Menü
Müşteri Hizmetleri Soru Sor
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu
Aradığınız cevabı bulamadıysanız
bize yeni bir soru sorabilirsiniz..
Soru Sor
1- Ödeme seçenekleriniz neler ?

Online sitemiz ve mobil uygulamamız üzerinden Kredi Kartı ödemesi ile alışveriş yapabilirsiniz.

2- Kredi kartına taksit yapılıyor mu ?

27 Eylül 2016 tarihi itibariyle resmi gazetede yayınlanan madde ile kozmetik ürünlerinde taksit yapılamamaktadır.

3- Kredi kartımdan çekim yapılmış ancak siparişim oluşmadı.

Çok nadir de olsa bankalarla oluşan bağlantı sorunları nedeniyle sistem bazen siparişinizi oluşturamayabilir. Böyle durumlarda öncelikle çekim yapılmış mı diye hesap bilginizi kontrol edebilirsiniz. Çekim yapıldı ise müşteri hizmetlerimiz ile görüşerek bizlere; kredi kartınızın ilk 4 ve son 4 hanesini, işlem tarihini, işlem tutarını, banka adı bilgilerinizi ileterek siparişinizin hızlıca oluşturulmasını sağlayabilirsiniz.

4- İptal ettiğim siparişim için ücret iadem ne zaman yapılacak ?

Siparişiniz kargoya verilmeden önce iptal ettiğiniz siparişler için ücret iadeniz 2-14 gün içerisinde yansıtılmış olacaktır. Eğer siparişiniz kargoya verilmiş veya sizin tarafınızdan iade olarak bize gönderildiyse, iadenin depomuza ulaşmasından itibaren 2-14 gün içerisinde iade işleminiz gerçekleştirilecektir. Bu süreç bankanıza bağlı olarak değişim gösterebilmektedir. Bu durumda bankanız ile iletişime geçebilirsiniz.

5- Ücret iademi göremiyorum nasıl bir yol izleyebilirim ?

İade süreciniz tamamlandıktan sonra bankanız ile görüşebilir ya da müşteri hizmetlerimiz ile iletişime geçerek ücret iade dekontunuzun gönderimini talep edebilirsiniz.