x
CİLTTEKİ NEM KAYBINI ÖNLEMEK İÇİN NELER YAPABİLİRİZ?

CİLTTEKİ NEM KAYBINI ÖNLEMEK İÇİN NELER YAPABİLİRİZ?

26 Ağustos 2022

Cildin yeterli düzeyde neme sahip olması, cildin daha ışıltılı, canlı ve bakımlı bir görünüm sergilemesine yardımcı olur. Bu destekle yaşlanma belirtileri ve kuruluk gelişimi gibi istenmeyen durumlara yönelik bakım desteğine katkı sağlanmış olur. Bu denli önemli bir yere sahip olan ciltteki nemi yeterli düzeyde tutmak ve nem kaybını önlemek için hazırladığımız önerilere gelin birlikte bir göz atalım.

Ciltte Nem Kaybına Neden Olan Etkenler

Cildimizde nem kaybına neden olan birçok etmen vardır. Genetik etkenler, çevresel etkenler ve kişisel alışkanlıklar bu etkenler arasında başı çekerken, nem kaybının başlıca sebeplerini şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Mevsim değişiklikleri
 • Yoğun güneşe ve aşırı soğuğa maruz kalma
 • Cilt temizliğinde aşırı sıcak su kullanımı
 • Yetersiz su tüketimi
 • Düzensiz beslenme
 • Yaşa bağlı değişiklikler

Nem Dengesi Olan Bir Cilt Hangi Özellikleri Verir?

Doğru ürün ve uygulamalarla desteklenmiş ve nem dengesi korunmuş bir cildin belirgin özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Yumuşak ve esnek bir cilt
 • Canlı ve diri bir cilt
 • Derin olmayan ince çizgi ve kırışıklık görünümü

Nem Kaybı Yaşayan Cilt Ne Gibi Belirtiler Verir?

 • Mat görünüm
 • Gerginlik hissi
 • Ciltte pullanma
 • Ciltte kuruma eğilimi

Cildimde Nem Kaybını Önlemek İçin Neler Yapabilirim?

 • Cilt bakımının en önemli adımlarından biri olan nemlendirme adımı ile, cildin nem dengesine destek vermeye yardımcı olabilirsiniz.
 • Cildin sabah ve akşam temizlenmesi gibi önemli bir rutin olan temizleme işlemi sırasında, cildin nem dengesine destek veren içeriklere sahip ürünler kullanmaya önem veriniz.
 • Cildin nemli tutulmasında önemli paya sahip olan hyaluronik asit içeren bakım ürünlerini, cilt bakım rutininize eklemenizi tavsiye ederiz.
 • Soğuk ve sıcak hava şartı aramaksızın nemlendirme sonrası güneş kremi kullanmayı aksatmayınız.
 • Shea yağı içeren ürünleri kullanabilirsiniz. Shea yağı, cildin ihtiyaç duyduğu birçok vitamin açısından zengin olmakla birlikte cildin ihtiyaç duyduğu nem dengesine katkı sağlar.
 • Dudak bakımını önemseyiniz. Dudaklar ciltte nem kaybının ilk hissedildiği yerler olması nedeniyle ayrı bir öneme sahiptir.
 • Göz çevresi bakımını aksatmayınız. Göz çevresindeki nem kaybının, derin kırışıklıklarla kendini göstermemesi adına göz çevresi bakımına önem vermeliyiz.
 • El ve ayaklarınızı unutmayınız.
 • Yeterli miktarda su tüketimine özen gösteriniz.
 • Duş sürenizi kısa tutmaya ve ılık su kullanmaya dikkat ediniz.
 • Kişisel bakım ürünleri ve kozmetik ürün seçerken özenli davranmalıyız. Nem kaybını pekiştiren ürünlerden sakınmalıyız.
 • Düzenli beslenme ve uykuya dikkat ediniz.
 • Düzenli olarak egzersiz yapınız.
Güzelliğe Dair Her Şey Procsin Blog
CİLT KURULUĞUNA YÖNELİK CİLT BAKIM RUTİNİ

CİLT KURULUĞUNA YÖNELİK CİLT BAKIM RUTİNİ

Cilt kuruluğu cildin en yüzeysel tabakası olan epidermiste yeterli miktarda su bulunmamasıyla karakterize olan çok yaygın bir cilt oluşumudur. Erkekleri ve kadınları eşit şekilde etkilemekle birlikte yaşlı bireylerde görülme sıklığı daha fazladır. Özellikle eller, dirsekler ve dudaklar başta olmak üzere cilt kuruluğu vücudun tamamına yakınında görülebilen bir cilt oluşumudur.

Devamını Oku... 20 Ocak 2023
AKNELİ CİLTLER İÇİN BAKIM RUTİNİ

AKNELİ CİLTLER İÇİN BAKIM RUTİNİ

Akne, cildin orta tabakasında bulunan sebum yani yağ salgılayan kanalların tıkanması, şişmesi ve daha sonra iltihaplanması sonucu ortaya çıkan bir cilt oluşumudur. Deride artan yağ salgısı ve gözeneklerin tıkanması sonucu siyah nokta (komedon) oluşur. Daha sonra bu komedonlar bakteriler tarafından istila edilir ve ciltte kabarık kırmızı şişlikler oluşur. Aşırı büyük olanlar deride iz bırakabilirler. Akneler sıklıkla yüz, sırt, kol ve göğüs bölgesinde görülür.

Devamını Oku... 13 Ocak 2023
KIŞA GİRERKEN SAÇ BAKIMI

KIŞA GİRERKEN SAÇ BAKIMI

Kış aylarının kendisini hissettirmeye başlayacağı bu dönemde, cildimiz kadar saçlarımızda kış ayına ait hava koşullarından etkilenebilmektedir. Bu dönemde özellikle rüzgâr ve soğuk havanın etkisiyle, saçlar cansız ve mat bir görünüm sergileyerek doğal görünümünden uzaklaşmaya başlayabilir.

Devamını Oku... 06 Ocak 2023
KIŞA GİRERKEN CİLT BAKIMI

KIŞA GİRERKEN CİLT BAKIMI

Kış mevsiminin gelmesi ve nem oranının azalması ile birlikte, yüzümüz, ellerimiz, dudaklarımız başta olmak üzere, vücudun tüm bölgelerinin soğuk hava şartlarından etkilenmemesine yardımcı olmak için, cilt bakımı ile ilgili ip uçları vermeye çalışacağız.

Devamını Oku... 26 Aralık 2022
CİLTTE LEKE OLUŞUMUNA YÖNELİK CİLT BAKIM RUTİNİ

CİLTTE LEKE OLUŞUMUNA YÖNELİK CİLT BAKIM RUTİNİ

Cilt lekeleri cildin bazı alanlarında normalden daha fazla melanin üretilmesi sonucu meydana gelen oluşumlardır. Melanin, gözlere, cilde ve saça renk veren pigmenttir. Cilt lekelerinin başlıca nedenleri arasında güneş hasarı, hormonal değişiklikler, ilaçların yan etkileri, deride meydana gelen bazı cilt hastalıkları, yara izleri ile ciltte meydana gelen tahriş ve yıpranmaları sayabiliriz. 

Devamını Oku... 16 Aralık 2022
KIŞIN GÜNEŞ KREMİ KULLANILMALI MI?

KIŞIN GÜNEŞ KREMİ KULLANILMALI MI?

Güneş kremi konusu ile ilgili akla gelen sorulardan biri, güneş kreminin kışın kullanılmasının gerekli olup olmadığına yönelik sorudur. Yaz aylarının vazgeçilmezi olan güneş kremleri kışında sürülmeli mi? sorusunun cevabını merak edenler, yazımızın devamını okuyarak daha ayrıntılı bilgilere ulaşabilirler.

Devamını Oku... 09 Aralık 2022
CİLT BAKIMINDA ALOEVERA

CİLT BAKIMINDA ALOEVERA

Cilt bakımı söz konusu olduğunda, bazı bitkiler asırlardır pek çok kültürde tercih edilmesiyle daha ön plana çıkmaktadır. Bu bitkilerden şöhretini günümüze kadar taşıyanların başında aloevera gelmektedir.

Devamını Oku... 02 Aralık 2022
CİLT BAKIMI YAPMANIN FAYDALARI

CİLT BAKIMI YAPMANIN FAYDALARI

Cilt bakım konusu, geniş yelpazesi ile cilt ile ilgili yazılarımızın genelinde bahsi geçen en önemli içeriklerin başında gelmektedir. Cilt bakımının faydaları çoğunluk tarafından benimsense de kimimiz düzenli bir bakımla hayatını sürdürürken, bir kısmımız ise düzensiz ya da tamamen bakım rutinlerinden uzak bir hayat sürdürebilmektedir. Cilt bakımı denilince, sadece profesyonel güzellik merkezlerinde yapılan bakımlar akla gelmesin. Evinizde, cildinize özel bakım yaparak cildinize destek olabiliriniz. Şimdi, birlikte cilt bakımının faydalarına bir göz atmanın zamanı geldi.

Devamını Oku... 24 Kasım 2022
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.