x
CİLTTE GERGİNLİK HİSSİNİ GİDERMENİN YOLLARI

CİLTTE GERGİNLİK HİSSİNİ GİDERMENİN YOLLARI

10 Ağustos 2022

Cildin canlı, pürüzsüz ve bakımlı bir görünüme sahip olması kadar, yumuşacık bir hisse sahip olması da kişinin kendini rahat hissetmesine neden olan önemli bir özelliktir. Yumuşaklığını kaybetmeye başlayan cildin görünümü de olumsuz etkilenerek, istenmeyen ve yolunda gitmeyen bazı durumlara işaret edebilmektedir. 

GERGİNLİK HİSSİNİN NEDENLERİ

Ciltte gerginlik hissinin başlıca nedeni olarak, cildin yeterli nem seviyesine sahip olmaması diğer bir ifadeyle, cilt kuruluğu olduğu ifade edilmektedir. Cildin esnek görünümüne katkı sağlayan en önemli unsur olan nem, ciltte farklı sebeplere bağlı olarak azalmaya başlayıp doğru cilt bir bakım rutini ile desteklenmediğinde, pul pul dökülmeler, cilt çatlakları ve gerginlik hissi gibi kurumaya bağlı sonuçları doğurabilmektedir. Bunun yanı sıra;

 • Mevsimsel değişiklikler
 • Nemsiz, kuru ve soğuk hava
 • Yetersiz su tüketimi
 • Aşırı hassas cilt yapısına sahip olmak
 • Çevresel faktörler
 • Cildin nem tutma özelliğine destek veren hyaluronik asit miktarının yaşla birlikte azalması gibi faktörler, ciltte gerginlik hissi yaşanmasına neden olabilmektedir.

CİLTTE GERGİNLİK HİSSİ BELİRTİLERİ

 • Sert ve pürüzlü görünüm.
 • Ciltte sonradan gelişen hassasiyet hissi.
 • Ciltte hassasiyete bağlı kızarıklık görünümü.
 • Ciltte pullanmaya bağlı dökülme.

Ciltte Gerginlik Hissine Karşı Neler Yapabiliriz?

 • Cildiniz Temizlenirken Neme Doysun

Cilt üzerinde yaşanan gerginliğin en yoğun hissedildiği vakitler sabahın ilk saatleridir. Cilt bakım rutininin ilk ve önemli adımlarından biri olan cilt temizliği sırasında, kuruluk oluşumuna neden olmayan, cildi temizlerken nemlendirmeye destek olan ürünlerden faydalanmaya özen göstermeliyiz.

 • Cilt Bakım Rutinine Serumları Ekleyin

Ciltte nem tutma özelliğine sahip hyaluronik asit başta olmak üzere, içeriğindeki güçlü bileşenler ve yapısal özellikleri sebebiyle, cilde daha hızlı etli ederek cildin nem dengesine destek verirler. Bu özellikleri ile cildin gerginlik hissinin azaltılmasında önemli bir rol oynarlar.

 • Nemlendirici Kullanmayı İhmal Etmeyin

Ciltte hissedilen gerginlik hissinin kontrol altına alınmasının en etkin yollarından biri, düzenli olarak nemlendirici kullanımına devam edilmesidir. Cildin nem dengesine kavuşmasına yardımcı olmasının yanı sıra, yumuşak bir his kazandırılmasına katkı sağlanması noktasında nemlendirici kullanılmasının önemi oldukça büyüktür.

 • Doğal Yağlardan Destek Alın

Hindistan cevizi, shea butter gibi cildin nem dengesine destek veren doğal yağları veya bu ve buna benzer nem dengesine destek olan içerikleri barındıran cilt bakım yağlarını kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Bu Yazılarımızda İlginizi Çekebilir;

Cilt Kuruluğu

Cilt Bakım Rutini

Cilt Bakımında Yapılan Yanlışlar

Güzelliğe Dair Her Şey Procsin Blog
CİLT KURULUĞUNA YÖNELİK CİLT BAKIM RUTİNİ

CİLT KURULUĞUNA YÖNELİK CİLT BAKIM RUTİNİ

Cilt kuruluğu cildin en yüzeysel tabakası olan epidermiste yeterli miktarda su bulunmamasıyla karakterize olan çok yaygın bir cilt oluşumudur. Erkekleri ve kadınları eşit şekilde etkilemekle birlikte yaşlı bireylerde görülme sıklığı daha fazladır. Özellikle eller, dirsekler ve dudaklar başta olmak üzere cilt kuruluğu vücudun tamamına yakınında görülebilen bir cilt oluşumudur.

Devamını Oku... 20 Ocak 2023
AKNELİ CİLTLER İÇİN BAKIM RUTİNİ

AKNELİ CİLTLER İÇİN BAKIM RUTİNİ

Akne, cildin orta tabakasında bulunan sebum yani yağ salgılayan kanalların tıkanması, şişmesi ve daha sonra iltihaplanması sonucu ortaya çıkan bir cilt oluşumudur. Deride artan yağ salgısı ve gözeneklerin tıkanması sonucu siyah nokta (komedon) oluşur. Daha sonra bu komedonlar bakteriler tarafından istila edilir ve ciltte kabarık kırmızı şişlikler oluşur. Aşırı büyük olanlar deride iz bırakabilirler. Akneler sıklıkla yüz, sırt, kol ve göğüs bölgesinde görülür.

Devamını Oku... 13 Ocak 2023
KIŞA GİRERKEN SAÇ BAKIMI

KIŞA GİRERKEN SAÇ BAKIMI

Kış aylarının kendisini hissettirmeye başlayacağı bu dönemde, cildimiz kadar saçlarımızda kış ayına ait hava koşullarından etkilenebilmektedir. Bu dönemde özellikle rüzgâr ve soğuk havanın etkisiyle, saçlar cansız ve mat bir görünüm sergileyerek doğal görünümünden uzaklaşmaya başlayabilir.

Devamını Oku... 06 Ocak 2023
KIŞA GİRERKEN CİLT BAKIMI

KIŞA GİRERKEN CİLT BAKIMI

Kış mevsiminin gelmesi ve nem oranının azalması ile birlikte, yüzümüz, ellerimiz, dudaklarımız başta olmak üzere, vücudun tüm bölgelerinin soğuk hava şartlarından etkilenmemesine yardımcı olmak için, cilt bakımı ile ilgili ip uçları vermeye çalışacağız.

Devamını Oku... 26 Aralık 2022
CİLTTE LEKE OLUŞUMUNA YÖNELİK CİLT BAKIM RUTİNİ

CİLTTE LEKE OLUŞUMUNA YÖNELİK CİLT BAKIM RUTİNİ

Cilt lekeleri cildin bazı alanlarında normalden daha fazla melanin üretilmesi sonucu meydana gelen oluşumlardır. Melanin, gözlere, cilde ve saça renk veren pigmenttir. Cilt lekelerinin başlıca nedenleri arasında güneş hasarı, hormonal değişiklikler, ilaçların yan etkileri, deride meydana gelen bazı cilt hastalıkları, yara izleri ile ciltte meydana gelen tahriş ve yıpranmaları sayabiliriz. 

Devamını Oku... 16 Aralık 2022
KIŞIN GÜNEŞ KREMİ KULLANILMALI MI?

KIŞIN GÜNEŞ KREMİ KULLANILMALI MI?

Güneş kremi konusu ile ilgili akla gelen sorulardan biri, güneş kreminin kışın kullanılmasının gerekli olup olmadığına yönelik sorudur. Yaz aylarının vazgeçilmezi olan güneş kremleri kışında sürülmeli mi? sorusunun cevabını merak edenler, yazımızın devamını okuyarak daha ayrıntılı bilgilere ulaşabilirler.

Devamını Oku... 09 Aralık 2022
CİLT BAKIMINDA ALOEVERA

CİLT BAKIMINDA ALOEVERA

Cilt bakımı söz konusu olduğunda, bazı bitkiler asırlardır pek çok kültürde tercih edilmesiyle daha ön plana çıkmaktadır. Bu bitkilerden şöhretini günümüze kadar taşıyanların başında aloevera gelmektedir.

Devamını Oku... 02 Aralık 2022
CİLT BAKIMI YAPMANIN FAYDALARI

CİLT BAKIMI YAPMANIN FAYDALARI

Cilt bakım konusu, geniş yelpazesi ile cilt ile ilgili yazılarımızın genelinde bahsi geçen en önemli içeriklerin başında gelmektedir. Cilt bakımının faydaları çoğunluk tarafından benimsense de kimimiz düzenli bir bakımla hayatını sürdürürken, bir kısmımız ise düzensiz ya da tamamen bakım rutinlerinden uzak bir hayat sürdürebilmektedir. Cilt bakımı denilince, sadece profesyonel güzellik merkezlerinde yapılan bakımlar akla gelmesin. Evinizde, cildinize özel bakım yaparak cildinize destek olabiliriniz. Şimdi, birlikte cilt bakımının faydalarına bir göz atmanın zamanı geldi.

Devamını Oku... 24 Kasım 2022
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.