x
CİLT BAKIM ÜRÜNLERİ NE MİKTARDA KULLANILMALI?

CİLT BAKIM ÜRÜNLERİ NE MİKTARDA KULLANILMALI?

09 Eylül 2022

Cilt bakım rutinimizde yer alan ürünleri ne miktarda kullandığımız, ürünlerden etkili bir şekilde yararlanabilmemiz için önemli bir ayrıntıdır. Cildimiz için doğru ürünleri seçip onları uygun bir sırada uygulamamız ne kadar önemli ise, bu uygulama esnasında hangi miktarda ürünü uygulamamızda o denli önemlidir. Bu önemden yola çıkarak, daha olumlu sonuçlar için cilt bakım ürünlerine yönelik kullanım miktarları ile ilgili bilgilendirme yapmak istedik.

Yüz Temizleme Jeli

Yüz temizleme jelleri gereğinden az miktarda kullanıldıklarında istenen temizlik düzeyine ulaşmanızda yeterli sonuç vermezken, fazla kullanımda ise kuruluk ve cilt hassasiyetine sebebiyet verebilmektedir. Genel olarak avuç içine alınacak 50 kuruş büyüklüğünü geçmeyecek bir miktar ürün yüzünüzün tamamını temizlemek için yeterli gelebilmektedir. İhtiyacınıza göre bu miktarı azaltıp arttırabilirsiniz.

Peeling

Peeling uygulamasında kullanılacak miktarın belirlenmesi, hangi bölgeye uygulanacağı ile doğrudan ilişkili bir durumdur. Tüm yüze peeling uygulaması yapılacaksa yine yüz temizleme jelinde kullandığımız miktara yakın bir uygulama yapacakken, siyah nokta ile ilgili bölgesel peelingler de daha küçük bir miktarla uygulama yapabilirsiniz.

Tonik

Cildinizde birikmiş olan kir ve kalıntıların tamamına yakınını arındırmak için destek olan tonikleri, makyaj pamuğunun kenarları boş kalacak şekilde, orta kısmını nemlendirecek miktarda kullanmanız yeterli olacaktır.

Serum

Serumlar yapılarına göre çok işlevli cilt bakım ürünleridir. Bununla birlikte, cildin alt katmanlarına verdiği destekle cilt bakımı için önemli bir yeri olan serumları, konsantre özellikleriyle birkaç damla kullanmanız yeterli olacaktır.

Nemlendirici

Cilt bakım rutininin en önemli adımlarından biri olan nemlendiricilerin miktarını genel olarak cildinizin ihtiyacına göre belirlemeniz doğru bir yaklaşım olacaktır. Cildinizin ağırlaşmasına neden olacak kadar fazla, cildinizin kuru kalmasına sebebiyet verebilecek kadar az bir ürün miktarı olmamak koşuluyla leblebi büyüklüğündeki bir miktarı deneyim sağlayarak tüm yüzünüze uygulayabilir, miktarın yüzünüz için fazla geldiğini hissederseniz boyun ve dekolte bölgenize uygulayabilirsiniz.  

Maske

Yüz maskesi uygulama miktarı, maskenin yapısına göre değişiklik gösterebilmekle birlikte 50 kuruş ve 1 liralık madeni para arası büyüklüğündeki maske miktarları cilt için yeterli gelmekle birlikte, uygulama deneyimleri sonrası bu miktarların cildiniz için yeterli gelip gelmediğine karar vererek miktar ayarlamaları yapabilirsiniz. Özellikle kuruma özellikli kil maskelerinde maskenin kurumasına imkân tanıyacak düzeyde ürün uygularken, soyulabilir maskelerde, ciltten rahat soyulabilecek bir miktarı cildiniz için uygulamanız bakım sırasında size kolaylık sağlayacaktır.

Güneş Kremi

Dört mevsim kullanımı önerilen ürünlerin başında gelen güneş kremlerinin etkinliği açısından, kullanım miktarları önem arz etmektedir. Kullanım miktarı konusunda tasarrufa gitmememiz gereken ürünler arsında olan güneş kremini genel olarak iki parmak kuralı denilen ve işaret parmağı ve orta parmağının iki çizgisi arasına uygulayarak yüzünüze kullanım sağlayabilirsiniz. Bu uygulamanın yanı sıra güneş kremini, yüz ve boyun bölgenize 1 çay kaşığı miktarında, göğüs bölgesi, sırt, kollar ve bacaklara ise ayrı ayrı 1 tatlı kaşığı miktarında uygulayabilirsiniz. 

Bu Yazılarımızda İlginizi Çekebilir;

Sonbahara Girerken Cilt Bakımı

Uzun Yolda Cilt Bakımının Püf Noktaları

Cilt Bakımında Yapılan Yanlışlar

Yüz Serumları Nasıl Kullanılır?

Güzelliğe Dair Her Şey Procsin Blog
KIŞIN ORTAYA ÇIKAN CİLT OLUŞUMLARI

KIŞIN ORTAYA ÇIKAN CİLT OLUŞUMLARI

Hava değişimleri tüm vücudu etkilediği gibi cildinde doğrudan etkilenmesine sebebiyet verebilmektedir. Kışın gelmesiyle birlikte, ciltte meydana gelebilecek olan istenmeyen oluşumlara yönelik merak ettiklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Devamını Oku... 03 Şubat 2023
SAÇ DÖKÜLMELERİNE YÖNELİK BAKIM RUTİNİ

SAÇ DÖKÜLMELERİNE YÖNELİK BAKIM RUTİNİ

Sağlıklı bir insanın saç derisinde ortalama 100 bin adet saç bulunur. Mevcut her saç telinin bir yaşam süresi vardır. Her saç teli ortalama 4 ile 6 yıl arası yaşamaktadır. Sonrasında dinlenir ve dökülür. Bunun yanı sıra erişkinlerde yıkanma ve tarama ile birlikte günde 50 ile 100 saç telinin dökülmesi normal olarak kabul edilir. Aşırıya kaçan bir tablo varsa bu durumun ciddiye alınması gerekebilir.

Devamını Oku... 27 Ocak 2023
CİLT KURULUĞUNA YÖNELİK CİLT BAKIM RUTİNİ

CİLT KURULUĞUNA YÖNELİK CİLT BAKIM RUTİNİ

Cilt kuruluğu cildin en yüzeysel tabakası olan epidermiste yeterli miktarda su bulunmamasıyla karakterize olan çok yaygın bir cilt oluşumudur. Erkekleri ve kadınları eşit şekilde etkilemekle birlikte yaşlı bireylerde görülme sıklığı daha fazladır. Özellikle eller, dirsekler ve dudaklar başta olmak üzere cilt kuruluğu vücudun tamamına yakınında görülebilen bir cilt oluşumudur.

Devamını Oku... 20 Ocak 2023
AKNELİ CİLTLER İÇİN BAKIM RUTİNİ

AKNELİ CİLTLER İÇİN BAKIM RUTİNİ

Akne, cildin orta tabakasında bulunan sebum yani yağ salgılayan kanalların tıkanması, şişmesi ve daha sonra iltihaplanması sonucu ortaya çıkan bir cilt oluşumudur. Deride artan yağ salgısı ve gözeneklerin tıkanması sonucu siyah nokta (komedon) oluşur. Daha sonra bu komedonlar bakteriler tarafından istila edilir ve ciltte kabarık kırmızı şişlikler oluşur. Aşırı büyük olanlar deride iz bırakabilirler. Akneler sıklıkla yüz, sırt, kol ve göğüs bölgesinde görülür.

Devamını Oku... 13 Ocak 2023
KIŞA GİRERKEN SAÇ BAKIMI

KIŞA GİRERKEN SAÇ BAKIMI

Kış aylarının kendisini hissettirmeye başlayacağı bu dönemde, cildimiz kadar saçlarımızda kış ayına ait hava koşullarından etkilenebilmektedir. Bu dönemde özellikle rüzgâr ve soğuk havanın etkisiyle, saçlar cansız ve mat bir görünüm sergileyerek doğal görünümünden uzaklaşmaya başlayabilir.

Devamını Oku... 06 Ocak 2023
KIŞA GİRERKEN CİLT BAKIMI

KIŞA GİRERKEN CİLT BAKIMI

Kış mevsiminin gelmesi ve nem oranının azalması ile birlikte, yüzümüz, ellerimiz, dudaklarımız başta olmak üzere, vücudun tüm bölgelerinin soğuk hava şartlarından etkilenmemesine yardımcı olmak için, cilt bakımı ile ilgili ip uçları vermeye çalışacağız.

Devamını Oku... 26 Aralık 2022
CİLTTE LEKE OLUŞUMUNA YÖNELİK CİLT BAKIM RUTİNİ

CİLTTE LEKE OLUŞUMUNA YÖNELİK CİLT BAKIM RUTİNİ

Cilt lekeleri cildin bazı alanlarında normalden daha fazla melanin üretilmesi sonucu meydana gelen oluşumlardır. Melanin, gözlere, cilde ve saça renk veren pigmenttir. Cilt lekelerinin başlıca nedenleri arasında güneş hasarı, hormonal değişiklikler, ilaçların yan etkileri, deride meydana gelen bazı cilt hastalıkları, yara izleri ile ciltte meydana gelen tahriş ve yıpranmaları sayabiliriz. 

Devamını Oku... 16 Aralık 2022
KIŞIN GÜNEŞ KREMİ KULLANILMALI MI?

KIŞIN GÜNEŞ KREMİ KULLANILMALI MI?

Güneş kremi konusu ile ilgili akla gelen sorulardan biri, güneş kreminin kışın kullanılmasının gerekli olup olmadığına yönelik sorudur. Yaz aylarının vazgeçilmezi olan güneş kremleri kışında sürülmeli mi? sorusunun cevabını merak edenler, yazımızın devamını okuyarak daha ayrıntılı bilgilere ulaşabilirler.

Devamını Oku... 09 Aralık 2022
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.