x
SONBAHARDA EN SIK KARŞILAŞILAN CİLT SORUNLARI

SONBAHARDA EN SIK KARŞILAŞILAN CİLT SORUNLARI

14 Ekim 2022

Sonbahar mevsimine eşlik eden değişen hava koşulları ile birlikte, cildimizde hoşumuza gitmeyen değişiklikleri fark etmeye başlarız. Cildimizin kısa bir süre öncesine göre daha gergin, kuru ve akneye meyil göstermiş bir yapı içerisinde gözlemleyebiliriz. Cildin genel olarak istenilen bir şekilde işlevini yerine getirebilmesi için, ısı ve nem düzeyinin sabit olduğu ortamlara ihtiyacı vardır. Özellikle yazdan sonbahara geçişte yaşanan ısı ve nem dengesizliği, cilt için istenmeyen oluşumlara davetiye çıkarır. Şimdi en sık karşılaşılan cilt durumlarına birlikte bir göz atalım.

Ciltte Kuruluk ve Hassaslık

Sonbaharın gelmesiyle birlikte cildimizde en sık görülen oluşumların başında, ciltte kuruma ve hassasiyet hissi gelmektedir. Kuruluğun artması ve yeterli bakım desteği sunulmamasına bağlı olarak ciltte pul pul dökülmelerde görülebilmektedir.

Rosacea

Hava değişimine bağlı olarak hassasiyeti artan cildin bozulan dengesi ile birlikte, kılcal damarlarla ilgili bir cilt görünümü olan rosacea’nın ortaya çıkma olasılığında artış gözlemlenebilir. Bu durum ciltte mevcutsa, sonbaharla birlikte meydana gelen değişimlerle, şikâyetin düzeyi artış gösterebilmektedir.

Dudak Çatlaması

Dudak derisi ve göz çevresi, yüz bölgemizdeki en hassas bölgeyi oluşturmaktadır. Bu hassas özelliğine bağlı olarak en küçük değişikliklerden bile etkilene dudak bölgemizde, sonbahara geçişteki ısı değişimlerine bağlı olarak çatlaklar oluşabilmektedir.

Cilt Üzerinde Meydana Gelen Pütürcükler

Keratosis Pilaris olarak da bilinen bu cilt durumu, özellikle mevsim geçişlerinde ortaya çıkan küçük pütürcükler şeklinde kendini gösteren bir durumdur. Özellikle kol arkalarında kendini daha çok gösteren bu oluşumlar, küçük ve kırmızı pütürler şeklinde ortaya çıkabilmektedir.

Akne Oluşumunda Artış

Cildiniz akneye meyilli bir yapıda ise bu durum sonbahara geçiş de artış gösterebilmektedir.  Bunun temel nedeninin, ısı ve nem dengesinde meydana gelen değişikler olduğu ifade edilmektedir.  

İSTENMEYEN OLUŞUMLARA KARŞI 6 PRATİK ÖNERİ

  • Cilt bakımınızı aksatmayınız
  • Cildinizin temizliğine önem veriniz
  • Bakım rutininize peeling ve maske uygulamalarını ekleyiniz.
  • Cildinizin nem dengesini korumak için düzenli olarak nemlendiriniz.
  • Sonbahar geldi diye güneş kremlerinizi rafa kaldırmayınız.
  • En önemli kurtarıcınızdan birinin su tüketimi olduğunu unutmayınız.

Bu Yazılarımızda İlginizi Çekebilir;

Cilt Bakım Rutini

Cilt Bakım Ürünleri Ne Miktarda Kullanılmalı?

Hava Koşullarının Cilt Üzerindeki Etkisi

Güzelliğe Dair Her Şey Procsin Blog
KIŞIN ORTAYA ÇIKAN CİLT OLUŞUMLARI

KIŞIN ORTAYA ÇIKAN CİLT OLUŞUMLARI

Hava değişimleri tüm vücudu etkilediği gibi cildinde doğrudan etkilenmesine sebebiyet verebilmektedir. Kışın gelmesiyle birlikte, ciltte meydana gelebilecek olan istenmeyen oluşumlara yönelik merak ettiklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Devamını Oku... 03 Şubat 2023
SAÇ DÖKÜLMELERİNE YÖNELİK BAKIM RUTİNİ

SAÇ DÖKÜLMELERİNE YÖNELİK BAKIM RUTİNİ

Sağlıklı bir insanın saç derisinde ortalama 100 bin adet saç bulunur. Mevcut her saç telinin bir yaşam süresi vardır. Her saç teli ortalama 4 ile 6 yıl arası yaşamaktadır. Sonrasında dinlenir ve dökülür. Bunun yanı sıra erişkinlerde yıkanma ve tarama ile birlikte günde 50 ile 100 saç telinin dökülmesi normal olarak kabul edilir. Aşırıya kaçan bir tablo varsa bu durumun ciddiye alınması gerekebilir.

Devamını Oku... 27 Ocak 2023
CİLT KURULUĞUNA YÖNELİK CİLT BAKIM RUTİNİ

CİLT KURULUĞUNA YÖNELİK CİLT BAKIM RUTİNİ

Cilt kuruluğu cildin en yüzeysel tabakası olan epidermiste yeterli miktarda su bulunmamasıyla karakterize olan çok yaygın bir cilt oluşumudur. Erkekleri ve kadınları eşit şekilde etkilemekle birlikte yaşlı bireylerde görülme sıklığı daha fazladır. Özellikle eller, dirsekler ve dudaklar başta olmak üzere cilt kuruluğu vücudun tamamına yakınında görülebilen bir cilt oluşumudur.

Devamını Oku... 20 Ocak 2023
AKNELİ CİLTLER İÇİN BAKIM RUTİNİ

AKNELİ CİLTLER İÇİN BAKIM RUTİNİ

Akne, cildin orta tabakasında bulunan sebum yani yağ salgılayan kanalların tıkanması, şişmesi ve daha sonra iltihaplanması sonucu ortaya çıkan bir cilt oluşumudur. Deride artan yağ salgısı ve gözeneklerin tıkanması sonucu siyah nokta (komedon) oluşur. Daha sonra bu komedonlar bakteriler tarafından istila edilir ve ciltte kabarık kırmızı şişlikler oluşur. Aşırı büyük olanlar deride iz bırakabilirler. Akneler sıklıkla yüz, sırt, kol ve göğüs bölgesinde görülür.

Devamını Oku... 13 Ocak 2023
KIŞA GİRERKEN SAÇ BAKIMI

KIŞA GİRERKEN SAÇ BAKIMI

Kış aylarının kendisini hissettirmeye başlayacağı bu dönemde, cildimiz kadar saçlarımızda kış ayına ait hava koşullarından etkilenebilmektedir. Bu dönemde özellikle rüzgâr ve soğuk havanın etkisiyle, saçlar cansız ve mat bir görünüm sergileyerek doğal görünümünden uzaklaşmaya başlayabilir.

Devamını Oku... 06 Ocak 2023
KIŞA GİRERKEN CİLT BAKIMI

KIŞA GİRERKEN CİLT BAKIMI

Kış mevsiminin gelmesi ve nem oranının azalması ile birlikte, yüzümüz, ellerimiz, dudaklarımız başta olmak üzere, vücudun tüm bölgelerinin soğuk hava şartlarından etkilenmemesine yardımcı olmak için, cilt bakımı ile ilgili ip uçları vermeye çalışacağız.

Devamını Oku... 26 Aralık 2022
CİLTTE LEKE OLUŞUMUNA YÖNELİK CİLT BAKIM RUTİNİ

CİLTTE LEKE OLUŞUMUNA YÖNELİK CİLT BAKIM RUTİNİ

Cilt lekeleri cildin bazı alanlarında normalden daha fazla melanin üretilmesi sonucu meydana gelen oluşumlardır. Melanin, gözlere, cilde ve saça renk veren pigmenttir. Cilt lekelerinin başlıca nedenleri arasında güneş hasarı, hormonal değişiklikler, ilaçların yan etkileri, deride meydana gelen bazı cilt hastalıkları, yara izleri ile ciltte meydana gelen tahriş ve yıpranmaları sayabiliriz. 

Devamını Oku... 16 Aralık 2022
KIŞIN GÜNEŞ KREMİ KULLANILMALI MI?

KIŞIN GÜNEŞ KREMİ KULLANILMALI MI?

Güneş kremi konusu ile ilgili akla gelen sorulardan biri, güneş kreminin kışın kullanılmasının gerekli olup olmadığına yönelik sorudur. Yaz aylarının vazgeçilmezi olan güneş kremleri kışında sürülmeli mi? sorusunun cevabını merak edenler, yazımızın devamını okuyarak daha ayrıntılı bilgilere ulaşabilirler.

Devamını Oku... 09 Aralık 2022
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.