x
NEMLENDİRİCİ UYGULARKEN EN SIK YAPILAN HATALAR

NEMLENDİRİCİ UYGULARKEN EN SIK YAPILAN HATALAR

27 Eylül 2022

Nemlendirici uygulaması, cilt bakımı rutininin en önemli ve en kolay uygulanan adımı olarak görülmekle birlikte, yaygın olarak yapılan ve nemlendiricinin etkinliğinden yeterince yararlanmamamıza neden olan bazı kullanım hataları mevuttur. Buna yönelik bilgilendirme amacıyla hazırladığımız yazımızın ilginizi çekeceğini umuyoruz.

  • Nemlendirici Sürmeden Önce Cilt Temizliği Yapmamak

Nemlendirici sürmeden önce cildin temizlenmesi, cilt bakım rutininin ilk ve en önemli adımlarının başında gelmektedir. Nemlendirmek için kullanılan ürünün cilt tarafından iyice emilerek en yüksek faydanın alınması açısından, cildin temiz olması önemlidir. Temizlenmemiş bir cilde uygulanan nemlendirici, cilt tarafından yeterince emilmeyerek beklenen faydanın görülmesine engel teşkil etmenin yanı sıra, gözeneklerin gereğinden fazla tıkanmasına sebebiyet vererek istenmeyen cilt oluşumlarına sebebiyet verebilmektedir.  

  • Ürünü Cilde Gereğinden Fazla Uygulamak

Cildimiz için seçtiğimiz tüm ürünler gibi, nemlendiricileri kullanmaktaki temel amaç, ürünün cildimize olan faydalarından en üst düzeyde yararlanmaktır. Bu durum kimi zaman cilde kullanılan ürünün miktarı ne kadar fazla ise faydası o kadar yükse olur düşüncesini akıllara getirebilir. Bu düşünce, faydanın aksine cilt için istenmeyen oluşumlara zemin hazırlayabilir. Cildimizi nemlendirmek isterken cildin nem dengesinin bozulmasına ve yüzde ağırlık hissi oluşmasına neden olabiliriz.

  • Nemlendiriciyi Sadece Yüze Uygulamak

Cilt nemlendiricilerini uygularken, sadece yüz bölgesi değil, özellikle boyun ve dekolte bölgesine de uygulamak doğru bir yaklaşım olacaktır. Boyun bölgesi, yüz bölgesi içinde hassas bir deriye sahiptir. Buna bağlı olarak ince çizgi ve erken yaşlanma belirtileri bu bölgede görülebilmektedir. Bu nedenle, yüz bölgesine uyguladığınız nemlendiriciyi boyun ve dekolte bölgenize de uygulamanızı tavsiye ediyoruz. Yüz bölgemiz için nem desteği ne kadar önemli ise, ellerimiz, kollarımız, ayak ve bacaklarımız yani tüm vücudumuzu uygun ürünlerle her daim nemlendirmek son derece önemlidir. Tüm vücudun nem desteğine katkı sağlayarak daha canlı ve yumuşak bir cilt yapısına kavuşabilirsiniz.

  • Yüz için Kullanılan Nemlendiriciyi Göz için Kullanmak

Göz çevresi, yüz bölgemizdeki en hassas bölgelerin başında gelmektedir. Göz çevremizdeki derimiz yüz bölgemizin geri kalanına göre daha ince bir deri tabakası ile kaplıdır. Bu yapısı itibariyle kendi yapısına uygun olarak, özel formüle edilmiş ürünlerle desteklenmesi gerekmektedir.

  • Nemlendiricinin Hemen Ardından Makyaj Yapmak

Nemlendirici uygulaması ardından hemen makyaj yapmak, makyajın istenen bir görünümle ciltte durmasına engel teşkil edebilmenin yanı sıra, cildin nemlendiriciyi yeterince emmesine fırsat tanımamaya sebebiyet verir. Bu durumların yaşanmaması adına, nemlendirici sürdükten sonra, zamanımızda uygunsa makyajdan önce 5 10 dakika beklemenizi tavsiye ederiz.

  • Cildi Yağlandırdığını Düşünerek Nemlendirici Kullanmamak

Aşırı yağlı ciltler, genel olarak cilt bakım rutinlerinde nemlendirici basamağını atlamayı tercih ederler. Ciltlerinin nem dengesinin gereğinden fazla olduğunu düşünüp, nemlendirici kullandıkları taktirde ciltlerinin daha fazla yağlanabileceklerini savunurlar. Fakat cilt tipiniz ne olursa olsun, her cildin uygun bir şekilde nem desteğine ihtiyacı vardır.

  • Cilt Bakım Rutinine Bağlı Kalmamak

Cilt bakım rutininde kullanılan tüm ürünler gibi, nemlendirici kullanımını da gelişigüzel değil, bir rutine bağlı olarak uygulamak önem arz etmektedir. Düzenli bir şekilde kullanılmayan nemlendirici, cilt üzerinde istenilen etkinin oluşmasına engel teşkil edecektir. Bu durumun yaşanmaması adına nemlendirici ürünü, kullanma talimatlarına uygun bir şekilde gün içinde düzenli bir şekilde kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

  • Nemlendiriciyi Cilde Gelişi Güzel Sürmek

Cilde nemlendirici sürmek ne kadar önemli ise nemlendiriciyi nasıl sürdüğümüzde o denli önemlidir. Nemlendirici sürerken yeterli miktarda nemlendiriciyi cildimize hızlıca ve bastırarak değil, aşağıdan yukarıya dairesel hareketlerle masaj yoluyla yedirerek uygulamanızı tavsiye ediyoruz.

Bu Yazılarımızda İlginizi Çekebilir;

Ciltteki Nem Kaybını Önlemek İçin Neler Yapabiliriz?

Cilt Bakım Ürünleri Ne Miktarda Kullanılmalı?

Cilt Kuruluğu

Cilt Bakım Rutini

Güzelliğe Dair Her Şey Procsin Blog
KIŞIN ORTAYA ÇIKAN CİLT OLUŞUMLARI

KIŞIN ORTAYA ÇIKAN CİLT OLUŞUMLARI

Hava değişimleri tüm vücudu etkilediği gibi cildinde doğrudan etkilenmesine sebebiyet verebilmektedir. Kışın gelmesiyle birlikte, ciltte meydana gelebilecek olan istenmeyen oluşumlara yönelik merak ettiklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Devamını Oku... 03 Şubat 2023
SAÇ DÖKÜLMELERİNE YÖNELİK BAKIM RUTİNİ

SAÇ DÖKÜLMELERİNE YÖNELİK BAKIM RUTİNİ

Sağlıklı bir insanın saç derisinde ortalama 100 bin adet saç bulunur. Mevcut her saç telinin bir yaşam süresi vardır. Her saç teli ortalama 4 ile 6 yıl arası yaşamaktadır. Sonrasında dinlenir ve dökülür. Bunun yanı sıra erişkinlerde yıkanma ve tarama ile birlikte günde 50 ile 100 saç telinin dökülmesi normal olarak kabul edilir. Aşırıya kaçan bir tablo varsa bu durumun ciddiye alınması gerekebilir.

Devamını Oku... 27 Ocak 2023
CİLT KURULUĞUNA YÖNELİK CİLT BAKIM RUTİNİ

CİLT KURULUĞUNA YÖNELİK CİLT BAKIM RUTİNİ

Cilt kuruluğu cildin en yüzeysel tabakası olan epidermiste yeterli miktarda su bulunmamasıyla karakterize olan çok yaygın bir cilt oluşumudur. Erkekleri ve kadınları eşit şekilde etkilemekle birlikte yaşlı bireylerde görülme sıklığı daha fazladır. Özellikle eller, dirsekler ve dudaklar başta olmak üzere cilt kuruluğu vücudun tamamına yakınında görülebilen bir cilt oluşumudur.

Devamını Oku... 20 Ocak 2023
AKNELİ CİLTLER İÇİN BAKIM RUTİNİ

AKNELİ CİLTLER İÇİN BAKIM RUTİNİ

Akne, cildin orta tabakasında bulunan sebum yani yağ salgılayan kanalların tıkanması, şişmesi ve daha sonra iltihaplanması sonucu ortaya çıkan bir cilt oluşumudur. Deride artan yağ salgısı ve gözeneklerin tıkanması sonucu siyah nokta (komedon) oluşur. Daha sonra bu komedonlar bakteriler tarafından istila edilir ve ciltte kabarık kırmızı şişlikler oluşur. Aşırı büyük olanlar deride iz bırakabilirler. Akneler sıklıkla yüz, sırt, kol ve göğüs bölgesinde görülür.

Devamını Oku... 13 Ocak 2023
KIŞA GİRERKEN SAÇ BAKIMI

KIŞA GİRERKEN SAÇ BAKIMI

Kış aylarının kendisini hissettirmeye başlayacağı bu dönemde, cildimiz kadar saçlarımızda kış ayına ait hava koşullarından etkilenebilmektedir. Bu dönemde özellikle rüzgâr ve soğuk havanın etkisiyle, saçlar cansız ve mat bir görünüm sergileyerek doğal görünümünden uzaklaşmaya başlayabilir.

Devamını Oku... 06 Ocak 2023
KIŞA GİRERKEN CİLT BAKIMI

KIŞA GİRERKEN CİLT BAKIMI

Kış mevsiminin gelmesi ve nem oranının azalması ile birlikte, yüzümüz, ellerimiz, dudaklarımız başta olmak üzere, vücudun tüm bölgelerinin soğuk hava şartlarından etkilenmemesine yardımcı olmak için, cilt bakımı ile ilgili ip uçları vermeye çalışacağız.

Devamını Oku... 26 Aralık 2022
CİLTTE LEKE OLUŞUMUNA YÖNELİK CİLT BAKIM RUTİNİ

CİLTTE LEKE OLUŞUMUNA YÖNELİK CİLT BAKIM RUTİNİ

Cilt lekeleri cildin bazı alanlarında normalden daha fazla melanin üretilmesi sonucu meydana gelen oluşumlardır. Melanin, gözlere, cilde ve saça renk veren pigmenttir. Cilt lekelerinin başlıca nedenleri arasında güneş hasarı, hormonal değişiklikler, ilaçların yan etkileri, deride meydana gelen bazı cilt hastalıkları, yara izleri ile ciltte meydana gelen tahriş ve yıpranmaları sayabiliriz. 

Devamını Oku... 16 Aralık 2022
KIŞIN GÜNEŞ KREMİ KULLANILMALI MI?

KIŞIN GÜNEŞ KREMİ KULLANILMALI MI?

Güneş kremi konusu ile ilgili akla gelen sorulardan biri, güneş kreminin kışın kullanılmasının gerekli olup olmadığına yönelik sorudur. Yaz aylarının vazgeçilmezi olan güneş kremleri kışında sürülmeli mi? sorusunun cevabını merak edenler, yazımızın devamını okuyarak daha ayrıntılı bilgilere ulaşabilirler.

Devamını Oku... 09 Aralık 2022
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.