x
mini-influencer-popup.webp (43 KB)
CİLTTEKİ NEM KAYBINI ÖNLEMEK İÇİN NELER YAPABİLİRİZ?

CİLTTEKİ NEM KAYBINI ÖNLEMEK İÇİN NELER YAPABİLİRİZ?

26 Ağustos 2022

Cildin yeterli düzeyde neme sahip olması, cildin daha ışıltılı, canlı ve bakımlı bir görünüm sergilemesine yardımcı olur. Bu destekle yaşlanma belirtileri ve kuruluk gelişimi gibi istenmeyen durumlara yönelik bakım desteğine katkı sağlanmış olur. Bu denli önemli bir yere sahip olan ciltteki nemi yeterli düzeyde tutmak ve nem kaybını önlemek için hazırladığımız önerilere gelin birlikte bir göz atalım.

Ciltte Nem Kaybına Neden Olan Etkenler

Cildimizde nem kaybına neden olan birçok etmen vardır. Genetik etkenler, çevresel etkenler ve kişisel alışkanlıklar bu etkenler arasında başı çekerken, nem kaybının başlıca sebeplerini şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Mevsim değişiklikleri
 • Yoğun güneşe ve aşırı soğuğa maruz kalma
 • Cilt temizliğinde aşırı sıcak su kullanımı
 • Yetersiz su tüketimi
 • Düzensiz beslenme
 • Yaşa bağlı değişiklikler

Nem Dengesi Olan Bir Cilt Hangi Özellikleri Verir?

Doğru ürün ve uygulamalarla desteklenmiş ve nem dengesi korunmuş bir cildin belirgin özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Yumuşak ve esnek bir cilt
 • Canlı ve diri bir cilt
 • Derin olmayan ince çizgi ve kırışıklık görünümü

Nem Kaybı Yaşayan Cilt Ne Gibi Belirtiler Verir?

 • Mat görünüm
 • Gerginlik hissi
 • Ciltte pullanma
 • Ciltte kuruma eğilimi

Cildimde Nem Kaybını Önlemek İçin Neler Yapabilirim?

 • Cilt bakımının en önemli adımlarından biri olan nemlendirme adımı ile, cildin nem dengesine destek vermeye yardımcı olabilirsiniz.
 • Cildin sabah ve akşam temizlenmesi gibi önemli bir rutin olan temizleme işlemi sırasında, cildin nem dengesine destek veren içeriklere sahip ürünler kullanmaya önem veriniz.
 • Cildin nemli tutulmasında önemli paya sahip olan hyaluronik asit içeren bakım ürünlerini, cilt bakım rutininize eklemenizi tavsiye ederiz.
 • Soğuk ve sıcak hava şartı aramaksızın nemlendirme sonrası güneş kremi kullanmayı aksatmayınız.
 • Shea yağı içeren ürünleri kullanabilirsiniz. Shea yağı, cildin ihtiyaç duyduğu birçok vitamin açısından zengin olmakla birlikte cildin ihtiyaç duyduğu nem dengesine katkı sağlar.
 • Dudak bakımını önemseyiniz. Dudaklar ciltte nem kaybının ilk hissedildiği yerler olması nedeniyle ayrı bir öneme sahiptir.
 • Göz çevresi bakımını aksatmayınız. Göz çevresindeki nem kaybının, derin kırışıklıklarla kendini göstermemesi adına göz çevresi bakımına önem vermeliyiz.
 • El ve ayaklarınızı unutmayınız.
 • Yeterli miktarda su tüketimine özen gösteriniz.
 • Duş sürenizi kısa tutmaya ve ılık su kullanmaya dikkat ediniz.
 • Kişisel bakım ürünleri ve kozmetik ürün seçerken özenli davranmalıyız. Nem kaybını pekiştiren ürünlerden sakınmalıyız.
 • Düzenli beslenme ve uykuya dikkat ediniz.
 • Düzenli olarak egzersiz yapınız.
Güzelliğe Dair Her Şey Procsin Blog
TATİL SONRASI SAÇ BAKIMI

TATİL SONRASI SAÇ BAKIMI

Güneşle en yoğun mesaimizin yaşandığı tatil dönemlerinde, güneş ışınlarına direk maruz kalan saçlarda, diğer dönemlere oranla daha fazla yıpranma meydana gelebilmektedir. Bu nedenle özellikle tatil dönüşü saçların daha özel bir ilgiye ihtiyaçları bulunmaktadır.

Devamını Oku... 04 Ekim 2022
SAÇLARA KAYBETTİĞİ NEMİ KAZANDIRMANIN PÜF NOKTALARI

SAÇLARA KAYBETTİĞİ NEMİ KAZANDIRMANIN PÜF NOKTALARI

Nemini kaybetmeye başlayan saçlar, canlılığını ve hacmini kaybetmeye başlayarak mat ve sönük bir görünüm sergilerler. Bu istenmeyen görünümün yaşanmaması için, saçlarınızın nem dengesinin korunmasında yapılması gerekenlere bir göz atalım.

Devamını Oku... 30 Eylül 2022
NEMLENDİRİCİ UYGULARKEN EN SIK YAPILAN HATALAR

NEMLENDİRİCİ UYGULARKEN EN SIK YAPILAN HATALAR

Nemlendirici uygulaması, cilt bakımı rutininin en önemli ve en kolay uygulanan adımı olarak görülmekle birlikte, yaygın olarak yapılan ve nemlendiricinin etkinliğinden yeterince yararlanmamamıza neden olan bazı kullanım hataları mevuttur. Buna yönelik bilgilendirme amacıyla hazırladığımız yazımızın ilginizi çekeceğini umuyoruz.

Devamını Oku... 27 Eylül 2022
VÜCUT BAKIMINDA PEELİNGİN YERİ

VÜCUT BAKIMINDA PEELİNGİN YERİ

Her insanın cilt yapısı bir diğerinden farklıdır. Bu farklılık hangi düzeyde olursa olsun, cilt bakımının en önemli aşaması olan cilt temizliği, her cilt yapısı için önemli bir adımı oluşturmaktadır. Etkin bir cilt temizliği ve bakımı ile cildin kir ve yağdan derinlemesine temizliği, istenmeyen cilt oluşumlarının önlenmesi için önemli bir cilt bakım aşamasını oluşturmaktadır.

Devamını Oku... 23 Eylül 2022
SONBAHARDA GÜNEŞ KREMİ KULLANMALI MIYIM?

SONBAHARDA GÜNEŞ KREMİ KULLANMALI MIYIM?

Ozon tabakasının her geçen yıl bir önceki yıla göre yapısal değişikliklere uğraması, güneşten dünyaya ulaşan zararlı ışınların her yıl daha fazla güçlenmesine sebebiyet vermektedir. Bu durum havanın güneşli ya da kapalı olmasından bağımsız olarak, tüm yıl boyunca farklı oranlarda da olsa, cilt için risk faktörü oluşmasına neden olabilmektedir.

Devamını Oku... 20 Eylül 2022
YANAK SARKMASI İLE İLGİLİ MERAK EDİLENLER

YANAK SARKMASI İLE İLGİLİ MERAK EDİLENLER

İnsan vücudunda yaş alma başta olmak üzere, çeşitli etkenlere bağlı olarak değişimler meydana gelmektedir. Bu değişimlerin ciltte meydana gelen ve estetik açıdan en çok kaygıya sebebiyet veren oluşumlarından biri yanak sarkmasıdır. Yanak sarkması, yüzdeki yağ ve kolajen dokusunda meydana gelen farklılıklar sonucu sıklığının azalması ve yer çekimine karşı koyamayarak aşağı yönlü hareket

Devamını Oku... 14 Eylül 2022
CİLT BAKIM ÜRÜNLERİ NE MİKTARDA KULLANILMALI?

CİLT BAKIM ÜRÜNLERİ NE MİKTARDA KULLANILMALI?

Cilt bakım rutinimizde yer alan ürünleri ne miktarda kullandığımız, ürünlerden etkili bir şekilde yararlanabilmemiz için önemli bir ayrıntıdır. Cildimiz için doğru ürünleri seçip onları uygun bir sırada uygulamamız ne kadar önemli ise, bu uygulama esnasında hangi miktarda ürünü uygulamamızda o denli önemlidir. Bu önemden yola çıkarak, daha olumlu sonuçlar için cilt bakım ürünlerine yönelik kullanım miktarları ile ilgili bilgilendirme yapmak istedik.

Devamını Oku... 09 Eylül 2022
SONBAHARDA SAÇ BAKIMININ PÜF NOKTALARI

SONBAHARDA SAÇ BAKIMININ PÜF NOKTALARI

Yaz mevsimine veda edilen bu günlerde, tahmin edilmeyen hava şartlarına saçlarımızın hazır olup olmadığından emin miyiz? Bu yazımızda vereceğimiz önerilerle, hava şartları ve sıcaklık değişimlerine bağlı olarak gelişebilecek istenmeyen durumlara karşı saçlarınızın korunmasına yardımcı olmaya çalışacağız. Yaz boyunca güneş, klor gibi etkilere maruz kalan saçlarınız, sonbahara girerken daha fazla hassaslaşabilir. Bu nedenle, sonbaharda saç bakımı ayrı bir önem taşımaktadır.

Devamını Oku... 06 Eylül 2022
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.