x
SONBAHARDA SAÇ BAKIMININ PÜF NOKTALARI

SONBAHARDA SAÇ BAKIMININ PÜF NOKTALARI

06 Eylül 2022

Yaz mevsimine veda edilen bu günlerde, tahmin edilmeyen hava şartlarına saçlarımızın hazır olup olmadığından emin miyiz? Bu yazımızda vereceğimiz önerilerle, hava şartları ve sıcaklık değişimlerine bağlı olarak gelişebilecek istenmeyen durumlara karşı saçlarınızın korunmasına yardımcı olmaya çalışacağız. Yaz boyunca güneş, klor gibi etkilere maruz kalan saçlarınız, sonbahara girerken daha fazla hassaslaşabilir. Bu nedenle, sonbaharda saç bakımı ayrı bir önem taşımaktadır.

Nemlendirmeyi Unutma!

Havalar soğumaya başladıkça havadaki nem oranı azalmaya başlar. Bu durum saçların daha hacimsiz ve sönük görünmesine sebebiyet verebilmektedir. Bu nedenle saçların doğal nem dengesine destek veren saç bakım yağları ve kremlerle saçlarınızı desteklemeyi unutmayınız. Bu destekle, saçlarınızın nem dengesine destek vermenin yanı sıra, daha kolay taranan canlı ve parlak saçlara kavuşabilirsiniz.

Yapı Taşı Keratin

Saçımız, keratin adı verilen, kopmaya, aşınmaya ve zorlanmalara dayanıklı protein moleküllerinden oluşur. Saça uygulanan işlemler, çevresel faktörler ve yaşla birlikte azalan bu keratini içinde barındıran saç maskeleri ile, saç bakım rutininizi zenginleştirmenizi tavsiye ediyoruz.

Şampuan Seçimine Dikkat Edin

Saç bakımının en önemli ayaklarından biri olan şampuanlama işlemi için içeriğine güvendiğiniz, doğal yağlarla saçlarınızı besleyen ve nemlenmesine katkı sağlayan şampuanları kullanmaya özen gösteriniz. Bununla birlikte saç yapısında önemli rol oynayan keratin başta olmak üzere, zengin içerikli şampuanları saç bakım rutininize ekleyebilirsiniz.

Saçlarınızı Arındırırken Güçlenmesine Yardımcı Olun

Saç derisinin nefes alma ihtiyacını, saç peelingleri ile desteklemenin saçlarınız için önemli bir bakım adımı olduğunu söyleyebiliriz. Saç peelingleri ile saçların beslenmesine ve dış etkenlere karşı korunmasına destek sunarken, saç ve saç diplerinin güçlü bir şekilde arındırılmasına katkı sağlayabilirsiniz.

Dökülme Karşıtı Bakıma Önem Veriniz

Özellikle yaz döneminde dinlenme sürecine giren saç telleri, sonbaharın gelmesiyle birlikte dinlenen saçların yenilenme sürecine girdiği ve dökülme oluşumunun hızlandığı bir sürece denk gelmektedir. Bu nedenle, saç bakım ürünlerinizde, dökülme oluşumuna yönelik bakım desteği sunmaya yardımcı olan içerikle saçlarınızın güçlenmesine katkı sağlayabileceğiniz ürünleri tercih etmenizi tavsiye ediyoruz.

SAÇ BAKIMINDA DİKKAT EDİLECEKLER!

  • Olabildiğince ısıl işlemlerden uzak durunuz: Yüksek ısı gerektiren işlemler şık ve bakımlı görünüme katkı sağlamakla birlikte, saçların yıpranmasına sebebiyet verebilmektedir.
  • Şampuanlama sonrası durulama esnasında ılık su kullanmaya özen gösterin.
  • Saçlarınızı iyice duruladığınızdan emin olun. Şampuan ve saç kremi kalıntıları saçlarınızın ağırlaşmasına ve çabuk kirlenmesine neden olabilir.
  • Saçlarınızı kurularken, elektriklenmeyi azaltmak amacıyla sert havlular yerine daha yumuşak kumaşlarla hafif dokunuşlar yaparak saçlarınızı kurulamaya gayret ediniz.

Bu Yazılarımızda İlginizi Çekebilir;

Hava Koşullarının Saç Üzerindeki Etkisi

Saçta Yağlanma

Yıpranmış Saç

Saç Bakım Rutini

Güzelliğe Dair Her Şey Procsin Blog
KIŞIN ORTAYA ÇIKAN CİLT OLUŞUMLARI

KIŞIN ORTAYA ÇIKAN CİLT OLUŞUMLARI

Hava değişimleri tüm vücudu etkilediği gibi cildinde doğrudan etkilenmesine sebebiyet verebilmektedir. Kışın gelmesiyle birlikte, ciltte meydana gelebilecek olan istenmeyen oluşumlara yönelik merak ettiklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Devamını Oku... 03 Şubat 2023
SAÇ DÖKÜLMELERİNE YÖNELİK BAKIM RUTİNİ

SAÇ DÖKÜLMELERİNE YÖNELİK BAKIM RUTİNİ

Sağlıklı bir insanın saç derisinde ortalama 100 bin adet saç bulunur. Mevcut her saç telinin bir yaşam süresi vardır. Her saç teli ortalama 4 ile 6 yıl arası yaşamaktadır. Sonrasında dinlenir ve dökülür. Bunun yanı sıra erişkinlerde yıkanma ve tarama ile birlikte günde 50 ile 100 saç telinin dökülmesi normal olarak kabul edilir. Aşırıya kaçan bir tablo varsa bu durumun ciddiye alınması gerekebilir.

Devamını Oku... 27 Ocak 2023
CİLT KURULUĞUNA YÖNELİK CİLT BAKIM RUTİNİ

CİLT KURULUĞUNA YÖNELİK CİLT BAKIM RUTİNİ

Cilt kuruluğu cildin en yüzeysel tabakası olan epidermiste yeterli miktarda su bulunmamasıyla karakterize olan çok yaygın bir cilt oluşumudur. Erkekleri ve kadınları eşit şekilde etkilemekle birlikte yaşlı bireylerde görülme sıklığı daha fazladır. Özellikle eller, dirsekler ve dudaklar başta olmak üzere cilt kuruluğu vücudun tamamına yakınında görülebilen bir cilt oluşumudur.

Devamını Oku... 20 Ocak 2023
AKNELİ CİLTLER İÇİN BAKIM RUTİNİ

AKNELİ CİLTLER İÇİN BAKIM RUTİNİ

Akne, cildin orta tabakasında bulunan sebum yani yağ salgılayan kanalların tıkanması, şişmesi ve daha sonra iltihaplanması sonucu ortaya çıkan bir cilt oluşumudur. Deride artan yağ salgısı ve gözeneklerin tıkanması sonucu siyah nokta (komedon) oluşur. Daha sonra bu komedonlar bakteriler tarafından istila edilir ve ciltte kabarık kırmızı şişlikler oluşur. Aşırı büyük olanlar deride iz bırakabilirler. Akneler sıklıkla yüz, sırt, kol ve göğüs bölgesinde görülür.

Devamını Oku... 13 Ocak 2023
KIŞA GİRERKEN SAÇ BAKIMI

KIŞA GİRERKEN SAÇ BAKIMI

Kış aylarının kendisini hissettirmeye başlayacağı bu dönemde, cildimiz kadar saçlarımızda kış ayına ait hava koşullarından etkilenebilmektedir. Bu dönemde özellikle rüzgâr ve soğuk havanın etkisiyle, saçlar cansız ve mat bir görünüm sergileyerek doğal görünümünden uzaklaşmaya başlayabilir.

Devamını Oku... 06 Ocak 2023
KIŞA GİRERKEN CİLT BAKIMI

KIŞA GİRERKEN CİLT BAKIMI

Kış mevsiminin gelmesi ve nem oranının azalması ile birlikte, yüzümüz, ellerimiz, dudaklarımız başta olmak üzere, vücudun tüm bölgelerinin soğuk hava şartlarından etkilenmemesine yardımcı olmak için, cilt bakımı ile ilgili ip uçları vermeye çalışacağız.

Devamını Oku... 26 Aralık 2022
CİLTTE LEKE OLUŞUMUNA YÖNELİK CİLT BAKIM RUTİNİ

CİLTTE LEKE OLUŞUMUNA YÖNELİK CİLT BAKIM RUTİNİ

Cilt lekeleri cildin bazı alanlarında normalden daha fazla melanin üretilmesi sonucu meydana gelen oluşumlardır. Melanin, gözlere, cilde ve saça renk veren pigmenttir. Cilt lekelerinin başlıca nedenleri arasında güneş hasarı, hormonal değişiklikler, ilaçların yan etkileri, deride meydana gelen bazı cilt hastalıkları, yara izleri ile ciltte meydana gelen tahriş ve yıpranmaları sayabiliriz. 

Devamını Oku... 16 Aralık 2022
KIŞIN GÜNEŞ KREMİ KULLANILMALI MI?

KIŞIN GÜNEŞ KREMİ KULLANILMALI MI?

Güneş kremi konusu ile ilgili akla gelen sorulardan biri, güneş kreminin kışın kullanılmasının gerekli olup olmadığına yönelik sorudur. Yaz aylarının vazgeçilmezi olan güneş kremleri kışında sürülmeli mi? sorusunun cevabını merak edenler, yazımızın devamını okuyarak daha ayrıntılı bilgilere ulaşabilirler.

Devamını Oku... 09 Aralık 2022
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.