SAÇLAR NASIL YIKANMALI?

SAÇLAR NASIL YIKANMALI?

11 Ekim 2022

Saçlar, dış görünümün güzelliğinde çok önemli bir yere sahip olmasının yanı sıra, bakımı da bir o kadar önem taşır. Saç bakımının en önemli adımlarından birisi olan saç yıkamak denildiğinde, gözümüze çok kolay bir işlem gibi görülmekle birlikte, yıkama işlemi sırasında yapılan bazı hatalar, saçın kurumasına, kırılmasına ve saçlı deride istenmeyen sonuçlarla karşılaşmamıza sebebiyet verebilmektedir. Daha parlak ve canlı saçlara sahip olmanız için, yıkarken nelere dikkat etmeniz gerektiğini merak ediyorsanız, yazımızı okumaya devam etmenizi tavsiye ederiz.

Şampuanlama, Saç Yıkamada En Önemli Adım

Şampuanın saçlar için 2 temel görevi vardır. Bu görevlerin en başında, saçların kir ve yağdan arındırılması gelmektedir. Bu işlevinin yanı sıra, doğal nem dengesi içinde yumuşak, canlı ve pürüzsüz saçlar içinde şampuan desteği oldukça önemlidir. Bu kadar önemli bir yere sahip olan şampuanın nasıl kullanıldığı, şampuanlamadan en üst seviyeden yararlanmanız adına ayrı bir önem taşımaktadır.

Şampuanlama Yaparken;

  • Saçların nemli olmasına dikkat ediniz. Şampuanlama öncesi saçların nemli ya da ıslak olması, etkili bir yıkama için önemli bir ön koşuldur. Saçın nemli olması, şampuanın saça daha eşit şekilde yayılmasına katkı sağlar.
  • Saçlar nemli ve ıslakken olduğundan daha korumasız ve hassas bir yapıya bürünürler. Buna bağlı olarak saçları parmak uçları ve avuç içleri ile nazik bir şekilde masaj yaparak yıkamak, kırılma ve yıpranma gibi istenmeyen durumların oluşmasının önüne geçilmesine yardımcı olacaktır.
  • Şampuanlama yaparken, seçmiş olduğunuz ürünü kararında kullanmaya özem gösteriniz. Avuç içinizin dörtte birine denk gelecek oranda ürün kullanımı yeterli gelebilmekle birlikte, saç yoğunluğu ve ihtiyacınız oranında bu miktar üzerinde oynama yapabilirsiniz.

Saç Yıkarken Ilık Suyu Tercih Edin

Sürekli olarak sıcak su ile banyo yapmak saç derisinin hasar görmesine sebebiyet verebilirken, bu duruma bağlı olarak saçların cansız görünmesine, kırılma ve dökülme gibi istenmeyen durumların yaşanmasına neden olabilmektedir. Bu durumların yaşanmasının önlenmesine katkı sağlamak amacıyla saçlarınızı ılık su ile yıkamanızı tavsiye ediyoruz.

Saç Yıkadığınız Ürünü Doğru Seçin

Şampuan seçiminde saçlarınızın ihtiyacını göz önünde tutarken, doğal nem dengesine destek veren içerikler ve keratin gibi saçların güçlenmesine ve beslenmesine yardımcı olan içerikleri barındıran ürünleri tercih etmeye özen gösteriniz.

Duş Esnasında Saç Kremi Kullanımı

Duş esnasında saç kremi kullanımı tercih ediyorsanız mümkün olduğunca saç uçlarına uygulamaya özen göstermelisiniz. Bu sayede saç tellerinin ihtiyacı olduğu neme destek verebilirsiniz. Bu uygulamanın yanı sıra yeni nesil durulama gerektirmeyen saç bakım yağları ile duş sonrası nem desteği ve kolay taranma konusunda saçlarınıza özel bir bakım sunabilirsiniz.

Saç Durulanması Önemli Bir İşlem

Şampuanlama sonrası saçların yeterince durulanmaya ihtiyacı vardır. Saç durulamasına yeterince vakit ayrılmadığı ve yeterli durulanmanın yapılmadığı durumlarda, saçların beslenmesine engel teşkil edebilecek düzeyde saç kökü tıkanmaları yaşanabilmektedir. Etkin bir şekilde yapılan durulama ile birlikte, daha canlı ve parlak saçlara kavuşulmasına destek verebilirsiniz.  

Durulama Sonrası Kurulama

Saç yıkamanın son dokunuşlarını oluşturan kurulama aşaması için yumuşak, suyu emmeye katkı sağlayan bir havlu seçilmesinde fayda olacaktır. Havlu ile kurulama tercih edildiğinde, oldukça nazik hareket ve yumuşak dokunuşlarla saçın neminin alınmasını tavsiye ediyoruz. Özellikle kurutma aşamasında, zamanınız el verdiği süresince, saçların doğal olarak kendi halinde kurumasına izin verilmesinin, doğru bir yaklaşım olduğunu düşünüyoruz.

Bu konuyla ilgili Saçta Aşırı YağlanmaSaç Bakımında Yapılan Yanlışlar ve Saç Bakım Rutini başlıklı blog yazılarımız bu konuda ilginizi çekebilir.

Güzelliğe Dair Her Şey Procsin Blog
ŞEHRE DÖNÜŞ CİLT BAKIM RUTİN ÖNERİLERİ

ŞEHRE DÖNÜŞ CİLT BAKIM RUTİN ÖNERİLERİ

Yaz ömrünü tamalarken, daha serin günlerin ve akşamların yaşandığı sonbahara yerini devrediyor. Güzel bir yaz dönemini geride bıraktıktan sonra güneş, deniz ve havuzdan etkilenen cildimize destek olmanın yanı sıra, sonbaharın serin ve yağmurlu günlerine ayak uydurmaya çalışan cildimiz için yeni bir bakış açısı sunmanın zamanının geldiğini belirterek sizler için hazırladığımız önerilerimize birlikte bir göz atalım. 

Devamını Oku... 15 Eylül 2023
CİLTTE YAŞLANMA BELİRTİLERİNE YÖNELİK CİLT BAKIM RUTİNİ

CİLTTE YAŞLANMA BELİRTİLERİNE YÖNELİK CİLT BAKIM RUTİNİ

İçsel ve dışsal faktörlerin birleşmesinden etkilenen yaşlanma, yapısal ve moleküler bozulma ile birlikte derinin fonksiyon ve görüntüsünü etkileyen, yavaş bir ilerleme ile seyir eden biyolojik bir süreçtir. Temel olarak cilt yaşlanması, zamana bağlı olarak gelişen kronolojik yaşlanma ve başta güneşin zararlı ışınları olmak üzere yetersiz beslenme ve su tüketimi, toksinler, hava kirliliği gibi faktörlere bağlı olarak gelişen dış yaşlanma olmak üzere iki farklı şekilde gerçekleşmektedir.

Devamını Oku... 11 Ağustos 2023
GÖZ ALTI TORBASI VE MOR HALKALARA DAİR MERAK EDİLENLER

GÖZ ALTI TORBASI VE MOR HALKALARA DAİR MERAK EDİLENLER

Cilt bakım rutininin temel adımlarını her gün özenli bir şekilde yapmaya çalışırken, aynı hassasiyeti göz altı ve çevresi içinde gösteriyor musunuz?

Devamını Oku... 28 Temmuz 2023
CİLT BARİYERİ NEDİR?

CİLT BARİYERİ NEDİR?

Cilt bariyeri, cildin en üst yüzeyinde bulunan ve diğer tabakalar için koruyuculuk sağlayan katmanı ifade etmektedir. İdeal yapıya sahip bir cilt bariyeri, yumuşak, pürüzsüz ve dolgun bir görünüm sergilemektedir.

Devamını Oku... 07 Temmuz 2023
18. YILIMIZI KUTLUYORUZ!

18. YILIMIZI KUTLUYORUZ!

Kurulduğumuz 2005 yılında yerel bir firma olarak hizmet vermeye başladıktan sonra yerel ve yurt dışı tedarik zincirleriyle üretim yaparak kozmetik sektöründe faaliyet göstermekteyiz. 2015 yılından günümüze Dünya Standartlarında üretim yaparak kendi tesislerimizde üretim faaliyetlerimize devam ediyoruz. Kusursuz müşteri hizmetleri ve yüksek kalitede üretilen ürünlerimiz ile yurt içi ve yurt dışı pazarda müşterilerimizle buluşmaktayız. Kullanıcıların ihtiyaçlarına yönelik, doğaya saygılı ve hayvanlar üzerinde deney yapılmayan ürünlerimizi online pazar yerleri, ulusal - uluslararası zincir mağazalar ve Procsin mağazalarında en iyi aktiflerle sizlere sunuyoruz. Sektörde iddialı ürünler yapma sloganıyla başladığımız yola, sektörde olmayanı yapma sloganıyla devam ediyor, inovatif bakış açımızı ilke edinerek bir dünya markası olma hedefiyle yolculuğumuza devam ediyoruz. 18 yıldır bu yolculukta bizimle olduğunuz için teşekkür ederiz.

Devamını Oku... 16 Haziran 2023
CİLTTE ESNEKLİK KAYBI

CİLTTE ESNEKLİK KAYBI

Cildimiz geçen yıllarla birlikte elastikiyetini yitirmeye başlamaktadır. Bu durum özellikle ciltte yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkması ile kendisini göstermektedir. Bu kadar önemli bir kavram olan elastikiyet ne demektir sorusuna cevap vererek yazımıza giriş yapalım.

Devamını Oku... 16 Haziran 2023
GÖZENEK OLUŞUMUNA YÖNELİK BAKIM ÖNERİLERİ

GÖZENEK OLUŞUMUNA YÖNELİK BAKIM ÖNERİLERİ

Gözenekler cildin nefes almasına ve nemli kalmasına yardımcı olan küçük kanallardır. Ancak gözeneklerin girintili yapıları, makyaj, kir ve biriken toksinler sebebiyle zamanla görünür hale gelmeye başlayabilir.

Devamını Oku... 18 Mayıs 2023
İLKBAHARA GİRERKEN SAÇ BAKIMI

İLKBAHARA GİRERKEN SAÇ BAKIMI

Birçok kişi tarafından çok sevilen ilkbahar mevsiminin gelmesi, kış aylarının soğuk ve çetin geçen günlerinin ardından kendini yenilemek isteyen saçlarımız için özel bir önem taşımaktadır. Peki bu güzel bahar aylarında saçlarımız için neler yapabiliriz? Şimdi, sizler için derlediğimiz bahar ayına yönelik saç bakım tüyolarına birlikte göz atalım.

Devamını Oku... 19 Nisan 2023
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.