x
SAÇLAR NASIL YIKANMALI?

SAÇLAR NASIL YIKANMALI?

11 Ekim 2022

Saçlar, dış görünümün güzelliğinde çok önemli bir yere sahip olmasının yanı sıra, bakımı da bir o kadar önem taşır. Saç bakımının en önemli adımlarından birisi olan saç yıkamak denildiğinde, gözümüze çok kolay bir işlem gibi görülmekle birlikte, yıkama işlemi sırasında yapılan bazı hatalar, saçın kurumasına, kırılmasına ve saçlı deride istenmeyen sonuçlarla karşılaşmamıza sebebiyet verebilmektedir. Daha parlak ve canlı saçlara sahip olmanız için, yıkarken nelere dikkat etmeniz gerektiğini merak ediyorsanız, yazımızı okumaya devam etmenizi tavsiye ederiz.

Şampuanlama, Saç Yıkamada En Önemli Adım

Şampuanın saçlar için 2 temel görevi vardır. Bu görevlerin en başında, saçların kir ve yağdan arındırılması gelmektedir. Bu işlevinin yanı sıra, doğal nem dengesi içinde yumuşak, canlı ve pürüzsüz saçlar içinde şampuan desteği oldukça önemlidir. Bu kadar önemli bir yere sahip olan şampuanın nasıl kullanıldığı, şampuanlamadan en üst seviyeden yararlanmanız adına ayrı bir önem taşımaktadır.

Şampuanlama Yaparken;

  • Saçların nemli olmasına dikkat ediniz. Şampuanlama öncesi saçların nemli ya da ıslak olması, etkili bir yıkama için önemli bir ön koşuldur. Saçın nemli olması, şampuanın saça daha eşit şekilde yayılmasına katkı sağlar.
  • Saçlar nemli ve ıslakken olduğundan daha korumasız ve hassas bir yapıya bürünürler. Buna bağlı olarak saçları parmak uçları ve avuç içleri ile nazik bir şekilde masaj yaparak yıkamak, kırılma ve yıpranma gibi istenmeyen durumların oluşmasının önüne geçilmesine yardımcı olacaktır.
  • Şampuanlama yaparken, seçmiş olduğunuz ürünü kararında kullanmaya özem gösteriniz. Avuç içinizin dörtte birine denk gelecek oranda ürün kullanımı yeterli gelebilmekle birlikte, saç yoğunluğu ve ihtiyacınız oranında bu miktar üzerinde oynama yapabilirsiniz.

Saç Yıkarken Ilık Suyu Tercih Edin

Sürekli olarak sıcak su ile banyo yapmak saç derisinin hasar görmesine sebebiyet verebilirken, bu duruma bağlı olarak saçların cansız görünmesine, kırılma ve dökülme gibi istenmeyen durumların yaşanmasına neden olabilmektedir. Bu durumların yaşanmasının önlenmesine katkı sağlamak amacıyla saçlarınızı ılık su ile yıkamanızı tavsiye ediyoruz.

Saç Yıkadığınız Ürünü Doğru Seçin

Şampuan seçiminde saçlarınızın ihtiyacını göz önünde tutarken, doğal nem dengesine destek veren içerikler ve keratin gibi saçların güçlenmesine ve beslenmesine yardımcı olan içerikleri barındıran ürünleri tercih etmeye özen gösteriniz.

Duş Esnasında Saç Kremi Kullanımı

Duş esnasında saç kremi kullanımı tercih ediyorsanız mümkün olduğunca saç uçlarına uygulamaya özen göstermelisiniz. Bu sayede saç tellerinin ihtiyacı olduğu neme destek verebilirsiniz. Bu uygulamanın yanı sıra yeni nesil durulama gerektirmeyen saç bakım yağları ile duş sonrası nem desteği ve kolay taranma konusunda saçlarınıza özel bir bakım sunabilirsiniz.

Saç Durulanması Önemli Bir İşlem

Şampuanlama sonrası saçların yeterince durulanmaya ihtiyacı vardır. Saç durulamasına yeterince vakit ayrılmadığı ve yeterli durulanmanın yapılmadığı durumlarda, saçların beslenmesine engel teşkil edebilecek düzeyde saç kökü tıkanmaları yaşanabilmektedir. Etkin bir şekilde yapılan durulama ile birlikte, daha canlı ve parlak saçlara kavuşulmasına destek verebilirsiniz.  

Durulama Sonrası Kurulama

Saç yıkamanın son dokunuşlarını oluşturan kurulama aşaması için yumuşak, suyu emmeye katkı sağlayan bir havlu seçilmesinde fayda olacaktır. Havlu ile kurulama tercih edildiğinde, oldukça nazik hareket ve yumuşak dokunuşlarla saçın neminin alınmasını tavsiye ediyoruz. Özellikle kurutma aşamasında, zamanınız el verdiği süresince, saçların doğal olarak kendi halinde kurumasına izin verilmesinin, doğru bir yaklaşım olduğunu düşünüyoruz.

Bu konuyla ilgili Saçta Aşırı YağlanmaSaç Bakımında Yapılan Yanlışlar ve Saç Bakım Rutini başlıklı blog yazılarımız bu konuda ilginizi çekebilir.

Güzelliğe Dair Her Şey Procsin Blog
KIŞIN ORTAYA ÇIKAN CİLT OLUŞUMLARI

KIŞIN ORTAYA ÇIKAN CİLT OLUŞUMLARI

Hava değişimleri tüm vücudu etkilediği gibi cildinde doğrudan etkilenmesine sebebiyet verebilmektedir. Kışın gelmesiyle birlikte, ciltte meydana gelebilecek olan istenmeyen oluşumlara yönelik merak ettiklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Devamını Oku... 03 Şubat 2023
SAÇ DÖKÜLMELERİNE YÖNELİK BAKIM RUTİNİ

SAÇ DÖKÜLMELERİNE YÖNELİK BAKIM RUTİNİ

Sağlıklı bir insanın saç derisinde ortalama 100 bin adet saç bulunur. Mevcut her saç telinin bir yaşam süresi vardır. Her saç teli ortalama 4 ile 6 yıl arası yaşamaktadır. Sonrasında dinlenir ve dökülür. Bunun yanı sıra erişkinlerde yıkanma ve tarama ile birlikte günde 50 ile 100 saç telinin dökülmesi normal olarak kabul edilir. Aşırıya kaçan bir tablo varsa bu durumun ciddiye alınması gerekebilir.

Devamını Oku... 27 Ocak 2023
CİLT KURULUĞUNA YÖNELİK CİLT BAKIM RUTİNİ

CİLT KURULUĞUNA YÖNELİK CİLT BAKIM RUTİNİ

Cilt kuruluğu cildin en yüzeysel tabakası olan epidermiste yeterli miktarda su bulunmamasıyla karakterize olan çok yaygın bir cilt oluşumudur. Erkekleri ve kadınları eşit şekilde etkilemekle birlikte yaşlı bireylerde görülme sıklığı daha fazladır. Özellikle eller, dirsekler ve dudaklar başta olmak üzere cilt kuruluğu vücudun tamamına yakınında görülebilen bir cilt oluşumudur.

Devamını Oku... 20 Ocak 2023
AKNELİ CİLTLER İÇİN BAKIM RUTİNİ

AKNELİ CİLTLER İÇİN BAKIM RUTİNİ

Akne, cildin orta tabakasında bulunan sebum yani yağ salgılayan kanalların tıkanması, şişmesi ve daha sonra iltihaplanması sonucu ortaya çıkan bir cilt oluşumudur. Deride artan yağ salgısı ve gözeneklerin tıkanması sonucu siyah nokta (komedon) oluşur. Daha sonra bu komedonlar bakteriler tarafından istila edilir ve ciltte kabarık kırmızı şişlikler oluşur. Aşırı büyük olanlar deride iz bırakabilirler. Akneler sıklıkla yüz, sırt, kol ve göğüs bölgesinde görülür.

Devamını Oku... 13 Ocak 2023
KIŞA GİRERKEN SAÇ BAKIMI

KIŞA GİRERKEN SAÇ BAKIMI

Kış aylarının kendisini hissettirmeye başlayacağı bu dönemde, cildimiz kadar saçlarımızda kış ayına ait hava koşullarından etkilenebilmektedir. Bu dönemde özellikle rüzgâr ve soğuk havanın etkisiyle, saçlar cansız ve mat bir görünüm sergileyerek doğal görünümünden uzaklaşmaya başlayabilir.

Devamını Oku... 06 Ocak 2023
KIŞA GİRERKEN CİLT BAKIMI

KIŞA GİRERKEN CİLT BAKIMI

Kış mevsiminin gelmesi ve nem oranının azalması ile birlikte, yüzümüz, ellerimiz, dudaklarımız başta olmak üzere, vücudun tüm bölgelerinin soğuk hava şartlarından etkilenmemesine yardımcı olmak için, cilt bakımı ile ilgili ip uçları vermeye çalışacağız.

Devamını Oku... 26 Aralık 2022
CİLTTE LEKE OLUŞUMUNA YÖNELİK CİLT BAKIM RUTİNİ

CİLTTE LEKE OLUŞUMUNA YÖNELİK CİLT BAKIM RUTİNİ

Cilt lekeleri cildin bazı alanlarında normalden daha fazla melanin üretilmesi sonucu meydana gelen oluşumlardır. Melanin, gözlere, cilde ve saça renk veren pigmenttir. Cilt lekelerinin başlıca nedenleri arasında güneş hasarı, hormonal değişiklikler, ilaçların yan etkileri, deride meydana gelen bazı cilt hastalıkları, yara izleri ile ciltte meydana gelen tahriş ve yıpranmaları sayabiliriz. 

Devamını Oku... 16 Aralık 2022
KIŞIN GÜNEŞ KREMİ KULLANILMALI MI?

KIŞIN GÜNEŞ KREMİ KULLANILMALI MI?

Güneş kremi konusu ile ilgili akla gelen sorulardan biri, güneş kreminin kışın kullanılmasının gerekli olup olmadığına yönelik sorudur. Yaz aylarının vazgeçilmezi olan güneş kremleri kışında sürülmeli mi? sorusunun cevabını merak edenler, yazımızın devamını okuyarak daha ayrıntılı bilgilere ulaşabilirler.

Devamını Oku... 09 Aralık 2022
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.