SONBAHARDA EN SIK KARŞILAŞILAN CİLT SORUNLARI

SONBAHARDA EN SIK KARŞILAŞILAN CİLT SORUNLARI

14 Ekim 2022

Sonbahar mevsimine eşlik eden değişen hava koşulları ile birlikte, cildimizde hoşumuza gitmeyen değişiklikleri fark etmeye başlarız. Cildimizin kısa bir süre öncesine göre daha gergin, kuru ve akneye meyil göstermiş bir yapı içerisinde gözlemleyebiliriz. Cildin genel olarak istenilen bir şekilde işlevini yerine getirebilmesi için, ısı ve nem düzeyinin sabit olduğu ortamlara ihtiyacı vardır. Özellikle yazdan sonbahara geçişte yaşanan ısı ve nem dengesizliği, cilt için istenmeyen oluşumlara davetiye çıkarır. Şimdi en sık karşılaşılan cilt durumlarına birlikte bir göz atalım.

Ciltte Kuruluk ve Hassaslık

Sonbaharın gelmesiyle birlikte cildimizde en sık görülen oluşumların başında, ciltte kuruma ve hassasiyet hissi gelmektedir. Kuruluğun artması ve yeterli bakım desteği sunulmamasına bağlı olarak ciltte pul pul dökülmelerde görülebilmektedir.

Rosacea

Hava değişimine bağlı olarak hassasiyeti artan cildin bozulan dengesi ile birlikte, kılcal damarlarla ilgili bir cilt görünümü olan rosacea’nın ortaya çıkma olasılığında artış gözlemlenebilir. Bu durum ciltte mevcutsa, sonbaharla birlikte meydana gelen değişimlerle, şikâyetin düzeyi artış gösterebilmektedir.

Dudak Çatlaması

Dudak derisi ve göz çevresi, yüz bölgemizdeki en hassas bölgeyi oluşturmaktadır. Bu hassas özelliğine bağlı olarak en küçük değişikliklerden bile etkilene dudak bölgemizde, sonbahara geçişteki ısı değişimlerine bağlı olarak çatlaklar oluşabilmektedir.

Cilt Üzerinde Meydana Gelen Pütürcükler

Keratosis Pilaris olarak da bilinen bu cilt durumu, özellikle mevsim geçişlerinde ortaya çıkan küçük pütürcükler şeklinde kendini gösteren bir durumdur. Özellikle kol arkalarında kendini daha çok gösteren bu oluşumlar, küçük ve kırmızı pütürler şeklinde ortaya çıkabilmektedir.

Akne Oluşumunda Artış

Cildiniz akneye meyilli bir yapıda ise bu durum sonbahara geçiş de artış gösterebilmektedir.  Bunun temel nedeninin, ısı ve nem dengesinde meydana gelen değişikler olduğu ifade edilmektedir.  

İSTENMEYEN OLUŞUMLARA KARŞI 6 PRATİK ÖNERİ

  • Cilt bakımınızı aksatmayınız
  • Cildinizin temizliğine önem veriniz
  • Bakım rutininize peeling ve maske uygulamalarını ekleyiniz.
  • Cildinizin nem dengesini korumak için düzenli olarak nemlendiriniz.
  • Sonbahar geldi diye güneş kremlerinizi rafa kaldırmayınız.
  • En önemli kurtarıcınızdan birinin su tüketimi olduğunu unutmayınız.

Bu Yazılarımızda İlginizi Çekebilir;

Cilt Bakım Rutini

Cilt Bakım Ürünleri Ne Miktarda Kullanılmalı?

Hava Koşullarının Cilt Üzerindeki Etkisi

Güzelliğe Dair Her Şey Procsin Blog
ŞEHRE DÖNÜŞ CİLT BAKIM RUTİN ÖNERİLERİ

ŞEHRE DÖNÜŞ CİLT BAKIM RUTİN ÖNERİLERİ

Yaz ömrünü tamalarken, daha serin günlerin ve akşamların yaşandığı sonbahara yerini devrediyor. Güzel bir yaz dönemini geride bıraktıktan sonra güneş, deniz ve havuzdan etkilenen cildimize destek olmanın yanı sıra, sonbaharın serin ve yağmurlu günlerine ayak uydurmaya çalışan cildimiz için yeni bir bakış açısı sunmanın zamanının geldiğini belirterek sizler için hazırladığımız önerilerimize birlikte bir göz atalım. 

Devamını Oku... 15 Eylül 2023
CİLTTE YAŞLANMA BELİRTİLERİNE YÖNELİK CİLT BAKIM RUTİNİ

CİLTTE YAŞLANMA BELİRTİLERİNE YÖNELİK CİLT BAKIM RUTİNİ

İçsel ve dışsal faktörlerin birleşmesinden etkilenen yaşlanma, yapısal ve moleküler bozulma ile birlikte derinin fonksiyon ve görüntüsünü etkileyen, yavaş bir ilerleme ile seyir eden biyolojik bir süreçtir. Temel olarak cilt yaşlanması, zamana bağlı olarak gelişen kronolojik yaşlanma ve başta güneşin zararlı ışınları olmak üzere yetersiz beslenme ve su tüketimi, toksinler, hava kirliliği gibi faktörlere bağlı olarak gelişen dış yaşlanma olmak üzere iki farklı şekilde gerçekleşmektedir.

Devamını Oku... 11 Ağustos 2023
GÖZ ALTI TORBASI VE MOR HALKALARA DAİR MERAK EDİLENLER

GÖZ ALTI TORBASI VE MOR HALKALARA DAİR MERAK EDİLENLER

Cilt bakım rutininin temel adımlarını her gün özenli bir şekilde yapmaya çalışırken, aynı hassasiyeti göz altı ve çevresi içinde gösteriyor musunuz?

Devamını Oku... 28 Temmuz 2023
CİLT BARİYERİ NEDİR?

CİLT BARİYERİ NEDİR?

Cilt bariyeri, cildin en üst yüzeyinde bulunan ve diğer tabakalar için koruyuculuk sağlayan katmanı ifade etmektedir. İdeal yapıya sahip bir cilt bariyeri, yumuşak, pürüzsüz ve dolgun bir görünüm sergilemektedir.

Devamını Oku... 07 Temmuz 2023
18. YILIMIZI KUTLUYORUZ!

18. YILIMIZI KUTLUYORUZ!

Kurulduğumuz 2005 yılında yerel bir firma olarak hizmet vermeye başladıktan sonra yerel ve yurt dışı tedarik zincirleriyle üretim yaparak kozmetik sektöründe faaliyet göstermekteyiz. 2015 yılından günümüze Dünya Standartlarında üretim yaparak kendi tesislerimizde üretim faaliyetlerimize devam ediyoruz. Kusursuz müşteri hizmetleri ve yüksek kalitede üretilen ürünlerimiz ile yurt içi ve yurt dışı pazarda müşterilerimizle buluşmaktayız. Kullanıcıların ihtiyaçlarına yönelik, doğaya saygılı ve hayvanlar üzerinde deney yapılmayan ürünlerimizi online pazar yerleri, ulusal - uluslararası zincir mağazalar ve Procsin mağazalarında en iyi aktiflerle sizlere sunuyoruz. Sektörde iddialı ürünler yapma sloganıyla başladığımız yola, sektörde olmayanı yapma sloganıyla devam ediyor, inovatif bakış açımızı ilke edinerek bir dünya markası olma hedefiyle yolculuğumuza devam ediyoruz. 18 yıldır bu yolculukta bizimle olduğunuz için teşekkür ederiz.

Devamını Oku... 16 Haziran 2023
CİLTTE ESNEKLİK KAYBI

CİLTTE ESNEKLİK KAYBI

Cildimiz geçen yıllarla birlikte elastikiyetini yitirmeye başlamaktadır. Bu durum özellikle ciltte yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkması ile kendisini göstermektedir. Bu kadar önemli bir kavram olan elastikiyet ne demektir sorusuna cevap vererek yazımıza giriş yapalım.

Devamını Oku... 16 Haziran 2023
GÖZENEK OLUŞUMUNA YÖNELİK BAKIM ÖNERİLERİ

GÖZENEK OLUŞUMUNA YÖNELİK BAKIM ÖNERİLERİ

Gözenekler cildin nefes almasına ve nemli kalmasına yardımcı olan küçük kanallardır. Ancak gözeneklerin girintili yapıları, makyaj, kir ve biriken toksinler sebebiyle zamanla görünür hale gelmeye başlayabilir.

Devamını Oku... 18 Mayıs 2023
İLKBAHARA GİRERKEN SAÇ BAKIMI

İLKBAHARA GİRERKEN SAÇ BAKIMI

Birçok kişi tarafından çok sevilen ilkbahar mevsiminin gelmesi, kış aylarının soğuk ve çetin geçen günlerinin ardından kendini yenilemek isteyen saçlarımız için özel bir önem taşımaktadır. Peki bu güzel bahar aylarında saçlarımız için neler yapabiliriz? Şimdi, sizler için derlediğimiz bahar ayına yönelik saç bakım tüyolarına birlikte göz atalım.

Devamını Oku... 19 Nisan 2023
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.