x
mini-influencer-popup.webp (43 KB)
CİLTTE GERGİNLİK HİSSİNİ GİDERMENİN YOLLARI

CİLTTE GERGİNLİK HİSSİNİ GİDERMENİN YOLLARI

10 Ağustos 2022

Cildin canlı, pürüzsüz ve bakımlı bir görünüme sahip olması kadar, yumuşacık bir hisse sahip olması da kişinin kendini rahat hissetmesine neden olan önemli bir özelliktir. Yumuşaklığını kaybetmeye başlayan cildin görünümü de olumsuz etkilenerek, istenmeyen ve yolunda gitmeyen bazı durumlara işaret edebilmektedir. 

GERGİNLİK HİSSİNİN NEDENLERİ

Ciltte gerginlik hissinin başlıca nedeni olarak, cildin yeterli nem seviyesine sahip olmaması diğer bir ifadeyle, cilt kuruluğu olduğu ifade edilmektedir. Cildin esnek görünümüne katkı sağlayan en önemli unsur olan nem, ciltte farklı sebeplere bağlı olarak azalmaya başlayıp doğru cilt bir bakım rutini ile desteklenmediğinde, pul pul dökülmeler, cilt çatlakları ve gerginlik hissi gibi kurumaya bağlı sonuçları doğurabilmektedir. Bunun yanı sıra;

 • Mevsimsel değişiklikler
 • Nemsiz, kuru ve soğuk hava
 • Yetersiz su tüketimi
 • Aşırı hassas cilt yapısına sahip olmak
 • Çevresel faktörler
 • Cildin nem tutma özelliğine destek veren hyaluronik asit miktarının yaşla birlikte azalması gibi faktörler, ciltte gerginlik hissi yaşanmasına neden olabilmektedir.

CİLTTE GERGİNLİK HİSSİ BELİRTİLERİ

 • Sert ve pürüzlü görünüm.
 • Ciltte sonradan gelişen hassasiyet hissi.
 • Ciltte hassasiyete bağlı kızarıklık görünümü.
 • Ciltte pullanmaya bağlı dökülme.

Ciltte Gerginlik Hissine Karşı Neler Yapabiliriz?

 • Cildiniz Temizlenirken Neme Doysun

Cilt üzerinde yaşanan gerginliğin en yoğun hissedildiği vakitler sabahın ilk saatleridir. Cilt bakım rutininin ilk ve önemli adımlarından biri olan cilt temizliği sırasında, kuruluk oluşumuna neden olmayan, cildi temizlerken nemlendirmeye destek olan ürünlerden faydalanmaya özen göstermeliyiz.

 • Cilt Bakım Rutinine Serumları Ekleyin

Ciltte nem tutma özelliğine sahip hyaluronik asit başta olmak üzere, içeriğindeki güçlü bileşenler ve yapısal özellikleri sebebiyle, cilde daha hızlı etli ederek cildin nem dengesine destek verirler. Bu özellikleri ile cildin gerginlik hissinin azaltılmasında önemli bir rol oynarlar.

 • Nemlendirici Kullanmayı İhmal Etmeyin

Ciltte hissedilen gerginlik hissinin kontrol altına alınmasının en etkin yollarından biri, düzenli olarak nemlendirici kullanımına devam edilmesidir. Cildin nem dengesine kavuşmasına yardımcı olmasının yanı sıra, yumuşak bir his kazandırılmasına katkı sağlanması noktasında nemlendirici kullanılmasının önemi oldukça büyüktür.

 • Doğal Yağlardan Destek Alın

Hindistan cevizi, shea butter gibi cildin nem dengesine destek veren doğal yağları veya bu ve buna benzer nem dengesine destek olan içerikleri barındıran cilt bakım yağlarını kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Bu Yazılarımızda İlginizi Çekebilir;

Cilt Kuruluğu

Cilt Bakım Rutini

Cilt Bakımında Yapılan Yanlışlar

Güzelliğe Dair Her Şey Procsin Blog
TATİL SONRASI SAÇ BAKIMI

TATİL SONRASI SAÇ BAKIMI

Güneşle en yoğun mesaimizin yaşandığı tatil dönemlerinde, güneş ışınlarına direk maruz kalan saçlarda, diğer dönemlere oranla daha fazla yıpranma meydana gelebilmektedir. Bu nedenle özellikle tatil dönüşü saçların daha özel bir ilgiye ihtiyaçları bulunmaktadır.

Devamını Oku... 04 Ekim 2022
SAÇLARA KAYBETTİĞİ NEMİ KAZANDIRMANIN PÜF NOKTALARI

SAÇLARA KAYBETTİĞİ NEMİ KAZANDIRMANIN PÜF NOKTALARI

Nemini kaybetmeye başlayan saçlar, canlılığını ve hacmini kaybetmeye başlayarak mat ve sönük bir görünüm sergilerler. Bu istenmeyen görünümün yaşanmaması için, saçlarınızın nem dengesinin korunmasında yapılması gerekenlere bir göz atalım.

Devamını Oku... 30 Eylül 2022
NEMLENDİRİCİ UYGULARKEN EN SIK YAPILAN HATALAR

NEMLENDİRİCİ UYGULARKEN EN SIK YAPILAN HATALAR

Nemlendirici uygulaması, cilt bakımı rutininin en önemli ve en kolay uygulanan adımı olarak görülmekle birlikte, yaygın olarak yapılan ve nemlendiricinin etkinliğinden yeterince yararlanmamamıza neden olan bazı kullanım hataları mevuttur. Buna yönelik bilgilendirme amacıyla hazırladığımız yazımızın ilginizi çekeceğini umuyoruz.

Devamını Oku... 27 Eylül 2022
VÜCUT BAKIMINDA PEELİNGİN YERİ

VÜCUT BAKIMINDA PEELİNGİN YERİ

Her insanın cilt yapısı bir diğerinden farklıdır. Bu farklılık hangi düzeyde olursa olsun, cilt bakımının en önemli aşaması olan cilt temizliği, her cilt yapısı için önemli bir adımı oluşturmaktadır. Etkin bir cilt temizliği ve bakımı ile cildin kir ve yağdan derinlemesine temizliği, istenmeyen cilt oluşumlarının önlenmesi için önemli bir cilt bakım aşamasını oluşturmaktadır.

Devamını Oku... 23 Eylül 2022
SONBAHARDA GÜNEŞ KREMİ KULLANMALI MIYIM?

SONBAHARDA GÜNEŞ KREMİ KULLANMALI MIYIM?

Ozon tabakasının her geçen yıl bir önceki yıla göre yapısal değişikliklere uğraması, güneşten dünyaya ulaşan zararlı ışınların her yıl daha fazla güçlenmesine sebebiyet vermektedir. Bu durum havanın güneşli ya da kapalı olmasından bağımsız olarak, tüm yıl boyunca farklı oranlarda da olsa, cilt için risk faktörü oluşmasına neden olabilmektedir.

Devamını Oku... 20 Eylül 2022
YANAK SARKMASI İLE İLGİLİ MERAK EDİLENLER

YANAK SARKMASI İLE İLGİLİ MERAK EDİLENLER

İnsan vücudunda yaş alma başta olmak üzere, çeşitli etkenlere bağlı olarak değişimler meydana gelmektedir. Bu değişimlerin ciltte meydana gelen ve estetik açıdan en çok kaygıya sebebiyet veren oluşumlarından biri yanak sarkmasıdır. Yanak sarkması, yüzdeki yağ ve kolajen dokusunda meydana gelen farklılıklar sonucu sıklığının azalması ve yer çekimine karşı koyamayarak aşağı yönlü hareket

Devamını Oku... 14 Eylül 2022
CİLT BAKIM ÜRÜNLERİ NE MİKTARDA KULLANILMALI?

CİLT BAKIM ÜRÜNLERİ NE MİKTARDA KULLANILMALI?

Cilt bakım rutinimizde yer alan ürünleri ne miktarda kullandığımız, ürünlerden etkili bir şekilde yararlanabilmemiz için önemli bir ayrıntıdır. Cildimiz için doğru ürünleri seçip onları uygun bir sırada uygulamamız ne kadar önemli ise, bu uygulama esnasında hangi miktarda ürünü uygulamamızda o denli önemlidir. Bu önemden yola çıkarak, daha olumlu sonuçlar için cilt bakım ürünlerine yönelik kullanım miktarları ile ilgili bilgilendirme yapmak istedik.

Devamını Oku... 09 Eylül 2022
SONBAHARDA SAÇ BAKIMININ PÜF NOKTALARI

SONBAHARDA SAÇ BAKIMININ PÜF NOKTALARI

Yaz mevsimine veda edilen bu günlerde, tahmin edilmeyen hava şartlarına saçlarımızın hazır olup olmadığından emin miyiz? Bu yazımızda vereceğimiz önerilerle, hava şartları ve sıcaklık değişimlerine bağlı olarak gelişebilecek istenmeyen durumlara karşı saçlarınızın korunmasına yardımcı olmaya çalışacağız. Yaz boyunca güneş, klor gibi etkilere maruz kalan saçlarınız, sonbahara girerken daha fazla hassaslaşabilir. Bu nedenle, sonbaharda saç bakımı ayrı bir önem taşımaktadır.

Devamını Oku... 06 Eylül 2022
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.