CİLTTE GERGİNLİK HİSSİNİ GİDERMENİN YOLLARI

CİLTTE GERGİNLİK HİSSİNİ GİDERMENİN YOLLARI

10 Ağustos 2022

Cildin canlı, pürüzsüz ve bakımlı bir görünüme sahip olması kadar, yumuşacık bir hisse sahip olması da kişinin kendini rahat hissetmesine neden olan önemli bir özelliktir. Yumuşaklığını kaybetmeye başlayan cildin görünümü de olumsuz etkilenerek, istenmeyen ve yolunda gitmeyen bazı durumlara işaret edebilmektedir. 

GERGİNLİK HİSSİNİN NEDENLERİ

Ciltte gerginlik hissinin başlıca nedeni olarak, cildin yeterli nem seviyesine sahip olmaması diğer bir ifadeyle, cilt kuruluğu olduğu ifade edilmektedir. Cildin esnek görünümüne katkı sağlayan en önemli unsur olan nem, ciltte farklı sebeplere bağlı olarak azalmaya başlayıp doğru cilt bir bakım rutini ile desteklenmediğinde, pul pul dökülmeler, cilt çatlakları ve gerginlik hissi gibi kurumaya bağlı sonuçları doğurabilmektedir. Bunun yanı sıra;

 • Mevsimsel değişiklikler
 • Nemsiz, kuru ve soğuk hava
 • Yetersiz su tüketimi
 • Aşırı hassas cilt yapısına sahip olmak
 • Çevresel faktörler
 • Cildin nem tutma özelliğine destek veren hyaluronik asit miktarının yaşla birlikte azalması gibi faktörler, ciltte gerginlik hissi yaşanmasına neden olabilmektedir.

CİLTTE GERGİNLİK HİSSİ BELİRTİLERİ

 • Sert ve pürüzlü görünüm.
 • Ciltte sonradan gelişen hassasiyet hissi.
 • Ciltte hassasiyete bağlı kızarıklık görünümü.
 • Ciltte pullanmaya bağlı dökülme.

Ciltte Gerginlik Hissine Karşı Neler Yapabiliriz?

 • Cildiniz Temizlenirken Neme Doysun

Cilt üzerinde yaşanan gerginliğin en yoğun hissedildiği vakitler sabahın ilk saatleridir. Cilt bakım rutininin ilk ve önemli adımlarından biri olan cilt temizliği sırasında, kuruluk oluşumuna neden olmayan, cildi temizlerken nemlendirmeye destek olan ürünlerden faydalanmaya özen göstermeliyiz.

 • Cilt Bakım Rutinine Serumları Ekleyin

Ciltte nem tutma özelliğine sahip hyaluronik asit başta olmak üzere, içeriğindeki güçlü bileşenler ve yapısal özellikleri sebebiyle, cilde daha hızlı etli ederek cildin nem dengesine destek verirler. Bu özellikleri ile cildin gerginlik hissinin azaltılmasında önemli bir rol oynarlar.

 • Nemlendirici Kullanmayı İhmal Etmeyin

Ciltte hissedilen gerginlik hissinin kontrol altına alınmasının en etkin yollarından biri, düzenli olarak nemlendirici kullanımına devam edilmesidir. Cildin nem dengesine kavuşmasına yardımcı olmasının yanı sıra, yumuşak bir his kazandırılmasına katkı sağlanması noktasında nemlendirici kullanılmasının önemi oldukça büyüktür.

 • Doğal Yağlardan Destek Alın

Hindistan cevizi, shea butter gibi cildin nem dengesine destek veren doğal yağları veya bu ve buna benzer nem dengesine destek olan içerikleri barındıran cilt bakım yağlarını kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Bu Yazılarımızda İlginizi Çekebilir;

Cilt Kuruluğu

Cilt Bakım Rutini

Cilt Bakımında Yapılan Yanlışlar

Güzelliğe Dair Her Şey Procsin Blog
GÖZENEK OLUŞUMUNA YÖNELİK BAKIM ÖNERİLERİ

GÖZENEK OLUŞUMUNA YÖNELİK BAKIM ÖNERİLERİ

Gözenekler cildin nefes almasına ve nemli kalmasına yardımcı olan küçük kanallardır. Ancak gözeneklerin girintili yapıları, makyaj, kir ve biriken toksinler sebebiyle zamanla görünür hale gelmeye başlayabilir.

Devamını Oku... 18 Mayıs 2023
İLKBAHARA GİRERKEN SAÇ BAKIMI

İLKBAHARA GİRERKEN SAÇ BAKIMI

Birçok kişi tarafından çok sevilen ilkbahar mevsiminin gelmesi, kış aylarının soğuk ve çetin geçen günlerinin ardından kendini yenilemek isteyen saçlarımız için özel bir önem taşımaktadır. Peki bu güzel bahar aylarında saçlarımız için neler yapabiliriz? Şimdi, sizler için derlediğimiz bahar ayına yönelik saç bakım tüyolarına birlikte göz atalım.

Devamını Oku... 19 Nisan 2023
İLKBAHARA GİRERKEN CİLT BAKIMI

İLKBAHARA GİRERKEN CİLT BAKIMI

Kışın zorlu geçen hava şartlarından sonra, cildiniz canlılığını kaybederek yorgun düşmüş olabilir. Soğuk havaların ve ağır kış şatlarının cilde kaybettirmiş olduğu nem ve canlılığı ilkbahara girerken yeniden yakalamak için neler yapabiliriz? Gelin bu sorunun cevabını bulmak için sizler için hazırladığımız yazıyı birlikte okuyalım.

Devamını Oku... 14 Nisan 2023
DERİNLEMESİNE CİLT TEMİZLİĞİ NEDİR?

DERİNLEMESİNE CİLT TEMİZLİĞİ NEDİR?

Cilt bakım rutininin ilk ve en önemli aşamalarından birini oluşturan cilt temizliği, aydınlık ve canlı bir cilt görünümü için vazgeçilmemesi gereken bir bakım rutinidir. Gün geçtikçe derecesini arttıran olumsuz çevre koşulları, hava kirliliği, UV ışınları ve yaş almaya bağlı etkenlerle birlikte cildin temizlenmesi daha fazla önem taşımaya başlamaktadır. Cildin gerçekten temizlendiğinden emin olmamıza yardımcı olması için ihtiyaç duyulan cilt temizliği olarak ifade edebileceğimiz “derinlemesine cilt temizliği” ile ilgili merak ettikleriniz için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Devamını Oku... 24 Mart 2023
KIŞIN ORTAYA ÇIKAN CİLT OLUŞUMLARI

KIŞIN ORTAYA ÇIKAN CİLT OLUŞUMLARI

Hava değişimleri tüm vücudu etkilediği gibi cildinde doğrudan etkilenmesine sebebiyet verebilmektedir. Kışın gelmesiyle birlikte, ciltte meydana gelebilecek olan istenmeyen oluşumlara yönelik merak ettiklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Devamını Oku... 03 Şubat 2023
SAÇ DÖKÜLMELERİNE YÖNELİK BAKIM RUTİNİ

SAÇ DÖKÜLMELERİNE YÖNELİK BAKIM RUTİNİ

Sağlıklı bir insanın saç derisinde ortalama 100 bin adet saç bulunur. Mevcut her saç telinin bir yaşam süresi vardır. Her saç teli ortalama 4 ile 6 yıl arası yaşamaktadır. Sonrasında dinlenir ve dökülür. Bunun yanı sıra erişkinlerde yıkanma ve tarama ile birlikte günde 50 ile 100 saç telinin dökülmesi normal olarak kabul edilir. Aşırıya kaçan bir tablo varsa bu durumun ciddiye alınması gerekebilir.

Devamını Oku... 27 Ocak 2023
CİLT KURULUĞUNA YÖNELİK CİLT BAKIM RUTİNİ

CİLT KURULUĞUNA YÖNELİK CİLT BAKIM RUTİNİ

Cilt kuruluğu cildin en yüzeysel tabakası olan epidermiste yeterli miktarda su bulunmamasıyla karakterize olan çok yaygın bir cilt oluşumudur. Erkekleri ve kadınları eşit şekilde etkilemekle birlikte yaşlı bireylerde görülme sıklığı daha fazladır. Özellikle eller, dirsekler ve dudaklar başta olmak üzere cilt kuruluğu vücudun tamamına yakınında görülebilen bir cilt oluşumudur.

Devamını Oku... 20 Ocak 2023
AKNELİ CİLTLER İÇİN BAKIM RUTİNİ

AKNELİ CİLTLER İÇİN BAKIM RUTİNİ

Akne, cildin orta tabakasında bulunan sebum yani yağ salgılayan kanalların tıkanması, şişmesi ve daha sonra iltihaplanması sonucu ortaya çıkan bir cilt oluşumudur. Deride artan yağ salgısı ve gözeneklerin tıkanması sonucu siyah nokta (komedon) oluşur. Daha sonra bu komedonlar bakteriler tarafından istila edilir ve ciltte kabarık kırmızı şişlikler oluşur. Aşırı büyük olanlar deride iz bırakabilirler. Akneler sıklıkla yüz, sırt, kol ve göğüs bölgesinde görülür.

Devamını Oku... 13 Ocak 2023
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.