini geride bıraktıktan sonra güneş, deniz ve havuzdan etkilenen cildimize destek olmanın yanı sıra, sonbaharın serin ve yağmurlu günlerine ayak uydurmaya çalışan cildimiz için yeni bir bakış açısı sunmanın zamanının geldiğini belirterek sizler için hazırladığımız önerilerimize birlikte bir göz atalım. 

Devamını Oku... 15 Eylül 2023
CİLTTE YAŞLANMA BELİRTİLERİNE YÖNELİK CİLT BAKIM RUTİNİ

CİLTTE YAŞLANMA BELİRTİLERİNE YÖNELİK CİLT BAKIM RUTİNİ

İçsel ve dışsal faktörlerin birleşmesinden etkilenen yaşlanma, yapısal ve moleküler bozulma ile birlikte derinin fonksiyon ve görüntüsünü etkileyen, yavaş bir ilerleme ile seyir eden biyolojik bir süreçtir. Temel olarak cilt yaşlanması, zamana bağlı olarak gelişen kronolojik yaşlanma ve başta güneşin zararlı ışınları olmak üzere yetersiz beslenme ve su tüketimi, toksinler, hava kirliliği gibi faktörlere bağlı olarak gelişen dış yaşlanma olmak üzere iki farklı şekilde gerçekleşmektedir.

Devamını Oku... 11 Ağustos 2023
GÖZ ALTI TORBASI VE MOR HALKALARA DAİR MERAK EDİLENLER

GÖZ ALTI TORBASI VE MOR HALKALARA DAİR MERAK EDİLENLER

Cilt bakım rutininin temel adımlarını her gün özenli bir şekilde yapmaya çalışırken, aynı hassasiyeti göz altı ve çevresi içinde gösteriyor musunuz?

Devamını Oku... 28 Temmuz 2023
CİLT BARİYERİ NEDİR?

CİLT BARİYERİ NEDİR?

Cilt bariyeri, cildin en üst yüzeyinde bulunan ve diğer tabakalar için koruyuculuk sağlayan katmanı ifade etmektedir. İdeal yapıya sahip bir cilt bariyeri, yumuşak, pürüzsüz ve dolgun bir görünüm sergilemektedir.

Devamını Oku... 07 Temmuz 2023
18. YILIMIZI KUTLUYORUZ!

18. YILIMIZI KUTLUYORUZ!

Kurulduğumuz 2005 yılında yerel bir firma olarak hizmet vermeye başladıktan sonra yerel ve yurt dışı tedarik zincirleriyle üretim yaparak kozmetik sektöründe faaliyet göstermekteyiz. 2015 yılından günümüze Dünya Standartlarında üretim yaparak kendi tesislerimizde üretim faaliyetlerimize devam ediyoruz. Kusursuz müşteri hizmetleri ve yüksek kalitede üretilen ürünlerimiz ile yurt içi ve yurt dışı pazarda müşterilerimizle buluşmaktayız. Kullanıcıların ihtiyaçlarına yönelik, doğaya saygılı ve hayvanlar üzerinde deney yapılmayan ürünlerimizi online pazar yerleri, ulusal - uluslararası zincir mağazalar ve Procsin mağazalarında en iyi aktiflerle sizlere sunuyoruz. Sektörde iddialı ürünler yapma sloganıyla başladığımız yola, sektörde olmayanı yapma sloganıyla devam ediyor, inovatif bakış açımızı ilke edinerek bir dünya markası olma hedefiyle yolculuğumuza devam ediyoruz. 18 yıldır bu yolculukta bizimle olduğunuz için teşekkür ederiz.

Devamını Oku... 16 Haziran 2023
CİLTTE ESNEKLİK KAYBI

CİLTTE ESNEKLİK KAYBI

Cildimiz geçen yıllarla birlikte elastikiyetini yitirmeye başlamaktadır. Bu durum özellikle ciltte yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkması ile kendisini göstermektedir. Bu kadar önemli bir kavram olan elastikiyet ne demektir sorusuna cevap vererek yazımıza giriş yapalım.

Devamını Oku... 16 Haziran 2023
GÖZENEK OLUŞUMUNA YÖNELİK BAKIM ÖNERİLERİ

GÖZENEK OLUŞUMUNA YÖNELİK BAKIM ÖNERİLERİ

Gözenekler cildin nefes almasına ve nemli kalmasına yardımcı olan küçük kanallardır. Ancak gözeneklerin girintili yapıları, makyaj, kir ve biriken toksinler sebebiyle zamanla görünür hale gelmeye başlayabilir.

Devamını Oku... 18 Mayıs 2023
İLKBAHARA GİRERKEN SAÇ BAKIMI

İLKBAHARA GİRERKEN SAÇ BAKIMI

Birçok kişi tarafından çok sevilen ilkbahar mevsiminin gelmesi, kış aylarının soğuk ve çetin geçen günlerinin ardından kendini yenilemek isteyen saçlarımız için özel bir önem taşımaktadır. Peki bu güzel bahar aylarında saçlarımız için neler yapabiliriz? Şimdi, sizler için derlediğimiz bahar ayına yönelik saç bakım tüyolarına birlikte göz atalım.

Devamını Oku... 19 Nisan 2023
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.