CİLTTEKİ NEM KAYBINI ÖNLEMEK İÇİN NELER YAPABİLİRİZ?

CİLTTEKİ NEM KAYBINI ÖNLEMEK İÇİN NELER YAPABİLİRİZ?

26 Ağustos 2022

Cildin yeterli düzeyde neme sahip olması, cildin daha ışıltılı, canlı ve bakımlı bir görünüm sergilemesine yardımcı olur. Bu destekle yaşlanma belirtileri ve kuruluk gelişimi gibi istenmeyen durumlara yönelik bakım desteğine katkı sağlanmış olur. Bu denli önemli bir yere sahip olan ciltteki nemi yeterli düzeyde tutmak ve nem kaybını önlemek için hazırladığımız önerilere gelin birlikte bir göz atalım.

Ciltte Nem Kaybına Neden Olan Etkenler

Cildimizde nem kaybına neden olan birçok etmen vardır. Genetik etkenler, çevresel etkenler ve kişisel alışkanlıklar bu etkenler arasında başı çekerken, nem kaybının başlıca sebeplerini şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Mevsim değişiklikleri
 • Yoğun güneşe ve aşırı soğuğa maruz kalma
 • Cilt temizliğinde aşırı sıcak su kullanımı
 • Yetersiz su tüketimi
 • Düzensiz beslenme
 • Yaşa bağlı değişiklikler

Nem Dengesi Olan Bir Cilt Hangi Özellikleri Verir?

Doğru ürün ve uygulamalarla desteklenmiş ve nem dengesi korunmuş bir cildin belirgin özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Yumuşak ve esnek bir cilt
 • Canlı ve diri bir cilt
 • Derin olmayan ince çizgi ve kırışıklık görünümü

Nem Kaybı Yaşayan Cilt Ne Gibi Belirtiler Verir?

 • Mat görünüm
 • Gerginlik hissi
 • Ciltte pullanma
 • Ciltte kuruma eğilimi

Cildimde Nem Kaybını Önlemek İçin Neler Yapabilirim?

 • Cilt bakımının en önemli adımlarından biri olan nemlendirme adımı ile, cildin nem dengesine destek vermeye yardımcı olabilirsiniz.
 • Cildin sabah ve akşam temizlenmesi gibi önemli bir rutin olan temizleme işlemi sırasında, cildin nem dengesine destek veren içeriklere sahip ürünler kullanmaya önem veriniz.
 • Cildin nemli tutulmasında önemli paya sahip olan hyaluronik asit içeren bakım ürünlerini, cilt bakım rutininize eklemenizi tavsiye ederiz.
 • Soğuk ve sıcak hava şartı aramaksızın nemlendirme sonrası güneş kremi kullanmayı aksatmayınız.
 • Shea yağı içeren ürünleri kullanabilirsiniz. Shea yağı, cildin ihtiyaç duyduğu birçok vitamin açısından zengin olmakla birlikte cildin ihtiyaç duyduğu nem dengesine katkı sağlar.
 • Dudak bakımını önemseyiniz. Dudaklar ciltte nem kaybının ilk hissedildiği yerler olması nedeniyle ayrı bir öneme sahiptir.
 • Göz çevresi bakımını aksatmayınız. Göz çevresindeki nem kaybının, derin kırışıklıklarla kendini göstermemesi adına göz çevresi bakımına önem vermeliyiz.
 • El ve ayaklarınızı unutmayınız.
 • Yeterli miktarda su tüketimine özen gösteriniz.
 • Duş sürenizi kısa tutmaya ve ılık su kullanmaya dikkat ediniz.
 • Kişisel bakım ürünleri ve kozmetik ürün seçerken özenli davranmalıyız. Nem kaybını pekiştiren ürünlerden sakınmalıyız.
 • Düzenli beslenme ve uykuya dikkat ediniz.
 • Düzenli olarak egzersiz yapınız.
Güzelliğe Dair Her Şey Procsin Blog
GÖZENEK OLUŞUMUNA YÖNELİK BAKIM ÖNERİLERİ

GÖZENEK OLUŞUMUNA YÖNELİK BAKIM ÖNERİLERİ

Gözenekler cildin nefes almasına ve nemli kalmasına yardımcı olan küçük kanallardır. Ancak gözeneklerin girintili yapıları, makyaj, kir ve biriken toksinler sebebiyle zamanla görünür hale gelmeye başlayabilir.

Devamını Oku... 18 Mayıs 2023
İLKBAHARA GİRERKEN SAÇ BAKIMI

İLKBAHARA GİRERKEN SAÇ BAKIMI

Birçok kişi tarafından çok sevilen ilkbahar mevsiminin gelmesi, kış aylarının soğuk ve çetin geçen günlerinin ardından kendini yenilemek isteyen saçlarımız için özel bir önem taşımaktadır. Peki bu güzel bahar aylarında saçlarımız için neler yapabiliriz? Şimdi, sizler için derlediğimiz bahar ayına yönelik saç bakım tüyolarına birlikte göz atalım.

Devamını Oku... 19 Nisan 2023
İLKBAHARA GİRERKEN CİLT BAKIMI

İLKBAHARA GİRERKEN CİLT BAKIMI

Kışın zorlu geçen hava şartlarından sonra, cildiniz canlılığını kaybederek yorgun düşmüş olabilir. Soğuk havaların ve ağır kış şatlarının cilde kaybettirmiş olduğu nem ve canlılığı ilkbahara girerken yeniden yakalamak için neler yapabiliriz? Gelin bu sorunun cevabını bulmak için sizler için hazırladığımız yazıyı birlikte okuyalım.

Devamını Oku... 14 Nisan 2023
DERİNLEMESİNE CİLT TEMİZLİĞİ NEDİR?

DERİNLEMESİNE CİLT TEMİZLİĞİ NEDİR?

Cilt bakım rutininin ilk ve en önemli aşamalarından birini oluşturan cilt temizliği, aydınlık ve canlı bir cilt görünümü için vazgeçilmemesi gereken bir bakım rutinidir. Gün geçtikçe derecesini arttıran olumsuz çevre koşulları, hava kirliliği, UV ışınları ve yaş almaya bağlı etkenlerle birlikte cildin temizlenmesi daha fazla önem taşımaya başlamaktadır. Cildin gerçekten temizlendiğinden emin olmamıza yardımcı olması için ihtiyaç duyulan cilt temizliği olarak ifade edebileceğimiz “derinlemesine cilt temizliği” ile ilgili merak ettikleriniz için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Devamını Oku... 24 Mart 2023
KIŞIN ORTAYA ÇIKAN CİLT OLUŞUMLARI

KIŞIN ORTAYA ÇIKAN CİLT OLUŞUMLARI

Hava değişimleri tüm vücudu etkilediği gibi cildinde doğrudan etkilenmesine sebebiyet verebilmektedir. Kışın gelmesiyle birlikte, ciltte meydana gelebilecek olan istenmeyen oluşumlara yönelik merak ettiklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Devamını Oku... 03 Şubat 2023
SAÇ DÖKÜLMELERİNE YÖNELİK BAKIM RUTİNİ

SAÇ DÖKÜLMELERİNE YÖNELİK BAKIM RUTİNİ

Sağlıklı bir insanın saç derisinde ortalama 100 bin adet saç bulunur. Mevcut her saç telinin bir yaşam süresi vardır. Her saç teli ortalama 4 ile 6 yıl arası yaşamaktadır. Sonrasında dinlenir ve dökülür. Bunun yanı sıra erişkinlerde yıkanma ve tarama ile birlikte günde 50 ile 100 saç telinin dökülmesi normal olarak kabul edilir. Aşırıya kaçan bir tablo varsa bu durumun ciddiye alınması gerekebilir.

Devamını Oku... 27 Ocak 2023
CİLT KURULUĞUNA YÖNELİK CİLT BAKIM RUTİNİ

CİLT KURULUĞUNA YÖNELİK CİLT BAKIM RUTİNİ

Cilt kuruluğu cildin en yüzeysel tabakası olan epidermiste yeterli miktarda su bulunmamasıyla karakterize olan çok yaygın bir cilt oluşumudur. Erkekleri ve kadınları eşit şekilde etkilemekle birlikte yaşlı bireylerde görülme sıklığı daha fazladır. Özellikle eller, dirsekler ve dudaklar başta olmak üzere cilt kuruluğu vücudun tamamına yakınında görülebilen bir cilt oluşumudur.

Devamını Oku... 20 Ocak 2023
AKNELİ CİLTLER İÇİN BAKIM RUTİNİ

AKNELİ CİLTLER İÇİN BAKIM RUTİNİ

Akne, cildin orta tabakasında bulunan sebum yani yağ salgılayan kanalların tıkanması, şişmesi ve daha sonra iltihaplanması sonucu ortaya çıkan bir cilt oluşumudur. Deride artan yağ salgısı ve gözeneklerin tıkanması sonucu siyah nokta (komedon) oluşur. Daha sonra bu komedonlar bakteriler tarafından istila edilir ve ciltte kabarık kırmızı şişlikler oluşur. Aşırı büyük olanlar deride iz bırakabilirler. Akneler sıklıkla yüz, sırt, kol ve göğüs bölgesinde görülür.

Devamını Oku... 13 Ocak 2023
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.