Menü
GÜNEŞ KREMİNİN ÖNEMİ
15.03.2024

GÜNEŞ KREMİNİN ÖNEMİ

Güneşin zararlı ışınlarının olumsuz etkileri kısa vadede fark edilmese bile uzun vadede cildimiz için olumsuz etkilere neden olabilmektedir. Güneş ışınlarının, korunmasız ciltle temasında birçok olumsuz durum ortaya çıkabilir. Bu olumsuz durumlara; cildin yaşlanma etkisini hızlandırması, kırışıklık oluşumunu tetiklemesi, leke oluşumuna yol açması, cildin nem seviyesini düşürmesi gibi örnekler sayılabilir.  Güneşin bu zararlı etkilerinden cildimizi korumanın en etkin yolu, yaz kış güneş kremi kullanılması ile mümkün olabilmektedir.

GÜNEŞ KREMİ KULLANMANIN FAYDALARI NELERDİR?

  • Cildi Zararlı Işınlardan Koruyor: Güneş kremleri, cildi güneşin zararlı ışınlarından korunmasına yardımcı oluyor.
  • İnce Çizgi ve Kırışıklıkları Önlüyor: Yapılan araştırmalara göre düzenli olarak güneş kremi kullanmak daha genç bir cilt görünümü için katkı sağlıyor.
  • Ciltte Leke Oluşumunu Engelliyor: Düzenli güneş kremi kullanımı, ciltteki melanin seviyesinin artması ile meydana gelen leke oluşumunun önüne geçilmesine yardımcı olur.
  • Güneş Yanıklarını Önlüyor: Özellikle yaz aylarında cilde doğrudan nüfuz eden güneş ışınları, güneş yanıklarına neden oluyor. Güneş kremi bu oluşumların önlenmesine katkı sağlamaktadır.
  • Nem Kazandırıyor: Cilt üzerinde bariyer oluşturan güneş kremleri, nemin cilde hapsolmasını sağlayarak içerik özellikleri ve doğal yağ desteği içeren çeşitlerine göre cildin doğal nem dengesine kazanmasına yardımcı olmaktadır.
  • Hava Kirliliğinden Koruyor: İçeriğindeki bileşenler ve yapısından dolayı güneş kremleri, hava kirliliğinin cilde olan etkilerini minimum seviyeye indirilmesine destek vermektedir. Özellikle B12 vitamini ve CICA içeren güneş kremleri cilt bariyerinin güçlendirilmesine ve onarılmasına katkı sağlayarak cildin olumsuz koşullara karşı daha dirençli bir yapıya kavuşmasına yardımcı olmaktadır.
  • Cilde Elastikiyet Kazandırıyor: Kolajen, keratin ve elastin gibi cildin elastikiyetini sağlayan temel cilt proteinleri, güneş kremleri sayesinde korunarak cilt yapısının güçlenmesine yardımcı olmaktadır.
  • Cilde Cam Cilt Görünümü Kazandırıyor: Güneş kreminin düzenli kullanımı sayesinde ciltteki güneşten kaynaklı solgun renk görünümü azalıyor ve cildin ışıltısı geri geliyor. Özellikle C Vitamini içeren çeşitleri ile cildin aydınlık bir görünüm kazanmasına yardımcı olmaktadır.
  • Renk Tonu Eşitsizliklerinin Önüne Geçiyor: Güneş kremleri, melaninin dengesiz artması nedeniyle oluşan renk tonu eşitsizliklerini engelliyor.

GÜNEŞ KREMİNİZ CİLT BAKIMI RUTİNİNİZİN VAZGEÇİLMEZİ OLSUN

Günlük cilt bakım rutinimizde bir hayli önemli yeri olan nemlendiriciler kadar vazgeçilmez olması gereken diğer bir ürün ise, güneş koruyucu kremlerdir. Cildin zararlı UVA ve UVB ışınlarına karşı korunmasına yardımcı olan güneş koruyucu ürünler, istenmeyen cilt oluşumlarının önüne geçilmesinin yanı sıra cilt yapısının desteklenmesine de katkı sağlamaktadırlar.

GÜNEŞ KREMİ SADECE YAZIN MI KULLANLIR?

Güneş kremlerini sadece yazın kullanmak gerektiği gibi yanlış bir algı da mevcuttur. Oysa dört mevsim güneşin zararlı ışınlarına karşı önlem alınmalı ve güneş koruyucu ürün kullanılmalıdır. Bu nedenle yazın raflardan indirdiğiniz güneş kremlerinizi, yaz kış demeden 4 mevsim çantanız da taşımayı alışkanlık haline getirmenizi tavsiye ederiz.