SAÇLAR NASIL YIKANMALI?

SAÇLAR NASIL YIKANMALI?

11 Ekim 2022

Saçlar, dış görünümün güzelliğinde çok önemli bir yere sahip olmasının yanı sıra, bakımı da bir o kadar önem taşır. Saç bakımının en önemli adımlarından birisi olan saç yıkamak denildiğinde, gözümüze çok kolay bir işlem gibi görülmekle birlikte, yıkama işlemi sırasında yapılan bazı hatalar, saçın kurumasına, kırılmasına ve saçlı deride istenmeyen sonuçlarla karşılaşmamıza sebebiyet verebilmektedir. Daha parlak ve canlı saçlara sahip olmanız için, yıkarken nelere dikkat etmeniz gerektiğini merak ediyorsanız, yazımızı okumaya devam etmenizi tavsiye ederiz.

Şampuanlama, Saç Yıkamada En Önemli Adım

Şampuanın saçlar için 2 temel görevi vardır. Bu görevlerin en başında, saçların kir ve yağdan arındırılması gelmektedir. Bu işlevinin yanı sıra, doğal nem dengesi içinde yumuşak, canlı ve pürüzsüz saçlar içinde şampuan desteği oldukça önemlidir. Bu kadar önemli bir yere sahip olan şampuanın nasıl kullanıldığı, şampuanlamadan en üst seviyeden yararlanmanız adına ayrı bir önem taşımaktadır.

Şampuanlama Yaparken;

  • Saçların nemli olmasına dikkat ediniz. Şampuanlama öncesi saçların nemli ya da ıslak olması, etkili bir yıkama için önemli bir ön koşuldur. Saçın nemli olması, şampuanın saça daha eşit şekilde yayılmasına katkı sağlar.
  • Saçlar nemli ve ıslakken olduğundan daha korumasız ve hassas bir yapıya bürünürler. Buna bağlı olarak saçları parmak uçları ve avuç içleri ile nazik bir şekilde masaj yaparak yıkamak, kırılma ve yıpranma gibi istenmeyen durumların oluşmasının önüne geçilmesine yardımcı olacaktır.
  • Şampuanlama yaparken, seçmiş olduğunuz ürünü kararında kullanmaya özem gösteriniz. Avuç içinizin dörtte birine denk gelecek oranda ürün kullanımı yeterli gelebilmekle birlikte, saç yoğunluğu ve ihtiyacınız oranında bu miktar üzerinde oynama yapabilirsiniz.

Saç Yıkarken Ilık Suyu Tercih Edin

Sürekli olarak sıcak su ile banyo yapmak saç derisinin hasar görmesine sebebiyet verebilirken, bu duruma bağlı olarak saçların cansız görünmesine, kırılma ve dökülme gibi istenmeyen durumların yaşanmasına neden olabilmektedir. Bu durumların yaşanmasının önlenmesine katkı sağlamak amacıyla saçlarınızı ılık su ile yıkamanızı tavsiye ediyoruz.

Saç Yıkadığınız Ürünü Doğru Seçin

Şampuan seçiminde saçlarınızın ihtiyacını göz önünde tutarken, doğal nem dengesine destek veren içerikler ve keratin gibi saçların güçlenmesine ve beslenmesine yardımcı olan içerikleri barındıran ürünleri tercih etmeye özen gösteriniz.

Duş Esnasında Saç Kremi Kullanımı

Duş esnasında saç kremi kullanımı tercih ediyorsanız mümkün olduğunca saç uçlarına uygulamaya özen göstermelisiniz. Bu sayede saç tellerinin ihtiyacı olduğu neme destek verebilirsiniz. Bu uygulamanın yanı sıra yeni nesil durulama gerektirmeyen saç bakım yağları ile duş sonrası nem desteği ve kolay taranma konusunda saçlarınıza özel bir bakım sunabilirsiniz.

Saç Durulanması Önemli Bir İşlem

Şampuanlama sonrası saçların yeterince durulanmaya ihtiyacı vardır. Saç durulamasına yeterince vakit ayrılmadığı ve yeterli durulanmanın yapılmadığı durumlarda, saçların beslenmesine engel teşkil edebilecek düzeyde saç kökü tıkanmaları yaşanabilmektedir. Etkin bir şekilde yapılan durulama ile birlikte, daha canlı ve parlak saçlara kavuşulmasına destek verebilirsiniz.  

Durulama Sonrası Kurulama

Saç yıkamanın son dokunuşlarını oluşturan kurulama aşaması için yumuşak, suyu emmeye katkı sağlayan bir havlu seçilmesinde fayda olacaktır. Havlu ile kurulama tercih edildiğinde, oldukça nazik hareket ve yumuşak dokunuşlarla saçın neminin alınmasını tavsiye ediyoruz. Özellikle kurutma aşamasında, zamanınız el verdiği süresince, saçların doğal olarak kendi halinde kurumasına izin verilmesinin, doğru bir yaklaşım olduğunu düşünüyoruz.

Bu konuyla ilgili Saçta Aşırı YağlanmaSaç Bakımında Yapılan Yanlışlar ve Saç Bakım Rutini başlıklı blog yazılarımız bu konuda ilginizi çekebilir.

Güzelliğe Dair Her Şey Procsin Blog
CİLT BAKIMI YAPMANIN FAYDALARI

CİLT BAKIMI YAPMANIN FAYDALARI

Cilt bakım konusu, geniş yelpazesi ile cilt ile ilgili yazılarımızın genelinde bahsi geçen en önemli içeriklerin başında gelmektedir. Cilt bakımının faydaları çoğunluk tarafından benimsense de kimimiz düzenli bir bakımla hayatını sürdürürken, bir kısmımız ise düzensiz ya da tamamen bakım rutinlerinden uzak bir hayat sürdürebilmektedir. Cilt bakımı denilince, sadece profesyonel güzellik merkezlerinde yapılan bakımlar akla gelmesin. Evinizde, cildinize özel bakım yaparak cildinize destek olabiliriniz. Şimdi, birlikte cilt bakımının faydalarına bir göz atmanın zamanı geldi.

Devamını Oku... 24 Kasım 2022
SAÇ BAKIMI YAPMANIN FAYDALARI

SAÇ BAKIMI YAPMANIN FAYDALARI

Saçlarınız, hangi saç tipinde olursa olsun, özen gösterip göstermediğinizi çok net şekilde belli eden bir yapıya sahiptir. Gittiğiniz her ortamda size güven veren saçlara sahip olmanın en temel koşulu saçlarınız gereken özen ve bakımı göstermenizden geçmektedir. Peki saçlara doğru ürünlerle düzenli olarak bakım yapmanın faydalarına gelin birlikte bir göz atalım.

Devamını Oku... 17 Kasım 2022
DUDAK KURULUĞU

DUDAK KURULUĞU

Göz çevresi ile birlikte yüz bölgesinin en hassas derisine sahip olan dudaklar, cildimizin tüm bölgesi gibi özenli bir bakım ve ilgiye ihtiyaç duymaktadır. Bu desteğin yeterince verilmemesi, dış etkenlere karşı savunmasız olan dudak bölgemizde istenmeyen sonuçlara zemin hazırlayabilmektedir. Bu oluşumlar içerisinde, sıklıkla karşılaşılan dudak kuruluğu ile ilgili merak ettikleriniz için, yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Devamını Oku... 09 Kasım 2022
CİLDİN KALİTESİNİ ARTTIRAN PRATİK ÖNERİLER

CİLDİN KALİTESİNİ ARTTIRAN PRATİK ÖNERİLER

Işıltılı bir cilde sahip olmak herkesin hayalidir. Cildimiz güzel bir görünümün en büyük aynasıdır. Bu özelliği ile cildin kalitesi estetik kaygılarında ötesinde hislerimize ve yaşam sürecimize etki ederek, iç dünyamızla barışık bir hayat sürmemize katkı sağlayan önemli bir etkendir

Devamını Oku... 02 Kasım 2022
KAŞLARDA KEPEKLENME

KAŞLARDA KEPEKLENME

Saç derisinde görmeye alıştığımız kepek oluşumu, zaman zaman kaş aralarında da gözümüze çarpabilir. Bu durum zamanla görülmeye başladığı bölgelerde kızarıklık, hassasiyet, kaşıntı ve kaş kaybı yaşanmasına neden olabilmektedir.

Devamını Oku... 28 Ekim 2022
SONBAHAR AYLARINDA SAÇLARDA GÖRÜLEN İSTENMEYEN OLUŞUMLAR

SONBAHAR AYLARINDA SAÇLARDA GÖRÜLEN İSTENMEYEN OLUŞUMLAR

Geçmişten günümüze, başta kadınlar olmak üzere, estetik açıdan saçların önemi tartışılmaz bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Yaz mevsiminin geride bırakıldığı ve sonbaharın kendini hissettirmeye başladığı bu günlerde, hava koşullarında ani değişiklikler görülebilmektedir, bu değişiklikler cilt ve saçlarımız için özel desteğe ihtiyaç duyduğumuz dönemler olarak kendini gösterebilmektedir, Ani ısı değişlikleri ve sert rüzgarlarla kendini gösteren sonbahar mevsimi, saçlarımız için ne denli bir risk oluşturuyor? Şimdi bu sorunun cevabını bulmak için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Devamını Oku... 25 Ekim 2022
YORGUN CİLTLER İÇİN BAKIM ÖNERİLERİ

YORGUN CİLTLER İÇİN BAKIM ÖNERİLERİ

Sıkı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak tüm bayanların hayalidir. Cilt bakım rutinleri ile birlikte bu rutinler içerisinde yer alan bazı adımların atlanması, istenilen cilt görünümüne ulaşılmasına engel olabilmektedir. Bunun yanı sıra, ihmal edilen cilt bakım rutinleri ile birlikte, çeşitli faktörlerde cildin yorgun bir görünüm sergilemesine neden olabilmektedir.

Devamını Oku... 21 Ekim 2022
KOLTUK ALTI KARARMASI

KOLTUK ALTI KARARMASI

Koltuk altı bölgemizde bulunan derimiz, yapısal olarak ince ve hassas bir özellik sergilemektedir. Bu narin yapısının yanı sıra, koltuk altımız, kıvrımlı bir noktada olması itibariyle, vücudumuzun diğer bölgelerine göre istenmeyen oluşumlara daha açık bir vücut bölgemiz olma özelliğini taşımaktadır. Bu özelliğinin çeşitli etkenlerle birleşmesi sonucunda, koyuluklarla kendini gösteren renk değişikliği ve kararmalar meydana gelebilmektedir.

Devamını Oku... 18 Ekim 2022
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.